• Menu

  Nie warto oszczędzać na oponach

  Opona samochodowa

  Dla niektórych kierowców opona to tylko kawałek gumy założony na obręcze. Wprawdzie mają świadomość, że opona ma ogromne znaczenie na jakość jazdy i na bezpieczeństwo, ale w dziwny sposób uważa, że można traktować je po macoszemu, że można na nich nieco oszczędzić.

  Jeśli prześledzić wyniki sprzedaży opon, to nietrudno zauważyć, iż kupujemy opony gorszej jakości, ale za to tanie, lub decydujemy się na zakup opon całorocznych. Czy jest to dobre posunięcie?

  Wielu kierowców, posiadaczy samochodów podchodzi do kwestii opon bardzo lekceważąco. Nie uważają opon jako coś bardzo ważnego. Ot, kawałek gumy, dzięki któremu można się poruszać, jednak nie można, według ich zdania, traktować opon jako jednej z najważniejszej części układu jezdnego. Prawda jest taka, że ten „kawałek gumy” założony na felgi ma nie tylko umożliwić przemieszczanie się samochodu, nie tylko ma efektownie wyglądać, ale przede wszystkim ma ogromny wpływ na pozostałe części samochodowe, czy też na ekonomikę i komfort jazdy.

  Eksperci uważają, że dobre opony to podstawa do długiego i bezawaryjnego korzystania z samochodu. To nic, że dobre opony potrafią kosztować nawet raz tyle co opona budżetowa, a nawet kilka razy tyle co opona używana. Na jakości w przypadku opon nie można oszczędzać i kupować opony typu no name, czy takie, o których historii nie można wiele powiedzieć. To nie tak, że cena opon bierze się wyłącznie z chęci zysków właścicieli i akcjonariuszy firm zajmujących się produkcją opon. Wielką składową tej ceny jest koszt prac nad udoskonaleniem tej części samochodowej.

  Opracowanie odpowiedniej mieszanki, która umożliwi trzymanie się opony drogi, opracowanie odpowiednich układów nacięć odprowadzających wodę, śnieg itp., to wszystko kosztuje. Cena jednak nie gra roli, jeśli te ulepszenia mają na celu polepszenie bezpieczeństwa, a właśnie głównie w tym kierunku zmierzają prace konstruktorów oraz naukowców zatrudnianych przez czołowe firmy oponiarskie.

  Efekty można już oglądać na naszych drogach, opony dzięki którym droga hamowania jest bardzo krótka i to nawet w niezbyt korzystnych warunkach, czy też opony, które umożliwiają bezpieczną jazdę nawet po utracie w nich ciśnienia powierza. To tylko niektóre efekty prac, a będzie ich wkrótce więcej, gdyż takie wymogi stawiają przed producentami opon producenci samochodów.

  Opony mają znaczny wpływ na koszt utrzymania samochodu. Co może się wydawać dziwne, im opona jest wyższej jakości (czytaj droższa) tym może bardziej obniżać koszty bieżące jazdy samochodami. Powód jest bardzo prosty – opony premium posiadają niższe opory toczenia, to przekłada się na zmniejszenie ilości spalanego paliwa. Jak obliczyli ekonomiści używanie opon premium pozwala na oszczędności nawet do 20%. Ta liczba pewnie dla osoby, która mało jeździ nie będzie robiła wielkiego wrażenia, ale dla szefów firm posiadających duże floty, czy też nawet osób prywatnych, które pokonują w miesiącu tysiące kilometrów to będzie gra warta świeczki.

  Kolejną oszczędnością jest wydłużenie czasu używania opon. Jak można przeczytać w opiniach ekspertów nowoczesne mieszanki tworzywa, z którego są skonstruowane najlepsze opony pozwalają na przejechanie na jednym komplecie o ¼ więcej niż w przypadku opon klasy budżetowej. I tu ponownie można stwierdzić, że ta wiadomość głównie ucieszy osoby, które samochodami pokonują spore odległości, a nie poruszają się głównie do kościoła i do sklepu.

  Korzyści płynących z używania opon najwyższej klasy jest więcej. Jednak trzeba stwierdzić, że nie każdy z nich skorzysta w taki sam sposób. Osoby, których roczny przebieg samochodem nie jest większy niż kilka tysięcy kilometrów, a tych jest sporo, raczej nie będą przekonani do zakupu opon wyższej klasy z powodów ekonomicznych.

  Ekonomia raczej w tym wypadku będzie ich skłaniała do zakupu co najwyżej opon klasy średniej lub opon budżetowych. Co więcej, część z nich się będzie skłaniać do zakupu opon używanych, które są oferowane przez wielu sprzedawców. Cena jaką trzeba zapłacić za używane opony klasy premium jest naprawdę kusząca. Jest jednak pewien mankament – nikt nie może powiedzieć, czy opona taka jest zupełnie bez wad.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie