• Menu

  Miasta atrakcyjne dla biznesu

  Przyszłość rozwoju branży BSS (usług dla biznesu) to już nie jedynie wielkie aglomeracje, a także miasta regionalne. To one wykazują mocny i dynamiczny potencjał inwestycyjny i kuszą inwestorów. Oto 10 miast, które najskuteczniej zabiegają o miano przyjaznych dla rozwoju outsourcingu

  Europa Środkowo-Wschodnia (CEE) dysponuje ogromnym potencjałem w kontekście możliwości oferowania usług dla biznesu (BSS). Do tego segmentu zalicza się centra usług wspólnych realizujące procesy „in-house” (Shared Services Centers), centra outsourcingowe (Business Processing Operations) świadczące usługi z na rzecz klientów zewnętrznych, centra IT oraz centra zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową (w tym rozwojem oprogramowania).

  Polska jest regionalnym liderem pod względem zarówno liczby centrów, jak i wolumenu zatrudnienia w branży. W całym kraju prowadzi bowiem działalność ponad 1050 centrów (co stanowi ok. 70 proc. wszystkich centrów BSS w EWŚ), zaś zatrudnienie w sektorze przekracza 240 tysięcy pracowników, co stanowi niemal 50 proc. zatrudnienia w sektorze w tej części Europy.

  Najlepszym dowodem na konkurencyjność Polski w regionie jest jej 1. miejsce w rankingu EY Attractiveness Survey – Europe 2017 oceniającym atrakcyjność państw CEE jako miejsca do prowadzenia działalności. Sektor nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce rozwija się dynamicznie od ponad 15 lat, a średnioroczny wzrost zatrudnienia w ostatnich latach oscyluje między 15 a 20 proc.

   Lokalizacja i kompetencje

  Głównym atutem Polski w pozyskiwaniu tego typu projektów jest przede wszystkim wykształcona i wykwalifikowana kadra pracownicza, posługująca się wieloma językami obcymi. Nie bez znaczenia są również: strategiczne położenie Polski w Europie, korzystny klimat inwestycyjny oraz stabilność gospodarcza, rozwój nowoczesnej infrastruktury okołobiznesowej, poprawa jakości życia w polskich miastach, a także ekosystem wspierający działalność inwestorów z sektora.

  Inwestorom z sektora usługowego Polska ma do zaoferowania szeroki wybór lokalizacji. Do tej pory najprężniej rozwijającymi się rynkami, w których zrealizowano najwięcej inwestycji o charakterze BSS są Kraków, Warszawa, Wrocław, Poznań, Trójmiasto, Katowice i Łódź, choć coraz większym zainteresowaniem cieszą się inne ośrodki, takie jak Szczecin, Lublin, Bydgoszcz, Toruń, Opole, Kielce czy Białystok. Kraków, Warszawa i Wrocław są uznawane za dojrzałe rynki i są globalnie rozpoznawalne dzięki międzynarodowym korporacjom, które zdecydowały się ulokować w nich swoje inwestycje. Kraków, jako jedyny w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej, znalazł się w pierwszej dziesiątce najatrakcyjniejszych miast dla sektora według Tholons Services Globalization Index 2017.

  Co ważne, BSS rozwija się organicznie w Polsce – wzrastające z roku na rok zatrudnienie idzie w parze z rosnącą kompleksowością procesów. Firmy coraz częściej decydują się na lokowanie funkcji charakteryzujących się wysokim poziomem zaawansowania i wymaganej wiedzy, co wynika z zaufania do jakości nauczania akademickiego oraz dostępności doświadczonych kadr. Powyższe również przekłada się na to rosnącą wielofunkcyjność centrów w Polsce; według analizy PAIH świadczą one już ok. 1750 procesów. W tym miejscu należy podkreślić fakt, że ponad 35 proc. centrów ulokowanych w Polsce obsługuje procesy w pięciu lub więcej językach obcych.

  Najwięcej centrów – niemal 600 – wykonuje procesy z zakresu rozwoju oprogramowania. Wsparcie IT to domena ponad 300 podmiotów. Finanse i księgowość oraz obsługa klienta są wspierane w ponad 200 centrach. Wraz z rozwojem rynku usług dla biznesu i rosnącym zaawansowaniem i stopniem innowacyjności oferowanych usług tworzone podmioty BSS coraz częściej mają charakter Centrów Doskonałości.

  Transformacja sektora oraz wdrażanie wciąż bardziej zaawansowanych procesów możliwe jest dzięki wysoko wykwalifikowanej kadrze. Dzięki jakości świadczonej pracy, bliskości kulturowej z Europą Zachodnią oraz Stanami Zjednoczonymi, doskonałemu poziomowi znajomości języków obcych, mniejszym różnicom czasowym oraz stabilności gospodarczej, Polska stała się docelową i godną zaufania lokalizacją do lokowania centrów BSS.

  Atrakcyjne biznesowo

  Duże aglomeracje to kolebka biznesowych usług. To tutaj, w Krakowie czy Warszawie, rodził się outsourcing w Polsce i tu nastąpił dynamiczny rozwój tej branży. Według analizy przedstawionej w Raporcie Rocznym Fundacji Pro Progressio wyróżnić można nowy trend dotyczący lokowania biznesu. Widocznym zainteresowaniem inwestorów, zarówno Polskich, jak i zagranicznych, cieszą się obecnie miasta regionalne. W związku z tym samorządowcy są coraz bardziej świadomi potencjału swoich regionów, ale również oczekiwań inwestorów.

  – By miasta regionalne przykuwały uwagę potencjalnych przedsiębiorców, muszą oferować atrakcyjne warunki: ulgi podatkowe, ośrodki naukowo-badawcze, atrakcyjne ekonomicznie powierzchnie biurowe. To bardzo dobry trend, który wzmacnia dynamikę rozwoju nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce. Jednakże nie zapominajmy, że duże miasta wciąż są w grze i bardzo ciężko będzie przebić ich ofertę. Pamiętajmy, że im dłuższa historia biznesowa, tym większa dojrzałość i znajomość rynku i potrzeb – mówi Wiktor Doktór, prezes Fundacji Pro Progressio.

  Fundacja Pro Progressio, jak co roku, przygotowała roczne podsumowanie dotyczące rozwoju sektora BSS w Polsce. W raporcie, który swoją premierę miał podczas styczniowej międzynarodowej konferencji „The BSS Forum” w Lublinie, wyróżniono 10 miast z potencjałem inwestycyjnym dla nowoczesnego biznesu. Wśród nich dominują lokalizacje regionalne.

  Poznań

  W Poznaniu znajduje się ponad 25 uczelni wyższych, gdzie studiuje ponad 120.000 osób. Jest to ważny ośrodek naukowo-badawczy. W mieście inwestują wielkie podmioty świadczące usługi IT, a w region Poznania mocno inwestują branże: motoryzacyjna, farmaceutyczna i produkcyjna. W Poznaniu i okolicach ulokowały się takie giganty jak Volkswagen, Bridgestone, GSK, MAN, Franklin Templeton i wielu innych. W tym roku miasto już po raz trzeci zostało wyróżnione nagrodą Outsourcing Stars.

  Szczecin

  Miasto to ośrodek innowacyjnych technologii, nauki i przedsiębiorczości. Region bogaty jest w świetnie wykfalifikowaną kadrę, która sprawiła, że Szczecin stał się popularną lokalizacją usług BPO, SSC i ICT. Warto podkreślić również rozwój rynku powierzchni biurowej, który liczy obecnie około 120.000 m2 i nadal dynamicznie rośnie.

   Pomorze

  To region w szczególności atrakcyjny dla rynku szwedzkiego i japońskiego. Rozgościli się tutaj tacy liderzy jak Goyello, Metsa Group czy Thomson Reuters. W samym tylko 2016 roku powstało tu łącznie 11 inwestycji zagranicznych (9 nowych i 2 reinwestycje). W najbliższym czasie Intel planuje budowę centrum HR w Gdańsku.

   Kielce

  Stolica województwa świętokrzyskiego to siedziba dla ponad 28 tysięcy firm, zarówno tych wielkich, jak i mniejszych. Jest również ważnym ośrodkiem akademickim, który atrakcyjną ofertą edukacyjną przyciąga uwagę studentów. Miasto skupia się na budowaniu swojego wizerunku, jako przyjaznego dla start-upów i młodych przedsiębiorców. Kielce stawiają na rozwój infrastruktury i komunikacji.

   Łódź

  20 funkcjonujących tu uczelni tworzy wykfalifikowaną kadrę pracowników w różnorodnych, pożądanych dziedzinach. Łódź oferuje konkurencyjne koszty najmu powierzchni biurowych w porównaniu do wielkich miast. Z racji dobrej lokalizacji i otoczenia siecią dróg i autostrad stała się atrakcyjna dla branży logistyki i transportu.

  Rzeszów

  Stolica województwa podkarpackiego to silny ośrodek przemysłu lotniczego, informatycznego, chemicznego, farmaceutycznego, finansowego i usługowego. W Rzeszowie mieści się ponad 23.000 przedsiębiorstw. Miasto otrzymało od Europejskiego Zgromadzenia Biznesu międzynarodowy certyfikat „Najlepsze Miejsce dla Biznesu”.

   Bydgoszcz

  Bydgoszcz to miasto, które zdobyło pierwsze miejsce w raporcie „Doing Business in Poland 2015” przygotowanym przez Bank Światowy. Tutaj mieszczą się oddziały takich firm jak: Nokia, SDL Poland, Mobica Limited, PZU i Centrum Operacyjnego Banku Pocztowego. Miasto jest największym ośrodkiem akademickim w województwie kujawsko-pomorskim.

  Opole

  Capgemini, PWC, Asseco, Atos to tylko nieliczne z firm, które swoje ośrodki ulokowały w tym regionie. Studenci i absolwenci informatyki Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego to atrakcyjna kadra dla inwestorów z branży IT. Wśród 123 tysięcy mieszkańców Opola aż 26 tysięcy to właśnie studenci. Ze względu na 10-proc. mniejszość niemiecką w regionie chętnie lokują się firmy zza zachodniej granicy.

  Częstochowa

  W 2016 roku Częstochowa znalazła się w raporcie PAlilZ jako wschodząca gwiazda BPO. Według Young & Rubicam to czwarte na świecie polskie miasto pod względem siły marki. Lokalizacja przy najistotniejszych trasach komunikacyjnych Europy, przyjazna administracja, prężna współpraca na linii biznes–nauka–samorząd to tylko nieliczne z atutów tego regionu.

  Lublin

  Lublin to największe i najprężniej rozwijające się miasto w Polsce Wschodniej. Od trzech lat jego atrakcyjność inwestycyjna wśród firm z sektora BSS rośnie wyjątkowo szybko, a wszystko dzięki silnemu zapleczu akademickiemu, wykfalifikowanej kadrze, bogatej ofercie powierzchni biurowej oraz relatywnie taniej ofercie prowadzenia działalności operacyjnej. Lublin w szczególności cieszy się zainteresowaniem branży bankowej, inwestycyjnej, ubezpieczeniowej i telekomunikacyjnej. Swoje centra operacyjne ulokowały tam takie firmy jak PKO BP, Generali, Warta i Orange.

  Źródło: PAIH / Pro Progressio

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie