• Menu

  Na co warto zwrócić uwagę wybierając wycieraczki samochodowe?

  Każdy, nawet najmniejszy element samochodu jest niezwykle ważny. Choć część z nich nie ma bezpośredniego wpływu na bezpieczeństwo, to inne sprawiają, że w trakcie nawet najmniejszego zagrożenia na drodze jesteśmy spokojni. Jedną z tych części jest wycieraczka samochodowa. Choć wiele osób nie przykłada do niej zbyt dużej uwagi, warto pamiętać, że jazda z tego rodzaju niesprawnym elementem stanowi realne zagrożenie dla kierowcy oraz pasażerów.

  wycieraczki samochodowe

  Dlaczego powinniśmy wymieniać wycieraczki samochodowe?

  Teoretycznie dobór odpowiednich wycieraczek jest łatwy i ogranicza się tylko do fabrycznej długości oraz typu mocowania. W większości wypadków podczas zakupu wystarczy podać markę, model i rocznik samochodu. Nie warto jednak decydować się na elementy o większych rozmiarach niż te zalecane przez producenta. W tym przypadku narażamy się na nieodpowiednie działanie mechanizmów.

  Wycieraczki ulegają nieustannej eksploatacji, dlatego należy wymieniać je stosunkowo często. Najlepszą jakość pracy, (a co za tym idzie wycierania), ten element zapewnia przez około pół roku. Tego rodzaju produkty są wyposażone w delikatne pióra, które zużywają się dość szybko, szczególnie zimą, gdy są narażone na pracę w trudnych warunkach. Dlatego producenci zalecają regularną kontrolę wycieraczek, a w przypadku stwierdzenia zużycia, ich wymianę. Warto zauważyć, że uszkodzone pióra mogą trwale porysować szyby, co niestety skutkuje znacznie większymi wydatkami.

  Rodzaje wycieraczek samochodowych

  Do najczęściej spotykanych wycieraczek samochodowych zaliczamy: tradycyjne, płaskie oraz hybrydowe. Czym zatem różnią się od siebie poszczególne modele?

  • wycieraczki tradycyjne – najprostsza konstrukcja, której gumowe pióra są dociskane do szyby dzięki sztywnemu metalowemu ramieniu,
  • wycieraczki płaskie – są to elementy o zintegrowanej konstrukcji, gdzie ramię połączone jest z piórem. Te wycieraczki samochodowe są wyprodukowane z bardziej elastycznych materiałów niż ich tradycyjne odpowiedniki, dzięki czemu idealnie przylegają do szyby,
  • wycieraczki hybrydowe – to połączenie dwóch wyżej wymienionych rodzajów wycieraczek. Te modele łączą w sobie tradycyjny sposób mocowania z nieco nowocześniejszą konstrukcją. Dzięki temu mamy możliwość zamontowania ich na szybach w starszych samochodach, jednak w niektórych przypadkach będziemy potrzebowali użyć do tego specjalnych adapterów.

  wycieraczki samochodowe

  O ile zakup wycieraczek przeznaczonych do przedniej szyby nie powinien sprawiać nam kłopotu, o tyle niewielką zagwozdkę mogą sprawić nam modele przeznaczone do tylnej szyby. Dlaczego? Ponieważ niektóre pojazdy zostały wyposażone w elementy o dość nietypowej konstrukcji. Dlatego w tym przypadku koszt wymiany jest wyższy, bowiem musimy zaopatrzyć się w nowe pióro wraz z całym ramieniem.

  Koszt wymiany

  Pamiętajmy, że od wycieraczek zależy nasz komfort oraz bezpieczeństwo podróżowania, więc z tego względu podczas zakupu warto pominąć najtańsze zamienniki. Tym bardziej że powinniśmy wymieniać je raz lub dwa razy do roku, a ich cena nie jest aż tak wysoka. Już w granicach 40-60 złotych kupimy komplet piór na przednią szybę charakteryzujący się znakomitymi parametrami.

  Wycieraczki samochodowe to nieskomplikowany element, który pełni niezwykle ważną funkcję – zapewnia odpowiednią widoczność podczas trudnych warunków atmosferycznych. Z pewnością każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest przejrzystość szyb. Dlatego warto poświęcić więcej czasu na dobór odpowiednich modeli, które zapewnią nam komfort oraz bezpieczeństwo w trakcie podróżowania.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie