• Menu

  Niezbędny do podlewania wody – wąż ogrodowy

  wąż ogrodowyPraca w ogrodzie to szereg różnych zadań, które łącznie przynoszą największą nagrodę – piękne miejsce, w którym wszystko kwitnie i się zieleni. Nie osiągniemy tego bez najważniejszego, czyli wody.

  Żeby jednak rozprowadzać ją dobrze i do każdego miejsca, potrzebujemy węża ogrodowego. Niby sprawa wydaje się prosta, ale tak wcale nie jest, bo przed kupnem trzeba zwrócić uwagę na szereg parametrów.

  Jak długi powinien być wąż?

  Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, bo każda działka jest inna, na szczęście łatwo to ustalić. Po prostu musimy zmierzyć odległość z punktu A (tam, gdzie pobieramy wodę) do punktu B (najdalej wysunięte miejsce na działce). Do tego jednak trzeba jeszcze dodać 2 do 4 metrów zapasu (potrzebnego, by waż ominął wszelkie przeszkody).

  Może się niestety zdarzyć, że na naszej działce korzystanie z węża będzie niezbyt komfortowe, szczególnie jak mamy dużą powierzchnię. Jest na to jednak sposób – kupno węża ogrodowego rozciągliwego. Wykonany z poliestru i gumy jest tak zaprojektowany, że wydłuża się po napełnieniu wodą i skraca, gdy zakręcimy kran. Inną opcją jest wąż spiralny, który działa na podobnej zasadzie.

  wąż ogrodowy

  Jaka grubość jest odpowiednia?

  Odpowiedź nie zaskoczy: im większy ogród, tym wąż powinien mieć większą średnicę, żeby wydajność podawania wody była odpowiednio duża. Powszechnie stosowane są węże półcalowe, ale jak jesteśmy posiadaczami większego terenu, to warto szukać modeli o średnicy 3/4 cala. Natomiast 1 cal to już dość ciężki sprzęt, a więc z jednej strony lepsza wydajność, z drugiej duża masa węża, co może być trochę problematyczne.

  Niezbędne akcesoria

  Sam wąż ogrodowy jednak nie wystarczy, jeśli nie zaopatrzymy się w ważne rodzaje połączeń i zakończeń. To między innymi końcówki na kran i przyłącze kranowe, dzięki którym szybko – bez żadnych dodatkowych elementów – go podłączymy. Inna obowiązkowa końcówka służy do zraszania. Najlepiej jak jest z regulacją szerokości strumienia, by równomiernie podlewać cały ogród. Co do zraszania to równie przydatny może być pistolet do tego celu, gdyż dzięki niemu możemy zatrzymać strumień, by nie podlewać tam, gdzie nie jest to konieczne. Do przechowywania węża zaś powinniśmy zaopatrzyć się w bęben, bo zawsze będzie on schowany w optymalnych warunkach.

  wąż ogrodowy

  Gdy potrzeba czegoś lepszego

  Prawdą jest, że do podlewania trawnika wystarczy dwuwarstwowy wąż ogrodowy i taki właśnie najczęściej jest wybierany. Czasem jednak potrzeba czegoś więcej – modelu, który charakteryzuje się innymi, specjalnymi i dostosowanymi do danej sytuacji parametrami.

  Taki jest wąż spiralny, który szczególnie sprawdzi się tam, gdzie nie ma miejsca na przechowywanie sprzętu. Inną opcją jest model zbrojony o wzmocnionej konstrukcji ścian. Bardzo odporny, czasami nawet sprzedawany z dożywotnią gwarancją na trwałość ścian zewnętrznych.

  Bez wątpienia posiadacze, czy to małych, czy większych ogrodów, muszą pomyśleć o zakupie kilku niezbędnych akcesoriów, wśród nich jest też wąż ogrodowy. Jak widać, wybór wcale nie jest taki oczywisty, bo trzeba zwrócić uwagę na szereg elementów.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie