• Menu

  Odpowiedni materiał do budowy drewnianych schodów

  Przy budowie wielokondygnacyjnego domu prócz wystroju samego wnętrza czeka Nas jeden z najważniejszych wyborów stanowiący o ostatecznym wyglądzie całego pomieszczenia.

  O czym mówimy? Naturalnie o schodach, a zwłaszcza o tych, wykonanych z drewna. Teoretycznie, każdy jego rodzaj powinien nadawać się do ich wykonania, jednak jak możemy się domyślić, poszczególne gatunki wyróżniają się innymi właściwościami. Które z nich spiszą się najlepiej? Przekonajmy się!

  Wykorzystanie drewna w budowie schodów wcale nie powinno być niespodzianką. Jego wygląd sprawia, że pomieszczenie wydaje się znacznie cieplejsze i atrakcyjne wizualnie. Gdybyśmy mieli wyróżnić kilka najpopularniejszych gatunków, skłanialibyśmy się ku drzewom liściastym takim jak dąb, buk i orzech.

  schody z drewna

  Źródło: pl.fontanotshop.com

  Drewno dębowe

  Dąb to prawdziwie tradycyjne drzewo. Wraz z tą klasyką, ramię w ramię idzie ekskluzywność i jak możemy się domyślić – cena za ich zakup. Warto jednak wiedzieć, że te kwoty nie są wzięte znikąd! To właśnie dąb cechuje się bardzo wysoką twardością oraz odpornością na ścieranie. Oczywiście możemy mu pomóc poprzez odpowiednią konserwację i lakierowanie, a dzięki temu uzyskamy ponadczasowy wygląd naszych schodów. Gdy możemy sobie na nie pozwolić, powinny one być pierwszym wyborem do naszego domu.

  Drewno bukowe

  Innym, równie popularnym wyborem Klientów jest buk. Buczyna jest drewnem jasnym i bardzo przyjemnym. Powinniśmy wybierać ją tylko w wypadku gdy możemy zapewnić im odpowiednią pielęgnację. Jego dość delikatna natura może okazać się problemem, gdyż przy zastosowaniu go w często uczęszczanych schodach będzie się znacznie szybciej ścierać. Jednak gdy możemy pozwolić sobie na częste wydatki pieniężne związane ze specjalnym lakierem, warto spojrzeć przychylnym okiem na buk.

  schody z drewna

  Źródło: pl.fontanotshop.com

  Orzech włoski

  Trzecim, bardzo popularnym w tworzeniu schodów drewnem jest orzech włoski. Jest to bardzo ciekawy gatunek, gdyż jego twardość i barwa zależy głównie od jego wieku. Czym będzie on starszy, tym będzie on bardziej wytrzymały oraz ciemniejszy. Na dodatek nie jest ono tak drogie, jak chociażby dąb, przez co wielu inwestorów jest ono świetną alternatywą dla jego bardziej kosztownego kompana. Oczywiście także orzech ma swoje wady, a największa z nich jest żywotność. Są one znacznie bardziej podatne na ścieranie i właśnie przez to muszą być one znacznie częściej lakierowane.

  Podsumowanie

  To, jakie drewno wybierzemy, zależy całkowicie od naszych preferencji, oczekiwań i tego, jak często możemy pozwolić sobie na ich lakierowanie. Oczywiście nie każdy może pozwolić sobie na wykorzystanie dębu, jednak jesteśmy pewni, że niezależnie od waszego budżetu znajdziecie coś dla siebie! Zachęcamy Was do dokładnego zagłębienia się w rodzaje drewna, a zrozumiecie, że te dziś wymienione to zaledwie czubek góry lodowej!

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie