• Menu

  Obsługa wózka widłowego – poznaj zasady bezpiecznej pracy!

  Obsługa wózka widłowego jest trudniejsza niż mogłoby się wydawać. Samo urządzenie jest niezwykle przydatne w pracach magazynowych, jednak niewłaściwie użytkowane może doprowadzić do poważnych wypadków.

  Obsługa wózka widłowego

  Prace magazynowe i transportowe wymagają dobrej logistyki, która wpływa bezpośrednio na efektywność procesu dystrybucji. Wyposażenie magazynu w wózki widłowe usprawnia pracę, wpływając na wydajność całego obiektu.

  Najczęściej do wypadków z udziałem wózków widłowych dochodzi przez pośpiech, niezachowanie należytej dokładności przy załadunku i rozładunku palet, ale także zły stan techniczny wózka.

  Obsługa wózka widłowego

  Obsługa wózka widłowego – uniknij wypadku w pracy!

  Obsługa wózka widłowego wymaga precyzji i skupienia. Podobnie jak w przypadku innych pojazdów, kierowców wózków często gubi brawura – zbyt szybka jazda, niezachowanie odpowiedniej odległości od regałów, chęć zaimponowania współpracownikom.

  Do wypadku może doprowadzić także zbyt mocne obciążanie wózka widłowego, a także niedokładne wsuwanie wideł w paletę.

  Zagrożeniem zarówno dla kierowcy, jak i osób postronnych jest nagłe zatrzymywanie się oraz ruszanie. Szczególnie, gdy wózek widłowy został załadowany. Przewożony towar może się zsunąć z palet i spaść na kierowcę lub osobę trzecią.

  Kierujący wózkiem widłowym musi posiadać stosowne uprawnienia do prowadzenia tego typu pojazdu. Wymagane jest także, by pracownik uczestniczył w instruktażu stanowiskowym oraz szkoleniu BHP.

  Do obowiązków pracownika należy regularne sprawdzanie stanu technicznego wózka widłowego, a także zgłaszanie wszystkich nieprawidłowości przełożonemu.

  Surowo zabronione jest poruszanie się po magazynie wózkiem widłowym z wysuniętą platformą. Zanim pracownik opuści miejsce pracy powinien opuścić platformę i widły oraz zaciągnąć hamulec ręczny.

  Bezpieczna praca z wózkami widłowymi to przede wszystkim przestrzeganie przepisów BHP i instrukcji obsługi urządzenia.

  Obsługa wózka widłowego – od czego zacząć?

  Operatorzy wózków widłowych przed przystąpieniem do pracy muszą wziąć udział w tematycznym kursie, a następnie zdobyć uprawnienia. Imienne zezwolenie po odbyciu instruktażu stanowiskowego kierujący wózkiem widłowym, powinien mieć zawsze przy sobie.

  Zanim osoba kierująca urządzeniem rozpocznie pracę, powinna zapoznać się z obsługą wózka widłowego, a także:

  • książką rewizyjną, gdzie znajduje się decyzja dopuszczająca eksploatację sprzętu, wystawiana na konkretny model urządzenia i określonego operatora,
  • książka konserwacji, w której znajdują się wpisy dotyczące uszkodzonych elementów,
  • książka obsługi, gdzie drugi operator korzystający z wózka widłowego mógł zanotować zauważoną usterkę.

  Przed przystąpieniem do pracy, operator powinien jeszcze dokonać szczegółowych oględzin całego wózka widłowego. Jeśli zostanie stwierdzona jakakolwiek nieprawidłowość, wpływająca na bezpieczne korzystanie z urządzenia, pracownik powinien zaniechać podejmowania działań.

  Operator nie może naprawiać wózka widłowego na własną rękę. Powinna tego dokonać jedynie osoba z odpowiednimi uprawnieniami.

  Obsługa wózka widłowego

  Instrukcja obsługi wózka widłowego

  Przed przystąpieniem do pracy, operator musi zapoznać się z instrukcją obsługi wózka widłowego. Jest to bardzo ważna czynność, której nie należy pomijać – zależy od niej bowiem bezpieczeństwo jego i osób trzecich.

  Instrukcja obsługi wózka widłowego dotyczy konkretnej marki i modelu, dlatego zawsze przed rozpoczęciem pracy na nowym urządzeniu, należy zapoznać się z zasadami jego działania. Do najczęściej spotykanych marek należą: Cesab, Toyota, Manitou.

  W instrukcji obsługi wózka widłowego znajdują się podstawowe informacje, dotyczące sprawdzania urządzenia przed jego uruchomieniem oraz środki ostrożności, na które należy zwrócić uwagę podczas pracy.

  Instrukcja obsługi wózka widłowego zawiera także budowę urządzenia, w tym; nazewnictwo poszczególnych części i podzespołów wózków widłowych oraz wskaźniki i oznaczenia, wraz z wyjaśnieniami.

  Część przeznaczona środkom ostrożności opisuje wszystkie czynności, jakie operator powinien wykonać przed przystąpieniem do pracy. Ponadto instrukcja obsługi wózka widłowego odnosi się do przeprowadzania szczegółowej kontroli po zakończeniu zmiany.

  Obsługa wózka widłowego wymaga od operatora wprawy i zachowania należytej ostrożności. Jest to zdecydowanie trudniejsze niż mogłoby się wydawać, dlatego osoby początkujące powinny więcej uwagi poświęcić zapoznaniu się z instrukcją obsługi wózka widłowego.

  2 odpowiedzi na “Obsługa wózka widłowego – poznaj zasady bezpiecznej pracy!”

  1. Wózki widłowe pisze:

   Bardzo ciekawy artykuł. Oczywiście podczas obsługi wózka widłowego liczą się zarówno umiejętności jak i zdroworozsądkowe podejście!

  2. Wózki paletowe ręczne pisze:

   Bardzo dobrze jest kupić dobry wózek widłowy wtedy jego użytkowanie jest lepsze

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie