• Menu

  Kształcimy obywateli świata

  O budowaniu przez powiat poznański najnowocześniejszego Centrum Kształcenia Praktycznego rozmawiamy z Janem Grabkowskim, starostą poznańskim.

  Powiat Poznański stawia na edukację

  Kształcimy obywateli świata - wywiad z Janem Grabkowskim, starostą poznańskim

  Jan Grabkowski – Starosta Poznański

  Nadszedł czas zawodowców, takie stwierdzenie coraz częściej słyszymy, gdy mowa o kierunkach rozwoju kształcenia młodych ludzi. Powiat poznański może być doskonałym przykładem dla innych samorządów w kraju, które chcą stawiać na edukację branżową.

  – Już dawno postawiliśmy w powiecie na kształcenie zawodowe. Dziś mamy wymierne efekty w postaci klas patronackich, gdzie o jedno miejsce walczy pięciu uczniów. Od wielu lat współpracujemy z przedsiębiorcami z terenu powiatu, którzy są bardzo zainteresowani kształceniem młodych osób w konkretnych branżach.

  Budujemy też najnowocześniejsze w Polsce Centrum Kształcenia Praktycznego przy Zespole Szkół numer 1 w Swarzędzu, którego wartość kształtuje się na poziomie 34 milionów złotych. Aż 16 milionów złotych otrzymaliśmy z Unii Europejskiej.

  Co sprawia, że ta inwestycja będzie kształcić młodych ludzi na europejskim poziomie?

  – W nowych obiektach centrum znajdzie się 18 super specjalistycznych pracowni do nauki zawodu oraz część hotelowo-gastronomiczna, która służyć będzie uczniom kierunku gastronomiczno-hotelarskiego. Z kolei w parterowym budynku zlokalizowana będzie pracownia obsługi diagnostycznej samochodów oraz garaż dwustanowiskowy. W pracowni mają powstać: kanał do obsługi pojazdów oraz wbudowane w posadzkę urządzenia diagnostyczne pojazdów. Specjalna konstrukcja budynku jest dostosowana do montażu modułów maszyn, na których uczniowie będą zdobywać praktyczne kształcenie.

  Po ukończeniu szkoły trafią do firm, gdzie swobodnie obsłużą takie urządzania. W centrum chętni kształcić się będą w kilkudziesięciu specjalnościach w tym m.in. w zawodach: mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, technik mechatronik, monter mechatronik, mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik automatyk, technik informatyk, tapicer, stolarz, technik mechanik, technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych, kucharz.

  Kształcimy obywateli świata - wywiad z Janem Grabkowskim, starostą poznańskim

  Wizualizacja Centrum Kształcenia Praktycznego przy ZS nr 1 w Swarzędzu, Pilch Architekci Sp. z o. o.

  Ale zdobycie zawodu nie to wszystko, czego oczekujecie od swych uczniów.

  – To prawda, że absolwenci takich klas mają po skończeniu nauki nie tylko zagwarantowaną pracę. Dobrze znają język niemiecki i uzyskują niemiecki certyfikat AHK, który potwierdza wykształcenie i gwarantuje pracę w firmach. Chcemy aby szkoła umożliwiła młodym korzystanie z dóbr kultury takich jak teatr, kino, by interesowali się literaturą. Kształcimy ludzi, którzy po zakończeniu edukacji mogą poczuć się obywatelami Europy i świata.

   

  Źródło: Referat Współpracy Zagranicznej i Promocji Przedsiębiorczości powiatu poznańskiego.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *