logo
logo
logo
logo
odwodnienie u niemowląt

Niezwykle groźne odwodnienie u niemowląt – jak rozpoznać, jak leczyć?
Opublikowano: 12 lutego 2017

Odwodnienie – niezwykle niebezpieczny stan u naszych maluszków, a do jego pojawienia się naprawdę potrzeba niewiele. Jak ustrzec nasze pociechy przed znaczną utratą wody z organizmu? Jak rozpoznać odwodnienie?

Odwodnienie budzi w rodzicach panikę – całkiem słusznie, bowiem może przynieść bardzo poważne konsekwencje, szczególnie w wypadku, gdy nie zostanie w porę zdiagnozowane i zauważone.

Odwodnienie – jak rozpoznać, jak leczyć?

Utrata wody z organizmu jest naturalna koleją rzeczy – tracimy ją przez skórę na skutek pocenia się, ucieka z naszego organizmu wraz z moczem, płaczem, a nawet podczas oddychania. Istnieją jednak sytuacje, kiedy organizm naszego dziecka traci zbyt wiele wody i jest narażony na odwodnienie. Są to sytuacje zarówno codzienne i nie zawsze od nas zależne- jak np. przebywanie w zbyt nagrzanym pomieszczeniu, samochodzie, przebywanie na otwartym słońcu, w wysokich temperaturach, odwodnieniu sprzyja także nieprawidłowy ubiór dziecka – przegrzanie spowodowane zbyt ciepłym ubraniem prowadzić może także do odwodnienia.

Do jednych z częstszych powodów zaliczamy objawy różnych infekcji i chorób – wymioty oraz biegunkę. Gdy nasz maluszek cierpi na takie dolegliwości układu pokarmowego, o odwodnienie nie jest trudno. W trakcie biegunki u dzieci i niemowląt woda z całego organizmu jest ściągana do jelit i usuwana z organizmu wraz z kupką. Natomiast przy wymiotach woda nie zdąży się wchłonąć, zostaje wydalona z treścią żołądkową.

Odwodnienie jest niebezpieczne zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Szczególnie jednak maluchy, które nie mają rozwiniętej świadomości zaspokojenia pragnienia są narażone na częstszą utratę wody z organizmu. Pierwszymi symptomami, które powinny rodzica zastanowić, są osłabienie maluszka, drażliwość, suchość jamy ustnej, wzdęty brzuch, płacz bez łez, rzadsze moczenie pieluch, natomiast pojawienie się moczy ciemnożółtego o mocnej woni. Najpoważniejszy etap odwodnienia, który z pewnością będzie wymagał hospitalizacji, wiąże się ze spadkiem ciśnienia krwi, drgawki, a nawet utrata przytomności.

Pomóc naszemu dziecku możemy na kilka sposobów. Przede wszystkim pamiętajmy o podawaniu wody lub lekko osłodzonej herbatki do picia maluszkowi – powinien popijać co kilkanaście minut małe ilości. Maleństwa karmione piersią powinny być do niej dostawiane tez jak najczęściej. Pokarm matki wzmacnia odporność i pozwoli walczyć z drobnoustrojami.  Dostępne na rynku preparaty do wypicia, uzupełniają elektrolity i pomagają lepiej wchłaniać wodę przez organizm. Więcej na ich temat można przeczytać na www.orsalit.pl.

Tagi: ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

batony proteinowe

Czy baton proteinowy to dobry pomysł na śniad...

Batony proteinowe, niegdyś trudno dostępne na polskim rynku, w...
badania kliniczne

Zastosowanie elastycznych i inteligentnych ro...

Każda firma farmaceutyczna produkująca leki dba o to, aby jej produkty...
materac

Przygotuj swoją sypialnię na sezon zimowy...

Śnieg za oknem, mroźne powietrze i szybko nadchodzący zmrok to czas, k...