• Menu

  Ościeżnica stała czy regulowana – jaką najlepiej wybrać?

  Ościeżnice są niezbędnym elementem, jak i swoistym dopełnieniem każdych drzwi. Ościeżnice mają ogromny wpływ na ostateczny efekt, jaki uzyskamy po montażu drzwi, niemniej decyduje o nim nie tylko ich kolor czy wykończenie, ale również ich rodzaj.

  Ościeżnica stała czy regulowana

  Ościeżnica to nic innego jak nieruchoma rama, do której przytwierdzane jest skrzydło drzwiowe. Ościeżnice wykonywane są z najróżniejszych materiałów, w tym między innymi drewna, pełnego bądź klejonego warstwowo, a ponadto materiałów drewnopochodnych, MDF, PCV, stali lub aluminium. W zależności od modelu, mogą one różnić się od siebie rozmiarem oraz dodatkowymi właściwościami, przykładowo ogniotrwałością, dymoszczelnością lub energooszczędnością.

  Dlaczego odpowiedni wybór ościeżnicy jest tak ważny?

  Wybór ościeżnicy niekiedy bywa bagatelizowany. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że ościeżnica prawdopodobnie będzie nam służyć przez wiele lat, więc powinna nie tylko uszczelniać drzwi i utrzymywać je w odpowiedniej pozycji, ale też tworzyć zgrany duet z wystrojem pomieszczenia. Ogromne znaczenie będzie miał także dobór odpowiedniego rodzaju ościeżnicy, które, biorąc pod uwagę ich budowę, możemy podzielić na stałe i regulowane.

  Ościeżnice regulowane

  Konstrukcja ościeżnic regulowanych, jak sama nazwa wskazuje, pozwalają na ich regulację w pewnym, określonym przez producenta zakresie, wynoszącym zazwyczaj około 2 cm. Tego rodzaju ościeżnice z castorama.pl sprawdzają się przede wszystkim w pomieszczeniach, w których ściany nie trzymają wymiarów lub we wnętrzach, gdzie otwory drzwiowe są wykończone starymi, niekiedy nawet metalowymi konstrukcjami.

  Ościeżnica stała czy regulowana

  Przed zakupem ościeżnic regulowanych warto jednak mieć na uwadze, że modele te są przystosowane do montażu w ścianach o grubości wynoszącej co najmniej 7,5 cm. Co ciekawe, górna wartość tego parametru nie jest określona, w związku z czym ościeżnice regulowane nadają się nawet do naprawdę grubych murów, osiągających ponad 20 cm.

  Ościeżnice renowacyjne

  Szczególnym rodzajem ościeżnic regulowanych są tak zwane ościeżnice renowacyjne. Ze względu na ich specyficzną budowę, nakłada się je bezpośrednio na starą framugę, bez konieczności jej demontażu ani wymiany drzwi.

  Ościeżnica stała czy regulowana

  Ościeżnice renowacyjne swoim wyglądem i funkcjonalnością właściwie nie odbiegają od zwykłych modeli regulowanych – mają podobne zakresy obejmowania muru, nadają się do różnych rodzajów skrzydeł drzwiowych, a ponadto są dostępne w rozmaitych kolorach i odcieniach. Wadą ościeżnic renowacyjnych może być jednak fakt, że zmniejszają szerokość otworu drzwiowego o blisko 3 cm oraz jego wysokość o prawie 1,5 cm.

  Ościeżnice stałe

  Ościeżnice stałe sprawdzają się w przypadku murów o typowej grubości, czyli wynoszącej 6 lub 10 cm. Model ten możemy bez obaw wybrać także wtedy, jeśli nasze ściany są idealnie równe – ościeżnice stałe mają bowiem określony wymiar, którego, jak łatwo wywnioskować, nie da się regulować. Najczęściej występują w standardowych wymiarach, niemniej na rynku możemy znaleźć też modele w innych wielkościach, co pozwala na wybór ościeżnicy dopasowanej do naszych indywidualnych potrzeb.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *