logo
logo
logo
logo

Pięć złotych i dwa srebrne medale na wystawie innowacji i wynalazków w Trzyńcu
Opublikowano: 7 lipca 2016

Trzyniec 2W dniach 16-17 czerwca odbyła się w Trzyńcu Międzynarodowa Wystawa Technicznych Innowacji, Patentów i Wynalazków „Invent Arena 2016”.  W stoisku zorganizowanym przez Agencję Promocyjną INVENTOR zaprezentowanych zostało 8 wynalazków  i Innowacyjnych Technologii. Jury międzynarodowe przyznało polskim wynalazcom 7 medali, w tym pięć złotych i dwa srebrne.

Głównymi organizatorami wystawy była Huta Trzyniec i Stowarzyszenie Hutników Czeskich, które posiadają wieloletnie doświadczenie w promowaniu innowacji.

Wystawa odbyła się pod auspicjami Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Wynalazców (IFIA). Patronat, nad wydarzeniem (ze strony czeskiej) udzielili: Wicepremier ds. Nauki, Badań i Innowacji, Minister Edukacji Młodzieży i Sportu, Minister Przemysłu i Handlu, Prezes Czeskiej Izby Gospodarczej, Prezes Czeskiej Akademii Nauk, Burmistrz Miasta Trzyniec. W wystawie wzięło udział 59 wystawców reprezentujących 21 krajów świata, którzy łącznie zaprezentowali 219 wynalazków i innowacyjnych technologii.

Cieszy mnie, iż wystawa w Trzyńcu pomimo pierwszej edycji okazała się sukcesem organizacyjnym. Gospodarze, oprócz profesjonalnej i perfekcyjnej organizacji zaprezentowali tradycyjną słowiańską gościnność i serdeczność. Atmosfera sprzyjała nawiązywaniu nowych ciekawych kontaktów, które mogą pomóc w międzynarodowej promocji polskich innowacji i wprowadzeniu ich na rynki zagraniczne.Tym bardziej raduje mnie fakt, że prezentowane przez nas wynalazki zyskały uznanie jury międzynarodowego  potwierdzając wysoki poziom polskiej nauki. Ufam, że w najbliższych latach nasze innowacje staną się polskim „towarem eksportowym” budując markę naszego kraju na arenie międzynarodowej.” – Wojciech Kółeczko.          

Ekspozycja Agencji Promocyjnej INVENTOR cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających, wśród których było wielu specjalistów, naukowców i przedstawicieli biznesu. Po oficjalnym otwarciu stoisko odwiedził Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej z Ostrawy Pan Janusz Bilski. Ekspozycja Polska zaprezentowała szeroki wachlarz rozwiązań z różnych dziedzin nauki i techniki poczynając od Wielofunkcyjnego pojazdu do zadań specjalnych „FUNTER 4 X 4” po „Transparentne diamentowe warstwy zabezpieczające elementy czujników biofotonicznych”.

Patronem Honorowym polskiej ekspozycji został Marszałek Województwa Mazowieckiego, Marszałek Województwa Śląskiego, Czesko-Polska Izba Handlowa. Patronatu udzieliły także Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Pradze, Rada Główna Instytutów Badawczych, Pracodawcy RP, Fundacja Kobiety Nauki – Polska Sieć Kobiet Nauki. Partnerami prezentacji byli Krajská hospodářská komora Moravskoslezského kraje, Izba Gospodarcza „Śląsk”, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, Fundacja Verita.
Patronami medialnymi imprezy są:Rzecz o Innowacjach, Decydent, Biznesnetworking.pl, Przegląd Elektrotechniczny, Przegląd Geodezyjny, ”Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja”, , Innowacyjna Firma INFO, Przegląd Techniczny, Elektronika, Talent.pl, Przegląd Mechaniczny, automatyka.pl, Forum Biznesu.pl, Chłodnictwo i Klimatyzacja, Radio Innowacje, Przemysł Chemiczny, Hutnik – Wiadomości Hutnicze.

Trzyniec 3

LAUREACI – INVENTOR

 1. Przemysłowy Instytut Motoryzacji – „Wielofunkcyjny pojazd do zadań specjalnych „FUNTER 4 X 4”” – złoty medal, Nagroda Prezesa Huty Trzyniec – głównego organizatora wystawy.

„FUNTER 4 X 4” to innowacyjny pojazd wielofunkcyjny opracowany i zbudowany w Przemysłowym Instytucie Motoryzacji przy udziale wielu specjalistów ze świata nauki i sportu. Zrealizowany prototyp pojazdu specjalnego wyposażony został w innowacyjne zespoły umożliwiające jego eksploatację w skrajnie ciężkich warunkach polowych (poligon wojskowy, miejsca katastrof, rozpadliska, rumowiska). Charakterystyczną cechą samochodu jest jego wielozadaniowość związana z podatnością na modyfikacje podwozia i nadwozia.

  1. Przemysłowy Instytut Motoryzacji – „System monitorowania tętna osób zwłaszcza w pojeździe samochodowym po zdarzeniu drogowym” – złoty medal

Istota wynalazku polega na tym, że w skład systemu wchodzą moduły czytników, zakładane przez osoby na nadgarstku lewej lub prawej ręki. Moduły czytników zawierają czujniki tętna połączone z przetwornikami sygnału tętna, układami logicznymi i nadajnikami radiowymi, z  których sygnały tętna są transmitowane do jednostki odbiorczej.

  1. Przemysłowy Instytut Motoryzacji, IDAP TECHNOLOGY sp. z o. o. – „Innowacyjny fotelik samochodowy zwiększający bezpieczeństwo dziecka przewożonego w pojeździe, w czasie wypadku” – srebrny medal

Innowacyjny fotelik bezpieczeństwa zwiększa bezpieczeństwo dzieci przewożonych w pojeździe podczas wypadku drogowego. Konstrukcja urządzenia pozwala, po zerwaniu elementu blokującego, na przemieszczanie się siedziska fotelika wraz z dzieckiem w kierunku poprzecznym oraz równoległym do osi wzdłużnej pojazdu.

  1. Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu – „Ekstrakt z jeżyny (rubusextract) pozyskiwany w warunkach nadkrytycznego ditlenku węgla jako naturalny, wartościowy surowiec do przemysłu kosmetycznego” – złoty medal

Ekstrakt z nasion jeżyny  otrzymany w warunkach nadkrytycznego CO2 zawiera szereg cennych, pożądanych w kosmetykach składników, m.in. witaminy A, C, E, K, B6, flawonoidy, α i β- hydroksykwasy, garbniki. Wykazuje działanie nawilżające, przeciwstarzeniowe, łagodzące, przeciwzapalne.

Ekstrakcja w warunkach nadkrytycznego CO2 to nowoczesna, konkurencyjna metoda otrzymywania surowcówroślinnych bez udziału rozpuszczalników i niekorzystnego działania wysokiej temperatury procesu. Opracowano i wytworzono prototyp maseczki i preparatu do demakijażu z udziałem ekstraktu z jeżyny. Innowacyjne naturalne formulacje zgodne ze standardami COSMOS, ECOCERT charakteryzują się wysokim bezpieczeństwem stosowania, dużą wydajnością, naturalnym, atrakcyjnym zapachem jeżyny.

  1. Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu – „Płyn do płukania tkanin z balsamem pielęgnacyjnym na bazie hydrofobowych ekstraktów z kwiatu nagietka oraz nasion marchwi” – srebrny medal

Przedmiotem wynalazku jest innowacyjny produkt 2 w 1, łączący płyn do płukania tkanin z balsamem pielęgnacyjnym. Tkaniny wypłukane w nowoczesnym produkcie, oprócz odpowiedniej miękkości, dodatkowo chronią skórę użytkowników odzieży, niwelując podrażnienia wywoływane niepożądanym działaniem kationowych surfaktantów. Do wytworzenia produktu zastosowano typowe surowce oraz hydrofobowe ekstrakty roślinne pozyskiwane na drodze ekstrakcji CO2 w stanie nadkrytycznym. Tego typu ekstrakty nie zawierają w swoim składzie rozpuszczalników, co pozwala na ich kontrolowaną migrację na powierzchnię płukanych tkanin. W efekcie uzyskiwana jest odpowiednia struktura depozytu na powierzchniach włókien.

  1. Politechnika Gdańska Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki – „Transparentne diamentowe warstwy zabezpieczające elementy czujników biofotonicznych” – złoty medal

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie przemysłu na urządzenia do nieinwazyjnych i precyzyjnych pomiarów zaistniała potrzeba zabezpieczenia elementów czujników biofotonicznych. Proponowanym rozwiązaniem jest użycie warstw diamentowych, posiadających wysoką odporność na mechaniczne urazy oraz stabilność chemiczną, zwiększającą znacząco żywotność czujników. Pokrywane mogą być zarówno elementy światłowodowe jak i płaskie powierzchnie czujników. Transparentne, cienkie warstwy diamentowe są obiecującym materiałem do budowania biokompatybilnych czujników biofotonicznych.

  1. LEOVAC – Michał Czechowicz – „Speed Leo” – złoty medal

Jedną z najnowszych propozycji firmy leovac jest urządzenie do szybkiego porządkowania kuchni z okruchów, rozsypanego cukru i drobnych śmieci. Zestaw „speed Leo” jest nieduży, estetyczny, łatwy w montażu i prosty w obsłudze. Składa się z puszki z przyciskiem za pomocą którego uruchamiamy centralny odkurzacz i elastycznego węża z końcówką zbierającą. Atutem sprytnego leo jest rozciągliwy wąż do 5 m, który pozwala błyskawicznie posprzątać kuchnię w każdym kącie. Urządzenie możemy zamontować w meblach kuchennych w dwóch wersjach:  w szafce pod zlewem, lub w szufladzie w cokole mebli kuchennych. „Speedleo” jest uzupełnieniem szufelki automatycznej leovac bądź jej doskonałą alternatywą. Urządzenia te sprawiają, że utrzymanie porządku   w kuchni staje się codzienną przyjemnością.

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

podatek CIT

Ministerstwo Finansów przedłuża termin rozlic...

Termin na rozliczenie podatku CIT mija za chwilę – 31 marca. Minister...
bezrobocie

Koronawirus – Rynek pracy już odczuwa e...

Stopa bezrobocia wyniosła w lutym br. 5,5 proc. i utrzymała się na poz...