• Menu

  Kurtyna paskowa przesuwna, czyli jak zwiększyć funkcjonalność przegród z pasów PCV

  Kurtyna paskowa przesuwnaKurtyny paskowe ułatwiają ograniczanie przeciągów oraz utraty ciepła. Najczęściej są stosowane przy bramach wjazdowych, gdzie pełnią funkcję bram kurtynowych. Standardowa kurtyna składa się z pasów PCV, które są przytwierdzone do ściany lub konstrukcji stalowej przy pomocy zawiesi.

  Podczas przechodzenia przez tę elastyczną przegrodę wystarczy rozchylić wstęgi i przejść pomiędzy nimi. To proste rozwiązanie sprawia, że nawet gdy przez bramę odbywa się ruch, jest ona zasłonięta.

  Przedstawione rozwiązanie wymaga jednak, aby podczas przechodzenia czy przejeżdżania przez kurtynę, zwolnić. Dodatkowo pasy PCV mają bezpośredni kontakt z przewożonym ładunkiem. W miejscach, gdzie występuje czasowo bardzo duże natężenie ruchu oraz wymagana jest płynność przejazdów, może stanowić to znaczną przeszkodę.

  Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie kurtyny paskowej na systemie przesuwnym. Stacjonarna kurtyna z pasów PCV jest zamontowana na systemie przesuwnym. Szczegółowy opis budowy jest dostępny na stronie internetowej firmy produkującej kurtyny paskowe przesuwne.

  Budowa

  Podstawowe elementy to system przesuwny i zamocowane na min pasy z PCV. Możliwe są różne konfiguracje systemu i pasów. W zależności od wielkości otworu stosuje się kurtyny jednoczęściowe lub wieloczęściowe, które są przesuwane po jednej, dwóch lub trzech równoległych szynach jezdnych. Do połączenia pasów z systemem przesuwnym stosuje się mocowanie grzebieniowe lub rurowe.

  System przesuwny

  Składa się z szyny jezdnej i uchwytów mocujących oraz wózków, do których jest mocowana kurtyna. Szyna jezdna ma postać ceownika półzamkniętego, jest wykonana ze ocynkowanej blachy. Przytwierdzanie szyny do ściany lub sufitu odbywa się przy pomocy uchwytów mocujących. Ich ilość i rozstaw należy dopasować do długości szyny oraz ciężaru całkowitego kurtyny paskowej.

  Pasy PCV

  Podczas doboru pasów PCV do kurtyn przesuwnych warto kierować się tymi samymi zasadami co w przypadku kurtyn stacjonarnych. Gdy kurtyna mobilna zasłania otwór, jej właściwości i funkcjonalność, są takie jak dla przegród stacjonarnych. Zastosowanie systemu przesuwnego pozwala na użycie bardzo szerokich wstęg lub arkuszy, nawet dla najniższych otworów, co byłoby niemożliwe dla kurtyn stacjonarnych.

  Mocowanie grzebieniowe

  Listwa montażowa ma postać grzebienia z zębami wygiętymi w kształcie haczyków. Na każdym pasie PCV jest przynitowana płytka mocująca, przy pomocy których wstęgi są zwieszane na listwie montażowej. Ten system montażu umożliwia szybkie zdejmowanie i zakładanie wstęg. Można również regulować zakład pasów, nie są do tego potrzebne żadne narzędzia.

  Kurtyna paskowa przesuwna

  Mocowanie rurowe

  Wstęgi są mocowane na stalowej rurze przy pomocy blaszanych mankietów. Mankiety pełnią funkcje uchwytów do trzymania pasów. W pasach są wykonane otwory do przełożenia śrub. Służą one do zaciśnięcia blaszanych obejm na wstęgach. To rozwiązanie zapewnia bardzo stabilne trzymanie pasa. Nie daje jednak możliwości regulacji ich zakładu. Zdejmowanie i zakładanie wstęg jest znacznie bardziej czasochłonne oraz wymaga użycia narzędzi.

  Kurtyna paskowa przesuwna

  Zastosowania

  Dzięki większej funkcjonalności, niż kurtyny stacjonarne, użytkownicy często wybierają kurtyny na systemie przesuwnym dla miejsc o zmiennym oraz dużym natężeniu ruchu. To również dobry wybór, gdy przez przegrodę trzeba przewozić wyroby, które nie mogą mieć kontaktu z pasami PCV.

  Do zamknięcia wnęk i magazynów podręcznych

  Zastosowanie pasów o zmiejszonej przezroczystości pozwala zasłonić zawartość magazynu. Częściowa przepuszczalność światła przez wstęgi ułatwia doświetlenie ciemnego wnętrze. Gdy istnieje potrzeba odsłonięcia całego światła otworu kurtynę przesuwa się na bok.

  Kurtyna paskowa przesuwna

  Kurtyna z pasów mlecznych jako ścianka działowa magazynu podręcznego

  Do przedzielania pomieszczeń

  W dużych pomieszczeniach kurtyny służą do ograniczania przeciągów oraz tłumienia hałasu. Gdy jest potrzeba połączenia podzielonych pomieszczeń wystarczy przesunąć kurtynę na bok. Kurtyna może być wykonana z pasów przezroczystych lub nieprzezroczystych. Wstęgi są dostępne w różnych kolorach, co ułatwia dopasowanie do wyglądu pomieszczenia.

  Kurtyna paskowa przesuwna

  Podział dużego poddasza na dwie części przy pomocy kurtyny na systemie przesuwnym.

  Na drzwi

  Kurtyny znajdują zastosowanie w przemyśle spożywczym. Mogą mieć bezpośredni kontakt z żywnością. Są odporne na działanie środków chemicznych, więc mogą być często myte. Zastosowanie systemu przesuwnego podnosi wygodę uzytkowania. Gdy istnieje potrzeba częstego przechodzenia przez drzwi kurtyna jest przesuwana na bok.

  Kurtyna paskowa przesuwna

  Kurtyna na systemie przesuwnym zamontowana w zakładzie przetwórstwa mięsnego

  Do samochodów dostawczych i ciężarowych

  Zasłonięcie ładowni pojazdu typu chłodnia pozwala ograniczać utratę zimniego powietrza. Dodatkowo stanowi barierę dla zabrudzeń, owadów i ptaków. Możliwość przesuwana przegrody ułatwia załadunek i rozładunek przedmiotów o duzych gabarytach.

  Kurtyna paskowa przesuwna

  Kurtyna przesuwana zamontowana w samochodzie dostawczym.

  Na wejścia do pomieszczeń i magazynów

  Kurtyny paskowe montuje się w celu poprawy szczelności drzwi i bram twardych. Mają za zadanie ograniczać przeciągi, gdy otwarte są drzwi. Gdy przez drzwi trzeba przewiedź ładunek, który nie może mieć kontaktu z kurtyną, całe skrzydło przesuwa się na bok.

  Kurtyna paskowa przesuwna

  Kurtyna paskowa przesuwna na wejściu do pomieszczenia

  Podsumowanie

  Zamontowanie kurtyny paskowej na systemie przesuwnym znacznie podnosi jej funkcjonalność. Wyższy koszt takiego rozwiązania jest rekompensowany przez znacznie wydłużoną żywotność pasów PCV. Przy intensywnym ruchu kurtyny odsuwa się na bok, dzięki czemu pasy nie zużywają się. Jest to dobre rozwiązanie zarówno dla przemysłu maszynowego, warsztatów, hal i pomieszczeń magazynowych jak i zakładów z branży spożywczej.

  Jedna odpowiedź do “Kurtyna paskowa przesuwna, czyli jak zwiększyć funkcjonalność przegród z pasów PCV”

  1. Mikołaj napisał(a):

   Posiadamy w ofercie systemy przesuwne ze stali ocynkowanej, stali nierdzewnej oraz aluminiowe. Posiadamy także folię pcv na kurtyny paskowe: polar, standard, antystatyczną, antyinsektową, food contact, spawalniczą, ognioodporną. Zapraszamy do współpracy, sklep kurtynypaskowepcv.pl

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *