• Menu

  Kórnik atrakcyjny turystycznie

  Atrakcyjne położenie gminy Kórnik w środkowej części Wielkopolski, w sąsiedztwie aglomeracji poznańskiej, wśród lasów, jezior i starorzecza Warty, sprawia, że jest miejscem chętnie odwiedzanym przez osoby lubiące aktywny wypoczynek

  Wielką atrakcją turystyczną, a zarazem symbolem miasta Kórnik jest niewątpliwie Zamek Kórnicki, siedziba rodu Działyńskich. Wielokrotnie przebudowywany ma obecnie charakter XIX-wiecznej rezydencji w stylu neogotyku angielskiego. Wewnątrz zamku znajduje się muzeum z wieloma unikatowymi eksponatami oraz siedziba jednej z pięciu największych bibliotek w Polsce – Biblioteki Kórnickiej PAN. Zamek tętni życiem przez cały rok, tu bowiem organizowana jest większość wydarzeń kulturalnych miasta.

  Romantyczny Zamek otoczony jest pięknym parkiem, który warto odwiedzić szczególnie w maju podczas kwitnienia magnolii, azalii i różaneczników oraz jesienią, gdy złocą się i czerwienią liście. Park w Kórniku należy do najstarszych w Polsce i najbogatszych pod względem liczby gatunków i odmian parków dendrologicznych w Europie Środkowej.

  Kórnik przyciąga turystów także pięknymi terenami rekreacyjnymi. Dzięki swym szczególnym walorom krajobrazowym i przyrodniczym stanowi teren niezwykle atrakcyjny zwłaszcza dla miłośników turystyki pieszej i rowerowej.

  Dla tych, którzy preferują aktywny wypoczynek połączony z rozrywką i edukacją polecamy ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą „Bobrowy Szlak”, która biegnie przez kompleksy leśne, obszar łąk nadrzecznych, skąd roztacza się niepowtarzalny widok na starorzecze Warty oraz jej naturalne rozlewisko. Na trasie ścieżki rozmieszczone zostały różne obiekty rekreacyjne, które stwarzają możliwość aktywnego obcowania z naturą. Na skraju lasu, tuż przy starym korycie Warty wybudowano 14-metrową drewnianą wieżę
  z tarasem widokowym, z którego można podziwiać panoramę Rogalińskiego Parku Krajobrazowego.

  Kórnickie jeziora, bogate w różne gatunki ryb, z czynnymi latem kąpieliskami i wypożyczalniami sprzętu wodnego, stanowią atrakcję dla miłośników wędkarstwa oraz amatorów kąpieli wodnych i opalania. Miłą formą relaksu są także organizowane na Jeziorze Kórnickim rejsy stateczkami „Anna Maria” i „Biała Dama”, podczas których turyści oprócz podziwiania widoków mogą wysłuchać ciekawostek o gminie.

  Położony zaledwie 10 m od brzegu jeziora i plaży Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kórniku stanowi idealne miejsce dla tych, którzy wolą wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku, ale lubiących aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w otoczeniu pięknej natury. Obiekt dysponuje polem namiotowym, domkami campingowymi, boiskiem piłkarskim z zapleczem, wypożyczalnią sprzętu sportowego, placem zabaw dla dzieci i miejscem na ognisko.

  Jedną z wielu możliwości aktywnego spędzania czasu w gminie Kórnik oferuje Hotel Rodan w Skrzynkach, położony przy trasie S11, zaledwie 15 minut od Poznania, wyposażony w sześć kortów tenisowych, z czego trzy korty tenisowe są kryte, a trzy na świeżym powietrzu. Pod okiem profesjonalnego trenera można przygotować się do organizowanych w hotelu turniejów towarzyskich.

  Bogatą ofertę do zaproponowania miejscowym i turystom ma Kórnickie Centrum Rekreacji i Sportu „Oaza”. Obiekt składający się z hali widowiskowo-sportowej i krytego basenu, poza pływaniem, oferuje szereg dodatkowych atrakcji i możliwość przyjemnego spędzenia czasu.

  Niewątpliwie inwestycją, o realizację której od dłuższego czasu zabiegał samorząd Kórnika i która przyczyniła się do wzrostu atrakcyjności turystycznej gminy była   rewitalizacja rynku w Kórniku. Inwestycja rozpoczęła się na początku 2014 roku,
  a zakończyła pod koniec 2014 roku.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *