• Menu

  Ile kosztuje pogrzeb tradycyjny, gdzie sprawdzić ceny?

  Ile kosztuje pogrzebWycena pogrzebu tradycyjnego obejmuje usługi podstawowe, do których zalicza się m.in. przewóz zwłok, opłaty cmentarne oraz wydatki dotyczące zakupu trumny i wiązanek.

  Koszt jest również zależny od miejscowości, w której organizuje się ceremonię, np. pochówek w stolicy będzie droższy niż w innych miastach.

  Usługi podstawowe – co obejmują i jaki jest ich koszt?

  Pierwszą decyzją, jaką podejmuje rodzina po śmierci bliskiej osoby, jest wybór zakładu pogrzebowego. Każda firma ustala swój cennik za zorganizowanie ceremonii chowania zmarłego. Pierwszym elementem wchodzącym w koszt pogrzebu tradycyjnego jest opłata za usługi podstawowe, która nierzadko jest wartością zbliżoną do zasiłku pogrzebowego wynoszącego 4000 złotych.

  W skład usług podstawowych wchodzi: odbiór i przewóz zwłok, wynajem chłodni,w której ciało jest przechowywane do czasu pogrzebu, przygotowanie ciała do pochówku (podstawowe zabiegi pielęgnacyjno-kosmetyczne: mycie, czesanie i ubranie zmarłego) oraz obsługa ceremonii, czyli załatwienie formalności cmentarnych oraz transport trumny karawanem na cmentarz (źródło: platforma usług pogrzebowych Bluneral).

  Cena wynajęcia chłodni wynosi przeciętnie 90 zł za dobę, odbiór i przewóz zwłok – ok. 400 zł, przygotowanie ciała – ok. 400 zł, obsługa pochówku – 800 zł. Są to ceny przykładowe, w wielu zakładach pogrzebowych koszt usług podstawowych będzie znacznie wyższy. Cenniki usług pogrzebowych najprościej sprawdzać i porównywać za pomocą przeglądarek internetowych, serwując po stronach różnych zakładów.

  Pozostałe wydatki związane z pogrzebem tradycyjnym

  Oprócz usług podstawowych, wycena pogrzebu tradycyjnego obejmuje wybór trumny, wiązanek i wieńców oraz, w niektórych przypadkach, oprawę muzyczną. Koszt trumny jest zależny przede wszystkim od tego, z jakiego materiału została wykonana. Najdroższe są trumny dębowe, których koszt wynosi około 2000 złotych lub więcej.

  Mniejszą cenę mają te wykonane z drewna o niższej jakości i mniejszej trwałości – wówczas koszt trumny waha się w graniach 700-1500 zł. Kolejnym elementem wchodzącym w skład wyceny pogrzebu są wiązanki pogrzebowe i wieńce, które umieszcza się przy trumnie w kaplicy lub kościele. Jest również możliwość udekorowania kwiatami trumny, co również wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Cena za kwiaty wynosi przeciętnie 200 zł.

  Ceremonia pogrzebowa obejmuje również opłaty kościelne. Cenniki usług kościelnych nie są jednakowe we wszystkich parafiach, gdyż są ustalane indywidualnie. Wysokość opłat kościelnych jest zależna od regionu, a także od zamożności parafii, może sięgać wartości nawet 1500 złotych lub więcej.

  Jedna odpowiedź do “Ile kosztuje pogrzeb tradycyjny, gdzie sprawdzić ceny?”

  1. Eugeniusz27 napisał(a):

   Nie ma sensu niepotrzebnie przepłacać, najlepiej zrobić mały research i zorientować się w lokalnym rynku pod kątem atrakcyjnych ofert cenowych, żeby zbytnio nie nadwyrężyć portfela, bo zasiłki pogrzebowe pozostawiają wiele do życzenia i mogą nie pokryć wszystkich kosztów. Ja postawiłem na firmę Apokalipsa apokalipsa-sc.pl która z najwyższą starannością i godnością zajęła się moim zmarłym ojcem, jestem im wdzięczny po dziś dzień.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *