• Menu

  Miasta i ich 15 wspaniałych

   

  Jacek Karnowski, fot. materiały Urzędu Miasta Sopot

  Podczas VIII Kongresu Regionów we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki jak co roku debatowano o teraźniejszości i przyszłości samorządów. Wydarzenie było też okazją, by nagrodzić tych, którzy najlepiej sobie radzą w zarządzaniu jednostkami terytorialnymi. Już pierwszego dnia ogłoszono bowiem wyniki organizowanego przez „Newsweek” rankingu prezydentów miast N15

  Kongres Regionów co roku licznie przyciąga przedstawicieli administracji państwowej, organizacji pozarządowych, świata nauki i biznesu. Jest cykliczną imprezą, która ze względu na skalę organizacji i poziom merytoryczny cieszy się dużym uznaniem środowiska. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 19–20 czerwca pod hasłem: „Samorząd 2.0 – pożądane innowacje”. Dwa dni wypełniły sesje plenarne i dyskusje panelowe z udziałem zaproszonych gości, w tym ekspertów i decydentów, którzy znają sprawy związane z samorządnością z teorii i praktyki. Innowacje, stanowiące motyw przewodni dyskusji, były omawiane w kontekście mechanizmów rządzących samorządem oraz obszarów, które bezpośrednio go dotyczą: oświaty, opieki społecznej, transportu, ochrony środowiska.

  Pierwszego dnia podczas wieczornej gali spotkanie przybrało nieco mniej oficjalny ton, choć nie do końca. Stałym punktem programu było bowiem oficjalne ogłoszenie wyników rankingu najlepszych prezydentów miast „Newsweeka” i wręczenie laureatom dyplomów. Ranking jest o tyle wyjątkowy, że najlepszych włodarzy wskazują spośród siebie sami zainteresowani. Począwszy od 2008 roku, kiedy to opublikowano pierwszy taki ranking, co roku wybieranych jest 15 najlepszych prezydentów miast. Do rywalizacji staje 107 prezydentów miast – większość z nich zarządza miastami powyżej 50 tys. mieszkańców, ale o tytuł walczy też 20 prezydentów mniejszych miejscowości, którzy zachowali historyczny tytuł sprawowanej funkcji. Z udziału w rankingu wyłączonych jest dwoje prezydentów: Hanna Gronkiewicz-Waltz, zarządzająca Warszawą, która w ocenie wszystkich zainteresowanych powinna konkurować z europejskimi stolicami, a nie z innymi miastami, oraz prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, któremu z racji trzech kolejnych zwycięstw w rankingu kapituła rankingu postanowiła – za jego zgodą – przyznać mu dożywotni tytuł Super Prezydenta, dając w kolejnych edycjach szansę na zwycięstwo innym prezydentom.

  W tym roku najlepszym prezydentem okazał się Jacek Karnowski, sprawujący swój urząd w Sopocie. Za nim na podium uplasowali się Ryszard Brejza, odpowiedzialny za rozwój Inowrocławia, oraz Wadim Tyszkiewicz, którego na swojego prezydenta wybrali mieszkańcy Nowej Soli. Następne pozycje w rankingu należą kolejno do: Janusza Gromka, prezydenta Kołobrzegu, Zygmunta Frankiewicza, prezydenta Gliwic, Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa, Janusza Żmurkiewicza, prezydenta Świnoujścia, Roberta Biedronia, prezydenta Słupska, Krzysztofa Żuka, prezydenta Lublina, Roberta Chomy, prezydenta Przemyśla, Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, Hanny Zdanowskiej, prezydent Łodzi, Andrzeja Dziuby, prezydenta Tychów, Zbigniewa Podrazy, prezydenta Dąbrowy Górniczej, oraz – zamykającej zestawienie – prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beaty Klimek.

  Nominowanym włodarzom przyznaje punkty kapituła, której członkami są eksperci w dziedzinie samorządności: prof. Grzegorz Gorzelak z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Cezary Trutkowski, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, i dr Andrzej Porawski, dyrektor Związku Miast Polskich, wspierani przez reprezentującego organizatora rankingu Ryszarda Holzera, sekretarza redakcji „Newsweeka”. Na ocenę pracy prezydentów wskazanych w ankietach przez swoich kolegów i koleżanki składają się takie czynniki, jak sposób zarządzania miastem i finansami, jakość współpracy z organizacjami pozarządowymi, efekty rewitalizacji i skuteczność pozyskiwania funduszy zewnętrznych, przy czym brane pod uwagę są dokonania z ostatniego roku.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *