logo
logo
logo
logo
cena autocasco

Od czego zależy cena autocasco?
Opublikowano: 10 czerwca 2019

cena autocascoAutocasco jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które cieszy się wśród polskich posiadaczy pojazdów mechanicznych bardzo dużym zainteresowaniem. Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń na koniec 2017 roku liczba takich polis wynosiła 6,37 mln. Warto dodać, że zakłady ubezpieczeń wypłaciły z autocasco w 2018 roku odszkodowania na sumę 4,3 mld złotych. Od czego zależy to, ile zapłacisz za AC swojego pojazdu?

Co wpływa na cenę AC?

Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia OC, również i przy kalkulacji autocasco towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę wiele czynników. Różnica jest tutaj jednak taka, że zakres ubezpieczenia OC jest zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych zawsze taki sam, natomiast w przypadku autocasco zależy on od zawartej umowy. Im mniejszy jest zakres odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń, tym mniejszą kwotę posiadacz pojazdu zapłaci za ubezpieczenie. Co istotne, autocasco nie jest ubezpieczeniem dostępnym dla każdego pojazdu – zakłady ubezpieczeń umożliwiają jego zakup wyłącznie w przypadku aut, które mają nie więcej niż np. 10 czy 15 lat. Wiek auta również jest jednym z czynników, które mają wpływ na cenę AC. Inne to:

  • zniżki na AC – za każdy rok bezszkodowej jazdy otrzymasz zniżkę na AC. To znaczy, zakłady ubezpieczeń naliczają ją nie tyle za bezszkodową jazdę, ile za każdy rok, w którym z twojego ubezpieczenia nie zostanie wypłacone odszkodowanie. Przy pierwszym zakupie AC posiadacz pojazdu nie ma żadnych zniżek. Za każdy rok bezszkodowej jazdy otrzymasz najczęściej 10 proc. zniżki, ale co do tego nie ma reguły, gdyż każdy zakład ubezpieczeń sam ustala zasady przyznawania zniżek i zwyżek na AC.
  • suma ubezpieczenia – czyli również wartość pojazdu. To od sumy ubezpieczenia stanowiącej aktualną wartość danego samochodu wyliczane są późniejsze ewentualne odszkodowania. O ile zakład ubezpieczeń daje taką możliwość, możesz się zdecydować na stałą sumę ubezpieczenia. Wiązać się to będzie z wyższym kosztem autocasco, ale wówczas np. w przypadku kradzieży pojazdu otrzymasz odszkodowanie równe nie jego aktualnej wartości, lecz wartości w dniu podpisania umowy ubezpieczenia.
  • zakres ubezpieczenia – autocasco może mieć różny zakres. Dostępne są m.in. polisy chroniące np. wyłącznie przed ryzykiem kradzieży, ale może to być również ochrona All Risk, gdzie ubezpieczenie obejmuje wszystkie ryzyka, które nie zostały wykluczone w ogólnych warunkach ubezpieczenia.
  • ubezpieczany pojazd – znaczenie mają jego wartość, wiek, marka, model, rodzaj, pojemność silnika, wyposażenie i nie tylko. Towarzystwa ubezpieczeniowe bazują na statystykach i wiedzą, jakie pojazdy najczęściej biorą udział w zdarzeniach powodujących szkody.
  • wiek posiadacza pojazdu, czas posiadania prawa jazdy, stan cywilny – najmniej za ubezpieczenie zapłacą ci posiadacze pojazdów, którzy mają powyżej 26 lat, prawo jazdy od ponad 3 lat i założoną rodzinę, a najczęściej podróżują z dziećmi. Wiek 26 lat i 3 lata posiadania prawa jazdy to najczęstsze wymogi – niektórzy ubezpieczyciele mogą jednak oferować atrakcyjniejszą cenę AC od powyżej 24 lat i 2 lat posiadania prawa jazdy. Dlaczego posiadacze podróżujący z rodziną mogą liczyć na niższą cenę AC? Gdyż statystycznie powodują mniej szkód.
  • odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń – im bardziej ograniczysz odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeniowego, tym mniej zapłacisz za autocasco. Możesz to zrobić na wiele sposobów. Pierwszym może być udział własny w szkodzie. Jeśli zdecydujesz się na opcję, która zagwarantuje, że w przypadku kradzieży zakład ubezpieczeń wypłaci jedynie 90 proc. wartości pojazdu, to zapłacisz mniej za AC. Z niższą ceną wiązać się będzie również wybór naprawy pojazdu z wykorzystaniem części alternatywnych czy uwzględnienie w wypłaconych odszkodowaniach amortyzacji części. Cenę AC obniży również wybór kosztorysowej metody naprawy szkody zamiast warsztatowej.

Najlepszym sposobem na sprawdzenie ceny autocasco dla ciebie i twojego pojazdu jest skorzystanie z kalkulatorów internetowych. Pamiętaj również o tym, że z pewnych względów możesz otrzymać odszkodowanie z AC w niższej sumie, niż powinieneś. W takich przypadkach warto skorzystać z usług firm takich jak Fundusz Odszkodowań, które pomagają w uzyskiwaniu adekwatnych odszkodowań od zakładów ubezpieczeń.

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: 3 komentarze
  • Michał pisze:

    Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu

  • Katarzyna pisze:

    Wybierając ubezpieczenie AC, nie można kierować się wyłącznie ceną. Trzeba znaleźć złoty środek między swoimi oczekiwaniami co do warunków polisy a możliwościami finansowymi. To zadanie ułatwi porównywarka ubezpieczeń Ubea, która na stronie z wynikami kalkulacji pokazuje nie tylko cenę, lecz także najważniejsze warunki.

  • Marian pisze:

    dokładnie tak, przy polisie AC nie tylko cena jest ważna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

tanio ładować elektryka

Jak łatwo i tanio ładować elektryka, samochód...

Samochody elektryczne poruszające się po naszych ulicach już nikogo ni...
Użytkowanie samochodu elektrycznego w zimę

Użytkowanie samochodu elektrycznego w zimę...

Marznące opady deszczu, zamiecie śnieżne czy siarczyste mrozy to tylko...
wynajem

Na czym polega wynajem długoterminowy aut?...

W dzisiejszych czasach ciężko jest nam wyobrazić sobie funkcjonowanie...
Ile kosztuje posiadanie samochodu elektrycznego

Ile kosztuje posiadanie samochodu elektryczne...

W ostatnich latach samochody elektryczne zyskały na popularności i sta...