• Menu

  Malowanie linii na hali i w magazynie – jak to zrobić?

  Malowanie linii na haliNie wiesz, jak rozplanować malowanie linii w swoim zakładzie produkcyjnym? Istnieje kilka prostych wskazówek, które mogą pomóc przy rozplanowaniu linii tak, by hala charakteryzowała się pełnią bezpieczeństwa, dobrym oznakowaniem oraz porządkiem i ergonomią.

  Dowiedz się, o czym warto pamiętać w czasie malowania linii na hali produkcyjnej oraz w magazynie.

  Malowanie linii – część systemu 5S

  Przed wykonaniem oznakowania poziomego na hali produkcyjnej warto przemyśleć wprowadzenie na terenie całego zakładu systemu 5S, który pomaga w utrzymaniu znakomitej organizacji pracy.
  system 5S to:

  • sortowanie,
  • systematyka,
  • sprzątanie,
  • standaryzacja,
  • samodyscyplina.

  Kiedy system zostanie wprowadzony, a pewne standardy określą nowy system pracy, wówczas malowanie linii z pewnością okaże się łatwiejsze do zaplanowania.

  Malowanie linii – o czym pamiętać?

  Wyznacz miejsce dla maszyn i linii produkcyjnych

  Każda maszyna powinna znajdować się na swoim wyznaczonym miejscu, wokół którego znajdzie się przestrzeń na inne elementy, które ułatwiają pracę lub są niezbędne do jej wykonywania. Dlatego podczas malowania linii warto wyznaczyć stałe miejsce dla maszyn. Miejsce na maszyny najczęściej wyznacza się liniami koloru żółtego. Wokół maszyn warto wyznaczyć pola na komponenty czy kontener z odpadami – można do tego użyć innych kolorów linii.

  Wyznacz ścieżki

  Po hali produkcyjnej poruszają nie tylko piesi pracownicy, ale również wózki widłowe. Nad powierzchnią unoszą się przedmioty przenoszone za pomocą suwnicy. Niektóre duże zakłady zaopatrują swój personel w rowery po to, by niektórzy pracownicy, np. brygadziści, kontrolerzy jakości czy planujący produkcję mogli w szybkim czasie przemieścić się z jednego końca hali na drugi.

  Wyznaczenie dróg dla pieszych, wózków widłowych oraz ewentualnie rowerów lub innych środków transportu podnosi poziom bezpieczeństwa poruszających się po zakładzie pracowników. Drogi najczęściej wyznaczane są białymi liniami. Dla jasnego przekazu ścieżki należy oznaczyć poziomymi znakami drogowymi, które poinformują wszystkich użytkowników o przeznaczeniu danej ścieżki, a także przepisach, które na nich obowiązują.

  Miejsca wyłączone z pracy

  W zakładach znajdują się liczne sprzęty służące do ochrony zdrowia i zapewnienia bezpieczeństwa. Są to np. apteczki, hydranty, przyciski alarmu. Najczęściej znajdują się one na ścianach, jednak, aby dostęp do nich pozostał niczym nieograniczony warto namalować pod nimi czerwone klepsydry, które będą oznaczać, że w tym miejscu nie należy składować żadnych artykułów.

  Pola odkładcze

  W magazynie należy znaleźć miejsce na gotowe produkty oraz półprodukty przeznaczone do dalszej produkcji. W magazynach przechowuje się również materiały i komponenty, a także opakowania. Odpowiednie oznaczenie pól odkładczych pomoże w segregacji i łatwiejszym odnajdywaniu potrzebnych przedmiotów, a także w procesach spedycyjnych i logistycznych.

  2 odpowiedzi na “Malowanie linii na hali i w magazynie – jak to zrobić?”

  1. Marek pisze:

   Znam taką firmą, malowali u nas w Poznaniu znagar.pl

  2. Użytkownik pisze:

   Polecamy firmę Malowanielinii.pl. Malują profesjonalnie i szybko na terenie całego kraju.
   Linie.pl

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie