• Menu

  Miotła zbożowa – charakterystyka, zwalczanie

  Miotła zbożowaNa niektórych polach w okresie żniw ponad zbożami widnieją charakterystyczne pędy. Doświadczeni rolnicy rozpoznają w nich miotłę zbożową, jeden z najczęściej występujących na polach uprawnych chwast.

  Widok ten zwiastuje zmniejszone plony i rozczarowanie. Co zrobić, aby go uniknąć? Podpowiadamy, jak walczyć z miotłą zbożową i wyjaśniamy, dlaczego jest groźna.

  Co należy wiedzieć o miotle zbożowej?

  Miotła zbożowa, podobnie zresztą jak zboża uprawne, wśród których miotła się pojawia, należy do rodziny traw. Ze względu na bliskie pokrewieństwo miotła zbożowa i zboża mają ze sobą dużo wspólnego: rozwijają się w podobny sposób, na podobnych glebach i w podobnych warunkach pogodowych.

  Niestety jednak miotła zbożowa jako chwast w pewnych kwestiach ma przewagę nad zbożami. Rozwija się szybciej, zwłaszcza w porównaniu ze zbożami ozimymi. Miotle zbożowej niestraszna jest niska temperatura na jesieni. Niekontrolowane pędy miotły przerastają wówczas nieśmiało kiełkujące źdźbła zbóż, których rozwój jest utrudniany lub całkowicie wstrzymywany.

  Zadanie bojowe: zwalczanie miotły zbożowej

  Jeżeli rolnik pozwoli miotle zbożowej na rozwój, może stracić – według danych szacunkowych – nawet do 70% plonu. Nic dziwnego. W walce o dostęp do wody, składników odżywczych i promieni słonecznych miotła zbożowa wygrywa ze zbożami uprawnymi. Ale czy musi tak być?

  Otóż niekoniecznie. Chociaż według danych statystycznych miotła zbożowa występuje na 80% powierzchni upraw zbóż, są sposoby na jej zapobieganie, a jeżeli się już pojawi – na jej zwalczanie. Chcąc, aby zabiegi agrotechniczne, prowadzające do uwolnienia uprawy od miotły zbożowej, były skuteczne, należy przedsięwziąć odpowiednie środki w odpowiednim czasie.

  Zwalczanie miotły zbożowej trzeba rozpocząć w momencie jej rozwoju. Jej źdźbła zaczynają pojawiać się na polach uprawnych na jesieni, a także wiosną. Jeśli temperatura w zimie utrzymuje się powyżej 0oC, wtedy również mogą zacząć wyłaniać się z ziemi! W myśl zasady, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć (co ma zastosowanie także w rolnictwie), warto zainwestować w środki zapobiegające rozrostowi miotły zbożowej.

  Ci, którzy nie zdecydują się na aplikację środków zapobiegawczych, powinni bacznie obserwować swoje uprawy, wypatrując niewysokich, cienkich, zwiniętych liści, czerwonawych u nasady. Pojawienie się takich pędów na polu oznacza nadejście nieproszonych gości, z którymi jak najszybciej trzeba rozprawić się z pomocą środków interwencyjnych.

  Oprysk na miotłę zbożową: niezbędnik każdego rolnika

  Każdy agrotechnik, uprawiający zboża ozime (pszenicę, pszenżyto, żyto czy jęczmień), ale także warzywa, rośliny ozdobne lub ziemniaki, w swoim asortymencie środków ochrony roślin powinien posiadać herbicyd taki jak Boxer 800 EC. Proponowany przez firmę Syngenta środek na miotłę zbożową jest inny niż pozostałe.

  Cechuje go bowiem niezwykle wysoka skuteczność w każdych warunkach. Boxer sprawdza się przy każdej pogodzie. Daje sobie radę z miotłą zbożową, nawet w ciągu wieloletniego użytkowania na danym polu. Choć miotła zbożowa przyjmuje w takich sytuacjach formy odporne na wiele herbicydów, w przypadku herbicydu Boxer pozostaje bez szans.

  Optymalny skład oprysku na miotłę zbożową od Syngenty gwarantuje efektywne wyplenienie niechcianego chwastu, a przy tym całkowite bezpieczeństwo dla rośliny uprawnej. Boxer działa na miotłę zbożową zarówno z poziomu pędów, które już wyrosły, jak i z poziomu korzeni znajdujących się pod ziemią. Oznacza to, że można go stosować zarówno zapobiegawczo jak i interwencyjnie.

  Dzięki temu, że miotła zbożowa nie wykształca względem Boxera form odpornych, wystarczy zastosować go raz, by okazał się on skuteczny. Nie trzeba zresztą używać go w dużej ilości – dawka 2 l na 1 ha w zupełności wystarcza. Takie właściwości czynią oprysk na miotłę zbożową Boxer bardzo ekonomicznym.

  Już za chwilę, na jesieni 2017 będzie miał premierę nowy środek na miotłę zbożową. W sprzedaży dostępny będzie Boxer Evo czyli nowa, wzmocniona wersja produktu Boxer. Będzie to kombinacja dwóch substancji czynnych, wzajemniesię uzupełniających –  prosulfokarbu i diflufenikanu. Boxer Evo to nowy sposób na skuteczne pozbycie się miotły zbożowej z pola. Oprócz tego środek ten eliminuje także oporne chwasty rumianowate, fiołki oraz samosiewy rzepaku.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *