• Menu

  Odra szaleje w Europie

  Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje: w Europie dramatycznie przybywa chorych na odrę. Dane z Polski też nie napawają optymizmem, w ubiegłym roku o 30 proc. w porównaniu do poprzedniego roku, wzrosła liczba niezaszczepionych dzieci. A to właśnie masowy brak szczepień spowodował, że choroby zakaźne, które dawno temu udało się nam opanować, ponownie stają się groźne.  

  W ubiegłym roku w Polsce nie zostało zaszczepionych 30 089 dzieci, dla porównania w 2010 roku – 3437 maluchów – poinformował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

  5 proc. niższa wyszczepialność, to trzykrotne większa liczba chorych. Z Europy napływają bardzo niepokojące dane. W 2017 roku na odrę zachorowało 21315 osób, zmarło 35. Najwięcej zachorowań było w Rumunii – 5562, we Włoszech – 5006, na Ukrainie – 4767.

  W Polsce w ciągu września i października 2017 roku na odrę zachorowało 57 osób. W 2010 roku było 13 takich przypadków, a w 2016 r. – 133.

  Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) mówi wprost: to tragedia! Niezaszczepione dzieci, to bomba z opóźnionym zapłonem. W każdej chwili stanowią zagrożenie dla innych osób. Chodzi tutaj o tzw. odporność stadną – jedna zaszczepiona osoba chroni pozostałe z otoczenia. W przypadku odry, wyszczepialność musi być na poziomie 95 proc., żeby nie doszło do masowych zakażeń. Tymczasem na Ukrainie odsetek szczepionych dzieci spadł o połowę. Zdaniem WHO przyczynił się do tego konflikt w tym państwie.

  Na bakier ze szczepieniami

  Coraz więcej rodziców obawia się szczepienia dzieci, ze względu na ewentualne powikłania.

  Dlatego wzrasta liczba chorych na odrę i krztusiec. W praktyce jednak powikłania poszczepienne zdarzają się raz na 10 tys. szczepień. Ryzyko niewielkie, za to zagrożenie zachorowaniem na krztusiec – ogromne. 90 proc. osób nieuodpornionych, zaraża się w wyniku kontaktu z osobą chorą.

  Według polskich przepisów, rodzice którzy nie zareagują na wezwanie do zaszczepienia dziecka mogą być ukarani grzywną do 10 tys. zł. Kary nakłada wojewoda na wniosek inspekcji sanitarnej. Grzywnę można stosować wielokrotnie, ale tylko do łącznej kwoty 50 tys. zł.

  Władze Włoch poszły dużo dalej w swoich sankcjach. Kary sięgają tam 500 euro, a dodatkowo, za niewywiązanie się z obowiązku, dzieci mogą być wypisane ze żłobka i przedszkola.

  W Polsce obowiązkowe szczepienia są m.in. przeciwko: błonicy, tężcowi, krztuścowi, gruźlicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (wzw B), różyczce, pneumokokom, odrze, śwince, w grupach ryzyka przeciwko ospie wietrznej, inwazyjnemu zakażeniu Haemophilus influenzae typu B (Hib), ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu (poliomyelitis). Szczepienia te są bezpłatne.

   

  Jedna odpowiedź do “Odra szaleje w Europie”

  1. Yanush pisze:

   Selekcja naturalna.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie