• Menu

  Od 10 lat prowadzimy szkolenia dla inżynierów

  Rozmowa z prezesem Centrum Szkoleń Inżynierskich EMT-Systems sp. z o. o., drem inż. Grzegorzem Wszołkiem, który został nagrodzony Cezarem Śląskiego Biznesu na uroczystej gali BCC w Promnicach

  Na jakim etapie działalności firmy otrzymali państwo nagrodę Cezara Śląskiego Biznesu? Na rynku szkoleniowym działają Państwo już od 2006 roku, od tego czasu z pewnością zdążył się już ukształtować profil działalności…

  Nie zawsze byliśmy dużą firmą, liderem branży szkoleń technicznych w Polsce. W 2006 r. zaczynaliśmy od testowej współpracy z potężnym zakładem produkcyjnym automotive na południu kraju. Szkolenia z pneumatyki przemysłowej prowadzone wówczas przeze mnie dla tyskiego Fiata stanowiły początek niesamowitej przygody. Pracowników tej fabryki regularnie szkolimy do dzisiaj. Przez kilka następnych lat rozwijaliśmy w firmie dział szkoleń z inżynierii mechanicznej. Współpraca z ekspertami w tej dziedzinie zaowocowała mocną pozycją Centrum na rynku. Rozpoczęliśmy serię szkoleń dla poważnych firm produkcyjnych na terenie naszego kraju. Byliśmy coraz bliżej czołówki firm szkoleniowych w Polsce. Aktualnie mamy najszerszą ofertę, a nasze szkolenia są polecane ze względu na jakość przekazywanej wiedzy i umiejętności. Jesteśmy zaufanym dostawcą kursów technicznych, cenionym zarówno przez polskie, jak i zagraniczne firmy produkcyjne, wdrożeniowe, serwisowe. Posiadamy najlepiej wyposażone laboratorium hydrauliki siłowej w kraju. Również pozostałe laboratoria naszej firmy są cenione przez uczestników kursów i uważane za przykład dla innych centrów szkoleniowych. Każdorazowo staramy się dostarczać kursantom najnowszych rozwiązań technologicznych i umożliwiać im przyswajanie aktualnej wiedzy przemysłowej. Także pozostałe elementy naszych kursów smaczny catering, przyjemna i kompetentna obsługa, wdrożony system zapewniania jakości kształcenia, spełnianie norm ISO 9001:2009 oraz 29990:2010 wpływają pozytywnie na odbiór szkoleń i firmy jako jednostki. Jako prezes Centrum mogę jedynie powiedzieć, że Cezar Śląskiego Biznesu to dla nas wyróżnienie, ale przede wszystkim potwierdzenie ciężkiej pracy całego zespołu. Nic ma nic bardziej satysfakcjonującego od świadomości, że otoczenie branżowe i klienci doceniają trud włożony w jakość świadczonych usług i rozwój przedsiębiorstwa.

  Innowacyjne podejście do systemu kształcenia to aktualnie sprawa niezbędna dla twórców różnego rodzaju szkoleń. Na czym polega to u państwa i na ile specyfika – rynek inżynierski – wpływa na sposób ich tworzenia?

  Jako firma szkoląca wyłącznie z umiejętności twardych musimy zawsze pamiętać, że uczestnicy kursów oczekują od nas konkretnej wiedzy. Proces opracowywania szkoleń, który wdrożyliśmy i dopracowaliśmy, opiera się na kilku kluczowych elementach. Dzięki współpracy z ekspertami w wielu dziedzinach nauk technicznych zawsze pozostajemy na bieżąco z aktualną wiedzą, nowinkami technologicznymi, wdrożeniami produktów czy oprogramowania, które warto wykorzystywać w produkcji. To solidna podstawa do tworzenia programów kursów na najwyższym poziomie. Należy nieustannie badać, jacy producenci sprzętu są wybierani przez polskie i zagraniczne firmy produkcyjne i czy pojawiają się nowe wersje już dostępnych rozwiązań. Wiele osób przychodzi do nas z konkretnymi problemami, których potrzeba rozwikłania pojawiła się w zakładzie. Jeśli problemy te powielają się w wielu fabrykach, wprowadzamy ten element do podstawowego programu szkolenia. Zdajemy sobie sprawę z tego, że dla uczestników i ich przełożonych najważniejsza jest praktyka. Dlatego planujemy nasze szkolenia tak, aby 30 proc. czasu poświęcać na przyswajanie materiału teoretycznego, stanowiącego bazę wiedzy, a 70 proc. na ćwiczenia w laboratorium oraz przy komputerze. Im więcej ćwiczeń na układach rzeczywistych, tym lepiej. Dodatkowo liczebność grup szkoleniowych ograniczona jest w zależności od dostępności danego sprzętu w laboratorium. Nigdy nie zapisujemy na dany termin większej liczby osób niż taka, która pozwala na wygodne i nierozproszone korzystanie z naszych zasobów.

  Warto wspomnień, że szkolimy ponad 5 tys. osób rocznie. Zbieramy od nich opinie, by tworzyć jeszcze lepsze kursy niż dotychczas. Sądzę, że to właśnie dlatego tak wielu spośród naszych kursantów wraca na kolejne etapy szkoleń właśnie do nas.

  Rozmawiał Piotr Nowacki

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *