• Menu

  KRUS i ZUS – Jak żyć Panie ……?

  krus i zus

  Przeciętna emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych po waloryzacji w marcu 2015 roku wyniosła 2 016,81 PLN brutto. W tym samym czasie średnia emerytura wypłacana przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego była ponad dwukrotnie niższa i wyniosła 949,66 PLN brutto miesięcznie. Emeryturę z ZUS pobiera prawie 5 mln Polaków, natomiast z KRUS 946 tys. osób.

  32% – aż tyle wynosi luka płacowa emerytur, czyli różnica pomiędzy wysokością świadczenia, które otrzymują kobiety i mężczyźni – obecni emeryci,pobierający swoją emeryturę z ZUS. W przypadku emerytów, którzy otrzymują to świadczenie wypłacane przez KRUS luka płacowa wynosi zaledwie 1,5%.

  Warto zwrócić uwagę, że średnia emerytura wypłacana przez KRUS w marcu 2015 roku w przeliczeniu na kwotę netto wyniosła 811 PLN. W tym samym czasie według informacji podanej przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych minimum socjalne, czyli wskaźnik mierzący koszty utrzymania niezamożnych gospodarstw domowych wyniósł dla gospodarstw emeryckich jednoosobowych 1 069 PLN.

  Oznacza to, że samotnie mieszkający emeryt, otrzymujący średniej wysokości świadczenie emerytalne musi przeżyć za kwotę o 258 PLN niższą niż wynosi minimum socjalne. W lepszej sytuacji są małżeństwa emerytów. Minimum socjalne dla dwuosobowych gospodarstw emeryckich wynosi w Polsce 1 768 PLN. Suma przeciętnej emerytury kobiet i mężczyzn netto jest prawie o 142 PLN niższa niż minimum socjalne. Z kolei emeryci, którzy pobierają średniej wysokości emeryturę z ZUS mają dwukrotnie wyższy przychód niż wynosi minimum socjalne.

  Średnia emerytura w ujęciu netto wypłacana zarówno przez ZUS jak i KRUS jest wyższa niż średnioroczne minimum egzystencji z 2014 roku, które zostało ustalone przez IPiSS na 515 PLN. Świadczenie wypłacane przez KRUS jest o 296 PLN wyższe niż minimalna kwota, która pozwala na egzystencję, natomiast przeciętna emerytura z ZUS jest ponad trzykrotnie wyższa.

  Prawdziwe wydają się być słowa niektórych emerytów, że uzyskują świadczenia za niskie by żyć, ale za wysokie by umrzeć. Jednak nie wszyscy emeryci mają powody do narzekań. Osoby, które mają przyznaną emeryturę z MON, MSW czy MS mają wyższe świadczenia. Według danych średniorocznych z 2013 roku, średnia emerytura wypłacana przez resorty wyniosła 3 237 PLN brutto w MON, 3 327 PLN w MSW i 3 450 PLN w MS.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie