logo
logo
logo
logo

Łatwy dostęp do ksiąg wieczystych online
Opublikowano: 16 września 2016

Poszukiwanie informacji na temat ksiąg wieczystych jeszcze nigdy nie było tak proste!

Potrzebna księga wieczysta nieruchomości przy ulicy Floriańskiej w Krakowie? Szukasz informacji o budynkach na wrocławskim Rynku? Nic prostszego – skorzystaj z serwisu ksiegi-wieczyste-online.pl.

Co to są księgi wieczyste?

Księgi wieczyste to urzędowe (prowadzone przez sądy), jawne rejestry, ustalające ogół praw rzeczowych – przede wszystkim praw własności – na nieruchomościach. Dotyczą mieszkań, domów, działek budowlanych i gruntów, a także spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania.

Wszystkie zawierają identyczne informacje, dotyczące:

  • oznaczenia nieruchomości oraz wpisów praw związanych z jej własnością,
  • wpisów związanych z własnością użytkowania wieczystego,
  • wpisów związanych z ograniczonymi prawami rzeczowymi (oprócz hipotek), wpisów ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym oraz wpisów innych praw i roszczeń (również z wyłączeniem hipotek),
  • wpisów związanych z hipotekami.

Jakie zasady rządzą księgami wieczystymi?

Zgodnie z zasadą jawności materialnej ksiąg wieczystych domniemywa się, że prawa w nich wpisane są zgodne z rzeczywistym stanem prawnym. Z kolei wobec zasady powszechnej jawności ksiąg wieczystych, która oznacza, że każdy ma prawo wglądu w ich treść bez względu na swój interes prawny, nie można zasłaniać się nieznajomością zawartych w nich wpisów i wzmianek.

Niemożliwe jest zatem powoływanie się na nieznajomość treści ksiąg wieczystych w celu ochrony np. przed roszczeniami osób, których prawa wykazane były w księdze. Weryfikacja treści właściwej księgi wieczystej powinna więc towarzyszyć każdej transakcji związanej z nieruchomościami.

Jak elektronicznie przeglądać księgi wieczyste?

Szczególnie, że od 2010 roku – decyzją Ministerstwa Sprawiedliwości – są one udostępniane w wersji elektronicznej. Ich wygodne przeglądanie oferuje serwis ksiegi-wieczyste-online.pl. Dzięki nowoczesnemu i przyjaznemu użytkownikowi interfejsowi weryfikacja księgi wieczystej interesującej nieruchomości przebiega szybko i sprawnie.

Serwis posiada znacznie więcej funkcji, ponieważ oprócz przejrzystej formy przeglądania ksiąg, możliwe jest pobranie treści księgi wieczystej w formacie PDF oraz jej wydruk. Możliwe jest również dostarczenie oryginałów odpisów ksiąg wieczystych wydawanych przez uprawnione sądy wieczystoksięgowe.

Co ważne – aby sprawdzić księgi wieczyste poszczególnych nieruchomości, nie musimy znać ich numerów KW. Znajdująca się na stronie wyszukiwarka znajdzie interesującą nas księgę także po adresie lub numerze działki.

 


 

Rozdzielność majątkowa tylko jako akt notarialny

 

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: 7 komentarzy
  • Gmaj pisze:

    Dziękuję za info

  • MojaForsa.pl pisze:

    Opisana w artykule wyszukiwarka nie jest jedyną dostępną w sieci, jest jeszcze kilka innych, które umożliwiają dostęp do numeru księgi przez internet. Przykład można znaleźć np w tym wpisie: http://www.przeglad-finansowy.pl/2015/02/jak-znalezc-numer-ksiegi-wieczystej.html

  • EwelinaK pisze:

    Generalnie na rynku jest kilka portali i to tańszych, niż ksiegi-wieczyste-online i serio szkoda przepłacać, przecież u nich płatne jest wszystko – szukanie księgi płacisz, pobranie już opłaconej księgi – też płacisz – paranoja. Tu jest porównanie dobre: znajdz-ksiege-wieczysta.pl/platne-portale/

  • martita pisze:

    Na wieczyste.pl też można wyszukiwać elektroniczne kw online i płaci się 19 zł. Nie jest to dużo, zwłaszcza, jeśli w celu otrzymania tego nr z sądu trzeba by jeździć kilkaset km, bez pewności czy te numery w ogóle otrzymamay.

  • Marylka pisze:

    Od wpisu kilka rzeczy się pozmieniało. Najnowszy artykuł na ten temat:
    blogkredytowy.pl/2018/04/jak-znalezc-ksiege-wieczysta/

  • Hipoteki.pl pisze:

    Najważniejsze jest to, by przed zakupem nieruchomości dokładnie sprawdzić numer kw, ograniczone prawa rzeczowe oraz dział IV, czyli hipotekę. Jeśli hipoteka nie jest wykreślona, to należy zapytać sprzedającego dlaczego, czy zamierza ja spłacić z naszych pieniędzy, czy już ja spłacił. Niekiedy zdarza się, że hipotekę już dawno spłacono, jednak poprzez zaniedbanie właściciela nieruchomości, nie została ona wykreślona z kw.

  • Paweł44 pisze:

    Na hipoteki.pl też można znaleźć księgi wieczyste po adresie nieruchomości i po numerze działki. Sporo teraz takich portali, które oferują wyszukanie numeru kw bez wychodzenia z domu. a większa konkurencja, to niższe ceny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.