• Menu

  Czego to dziś nie wytoczą – możliwości współczesnych wrzecion i napędów tokarek

  Wiertła CNCTokarki i inne obrabiarki to maszyny znane i stosowane od lat. Pierwsze prymitywne urządzenia pojawiały się już przed wiekami, ale ich możliwości były zdecydowanie mniejsze niż współczesnych urządzeń do obrabiania.

  Zobaczmy, jakie są możliwości współczesnych tokarek i do czego możemy je wykorzystać.

  Sterowanie ręczne a cyfrowe

  Większość współczesnych maszyn tokarskich jest sterowana komputerowo. Dzięki temu sterowanie nimi może być dużo bardziej precyzyjne niż wcześniej, co powoduje, że tokarki mogą tworzyć identyczne produkty seryjne. W przypadku wcześniej stosowanej obsługi ręcznej było to bardzo trudne do osiągnięcia. Te możliwości sprawiają, że nawet najbardziej wymyślne projekty mogą stać się rzeczywistością, bo precyzja tokarek nie jest już żadnym ograniczeniem. Dodatkowo przy produkcji seryjnej możliwe jest zachowanie identycznej jakości produktów oraz pozytywnie wpływa na czas ich tworzenia.

  Do czego można używać tokarek?

  Pisząc o możliwościach, jakie dają współczesne obrabiarki można powiedzieć, że nie ma rzeczy, której nie można by było wytoczyć. Bardzo szerokie są możliwości wyboru materiału, bo toczyć można zarówno w drewnie, metalach różnorakich, jak i w tworzywach sztucznych. Przy jej użyciu można tworzyć różnego rodzaju stożki, walce i inne nieregularne formy, które mają spełniać określone parametry.

  Dzięki temu można obróbkę tokarską wykorzystać do tworzenia elementów mających zastosowanie w wielu różnych gałęziach przemysłu np. przy produkcji elementów wchodzących w skład innych większych maszyn i urządzeń, jak i w branżach nieco bliższych przeciętnemu Kowalskiemu. Znajdują one szerokie zastosowanie w branży meblarskiej (nogi i inne elementy dekoracyjne) oraz w aranżacji wnętrz.

  Ograniczeniem jest właściwie jedynie wyobraźnia projektanta, choć bywa, że trafia on na ograniczenia wynikające ze specyfiki danego materiału. Jego kruchość lub inne właściwości fizyczne mogą uniemożliwić obróbkę na tokarce. Może się również zdarzyć tak, że daje się go obrabiać, ale produkt finalny nie spełnia oczekiwać co do jakości i trwałości.

  Więcej informacji o technologii tokarskiej znajdziesz na stronie Obrabiarki Janus – dostawcy urządzeń

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie