• Menu

  Obróbka CNC- na czym polega?

  Obróbka CNC

  Obróbka CNC

  Współczesne zakłady przemysłowe inwestują coraz więcej w wydajne rozwiązania, jakie mają usprawnić pracę, dlatego też bazują na nowoczesnych technologiach i urządzeniach, które pozwalają im zwiększyć efektywność.

  Równie chętnie wykorzystują obróbkę CNC, czyli obróbkę skrawaniem, jaka doceniana jest przede wszystkim za niezwykłą dokładność.

  Wykonywana jest bowiem przy użyciu zaawansowanego technologicznie urządzenia wyposażonego w mikrokomputer. Zostaje on wcześniej odpowiednio zaprogramowany w celu usuwania drobnych części materiałów. Jakie są inne zalety tego popularnego rozwiązania?

  Obróbka CNC – skąd pochodzi nazwa?

  Co właściwie oznacza skrót CNC? Pochodzi on od anglojęzycznego terminu, który tłumaczy się na komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Nazewnictwo wydaje się dość skomplikowane, jednak w praktyce chodzi o wykorzystanie komputera do sterowania procesem obróbki i odnosi się ono zwłaszcza do takich urządzeń jak tokarki czy frezarki. Proces produkcji elementów, do których wykorzystywane są tego rodzaju urządzenia, przebiega na trzech etapach. Wyróżnia się wśród nich projektowanie komputerowe, przetwarzanie projektu i wreszcie wykonanie elementu. Trzeci etap to właśnie obróbka CNC.

  Zalety obróbki CNC

  Połączenie nadzwyczajnej precyzji i nowoczesnego układu sterowania, przekłada się na wydajniejszą i bardziej dokładną obróbkę materiałów. Jak to możliwe? Podczas programowania urządzenie analizuje kilka czynników jednocześnie.Uwzględnia zarówno rodzaj obrabianego materiału, chropowatość, jak również oczekiwania konkretnego klienta.

  Dużą zaletę stanowi fakt, iż komputer sterujący zachowuje wszystkie wprowadzone wcześniej dane, dzięki czemu nie trzeba za każdym razem manualnie wprowadzać wszystkich parametrów, co wiąże się z dużą oszczędnością czasu. Co ważne, tego rodzaju urządzenie może w całości zupełnie samodzielnie usuwać nieduże elementy, co czyni je bardzo konkurencyjnym w stosunki do obrabiarek sterowanych za pomocą ludzkich rąk.

  Dokładność i skrócony czas pracy to nie wszystkie zalety, jakie charakteryzują obróbkę CNC. Zalicza się do nich także oszczędności pieniężne. W przypadku obróbki manualnej należy brać pod uwagę ryzyko wystąpienia błędu. Nierzadko sprawia to, że wiele materiałów zostaje po prostu źle wyciętych, przez co zostają zmarnowane, gdyż nie nadają się do dalszej obróbki. Zastosowanie metody CNC sprawia, że możliwa jest precyzyjna obróbka metali, dzięki której każdy materiał jest wykorzystany w sposób prawidłowy. To ponadto gwarancja otrzymania zawsze takiego samego elementu, który spełnia wszystkie wymogi.

  Obróbka metali CNC jest powszechnie wykorzystywana w zakładach przemysłowych i produkcyjnych, ponieważ niesie ze sobą wiele korzyści. Inwestycja w tego rodzaju technologie także kosztuje niemało, jednak jest bardzo opłacalna i z pewnością szybko się zwróci.

   

  2 odpowiedzi na “Obróbka CNC- na czym polega?”

  1. ApjSikora pisze:

   Do zalet zaliczyć możemy także fakt, iż obróbkę CNC można wykonać na wielu różnych materiałach: stali węglowej, nierdzewnej, mosiądzu, stopach aluminium, miedzi, czy tworzywach sztucznych. Taka metoda ma szerokie zastosowanie i jest pomocna w wielu branżach m.in.: maszynowej, motoryzacyjnej, meblowej, oświetleniowej i wielu innych.

  2. USM pisze:

   W zakresie obróbki metali oraz spawania laserowego współpracuję z firmą gieciewalcowanie.pl spawanie-laserowe/ i bardzo sobie chwalę. Współpraca trwa już 4 rok, nigdy nie miałem z nimi żadnego problemu. Realizacja sprawnie, szybko i co najważniejsze z nastawieniem na wysoką jakość produktów.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane