• Menu

  Jakie maszyny CNC kupować – używane czy też nowe?

  maszyny CNCZanim kupimy maszynę, której potrzebujemy do obróbki metalu, trzeba się zastanowić nad pewną zasadniczą kwestią. Mamy kupić maszynę zupełnie nową, czy też postawić na urządzenie używane?

  Co w zasadzie różni te zakupy, poza oczywistą różnicą w cenie? Trzeba poddać tę kwestię naprawdę dobremu i dogłębnemu przemyśleniu. Absolutnie odradzamy tutaj zakupy pod wpływem impulsu.

  Błąd w tym obszarze może okazać się bardzo kosztowny. Tym razem podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by podjąć najlepszą dla siebie decyzję co do wyboru maszyn CNC.

  Na pewno w kategoriach sporej zalety używanych sprzętów należy rozpatrzyć cenę. Z pewnością obrabiarki używane będą znacznie tańsze od tych nowych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że jest to pewien element ryzyka.

  maszyny CNC

  Bo po pierwsze, gdy kupimy używany sprzęt jak choćby giętarkę do blachy czy maszyny do cięcia wodą, nie jesteśmy w ogóle w stanie określić, przez jak długi czas maszyna była eksploatowana wcześniej i czy przypadkiem nie jest uszkodzona.

  Kiedy kupujemy nowe maszyny do obróbki, sprawa wygląda już inaczej. Mamy wiele lat gwarancji producenta, czego nie możemy się spodziewać w przypadku używek. A to bardzo ważna sprawa, ponieważ jeśli wystąpiłaby jakaś większa czy mniejsza usterka czy awaria, nie będą nas dotyczyły konieczne, kosztowne naprawy.

  Ważne są też odpowiednie oznaczenia na urządzeniach – chodzi konkretnie o CE. Czyli Conformite Europenne. Znak ten określa, że każda posiadająca go maszyna spełnia wymagania dotyczące dyrektyw zgodnych z prawem Unii Europejskiej.

  maszyny CNC

  Co za tym idzie, gdy kupimy taką maszynę, mamy pewność, że została ona poddana odpowiednim analizom bezpieczeństwa i zdecydowanie będzie potwierdzała wysoką jakość wykonana.

  Jeśli maszyna takich wymagań nie spełnia, ,a posiada oznaczenie CE, sprawą zajmują się stosowne organy. Wówczas podejmują działania przeciwko tej osobie, która postanowiła to oznaczenie umieścić.

  Ponieważ maszyny nieposiadające tego certyfikatu nie powinny być sprzedawane i też nie powinny znajdować zastosowania w przemyśle. Gdy wybierzemy nową maszynę zyskujemy pewność, że ten sprzęt ma certyfikat, który jest w pełni autentyczny.

  Czym ewidentnie nie kierować się w sytuacji zakupu?

  maszyny CNC

  Z pewnością wyglądem. Nie ma on absolutnie żadnego przełożenia na jakość produktów, które ma wykonywać. A w kategorii urządzeń CNC to jedna z najbardziej istotnych spraw.

  Gdy wybierzemy używaną maszynę CNC owszem, na pewno sporo zaoszczędzimy. Jednak ta oszczędność może być odczuwalna tylko na początkowym etapie, ponieważ jeżeli taki sprzęt się zepsuje, koszta jego naprawy pogwarancyjnej mogą być naprawdę ogromne. Z pewnością trzeba będzie sprawdzić takie części jak sterowniki silnika krokowego które dostępne są w sklepie EBMIA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/silniki-krokowe-sterowniki-silnikow-krokowych-c-197_1214_29.html

  Jeśli chcemy mieć gwarancję, najlepiej będzie zainwestować w rozwiązania, które są sygnowane znaną marką. To bezpieczna i perspektywiczna inwestycja. Dzięki temu, będziemy jeszcze sprawniej korzystać z zakupionych urządzeń, które posłużą nam przez naprawdę długi czas, z dużym prawdopodobieństwem bezawaryjnie i na wiele lat.

  Części do maszyn dostępne są w sklepie EBMiA.pl

  maszyny CNC

  Jedna odpowiedź do “Jakie maszyny CNC kupować – używane czy też nowe?”

  1. APJ Sikora napisał(a):

   Decydując się na zakup maszyny używanej trzeba też pamiętać, że w dobie przemysłu 4.0 i bardzo dynamicznymi zmianami w środowiskach technicznych, ciągle wymyślane i wdrażane są nowe rozwiązania. Z zakupem maszyny CNC jest trochę jak z zakupem samochodu. Jeśli używana technologicznie nam odpowiada, ma jakąkolwiek dokumentację i potwierdzoną historię użytkowania to warto.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *