logo
logo
logo
logo

Opłacanie składek za granicą w celu uniknięcia ZUS jest legalne
Opublikowano: 6 listopada 2015

Wiele osób prowadzących własną działalność gospodarczą traci wiele pieniędzy przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Istnieje pewien sposób, aby ZUS nie pobierał bardzo wysokich składek. Aby uniknąć odprowadzania bardzo wysokich składek, można zatrudnić się dodatkowo w innym państwie UE.

Czy nieopłacanie składek w ZUS jest legalne?

Opłacanie składek za granicą jest jak najbardziej legalne, według zdania samego Sądu Najwyższego. Przepisy unijne mówią, że osoba, która prowadzi własną działalność gospodarczą w pewnym kraju Unii, a zarazem jest zatrudniona na etacie w innym kraju należącym do wspólnoty europejskiej, musi być ubezpieczona jedynie w kraju, w którym jest zatrudniona. Natomiast nie musi odkładać składek w kraju, w którym prowadzi działalność. W związku z tym, jeżeli ktoś prowadzi działalność i jednocześnie jest zatrudniony w innym kraju UE, nie musi odprowadzać składek na ZUS.

W gruncie rzeczy… Nic nowego!

Fakt, iż istnieje możliwość niepłacenia ZUSu został wykorzystywany przez polskich przedsiębiorców już kilka lat temu. Właściciele firm rozpoczęli w dużym stopniu zatrudniać się w firmach zagranicznych należących do Unii Europejskiej. Prym wiodły taki kraje jak Wielka Brytania czy Niemcy, ale równie często ludzie zatrudniali się w Czechach czy na Litwie. W ten sposób, unikali oni obowiązkowych w Polsce opłat na ZUS.

Czy aby na pewno wszystko legalnie?

W związku z tym, że coraz więcej osób rozpoczęło postępować w ten sposób, całą sprawą zainteresował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Rozpoczął on poważnie kwestionować umowy, które były zawierane przez osoby z zagranicznymi pracodawcami. W ten sposób, ZUS rozpoczął proces odzyskiwania zaległych składek, poprzez wydawanie decyzji o podleganiu ubezpieczeniom poprzez fakt prowadzenia firmy. Na skutek takich oświadczeń, osoby zostały zmuszone do uregulowania zaległości wraz z odsetkami.

Jaki był koniec?

W związku z tym, wiele osób zapłaciło kary, gdyż nie chciało mieć większych problemów, jednak znaczna część, wolała rozwiązać sprawę drogą sądową. Po wielu sądowych procesach, Sąd Najwyższy stwierdził, iż ZUS nie może unieważniać umów, które zostały zawarte poza granicami państwa.

Odbyło się bardzo dużo rozpraw sądowych, z których przedsiębiorcy wychodzili najczęściej zwycięsko. Po interwencji Sądu Najwyższego obecne przepisy wydają się być korzystne dla przedsiębiorców, gdyż ZUS nie może zlecić zerwania danej umowy z zagranicznym pracodawcą, jednak może wysunąć wniosek o zbadanie danej sprawy.

Opłacanie składek za granicą jest legalne, jednak sprawa może zostać zbadana w razie jakichś wątpliwości. Jeżeli okaże się, że przedsiębiorca posiada zagraniczny etat, ewidentnie po to by defraudować pieniądze, mogą go spotkać poważne konsekwencje.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

ZUS

Przedsiębiorcy na uratowanie swoich pieniędzy...

Przedsiębiorcy do 22 maja 2023 r. powinni rozliczyć składki zdrowotne...
ZUS

Brak korekt deklaracji ZUS naraża firmę na ko...

Jeśli nie złożyłeś korekty deklaracji ZUS, spodziewaj się kontroli. Br...
ubezpieczenia prywatne

5 plusów posiadania ubezpieczenia prywatnego...

Ubezpieczenia prywatne stają się w ostatnich latach coraz popu...
podatki

Niskie podatki dla bogatych...

Niedawno Europejski Urząd Statystyczny przedstawił raport na temat wys...