• Menu

  Korekta stożka rogówki

  Korekta stożka rogówkiKeratoconus to choroba rogówki oka, w której nie występuje stan zapalny. Wpływa ona na jakość naszego widzenia – objawami są podwójne, bądź niewyraźne widzenie oraz nadwrażliwość na światło.

  Cechami fizycznym tej choroby jest zmiana kształtu rogówki, która zaczyna stawać się stożkowata. Można ją jednak leczyć.

  Metody leczenia stożka rogówki

  Istnieją sposoby, dzięki którym w sposób niechirurgiczny pozbędziemy się problemu. Jedną z nowszych metod jest tzw. cross-linking, polegający na zwiększaniu oporności rogówki poprzez tworzenie „mostków”, czyli nowych chemicznych połączeń pomiędzy molekułami rogówki.

  Zabieg polega na podaniu ryboflawiny w kroplach, rozpuszczoną w 20% dekstranie, a następnie naświetlaniu rogówki promieniami ultrafioletowymi. Ostatecznym efektem zabiegu jest stwardnienie rogówki, a co za tym idzie, zahamowanie zmian, powodujących jej stożkowatość.

  Kolejnym sposobem nieinwazyjnym jest noszenie specjalnych szkieł korekcyjnych, które uciskają rogówkę, nie pozwalając na jej odkształcenie. Szkła są wykonywane indywidualnie dla każdego pacjenta po przeprowadzeniu badań topografem rogówkowym. Niestety ta metoda wymaga zmiany szkieł korekcyjnych po około półtora roku z powodu postępującej choroby.

  Specjaliści proponują również zabieg chirurgiczny, polegający na wszczepieniu specjalnych pierścieni śródrogówkowych. Są specjalnie zaprojektowane w taki sposób, aby delikatnie napierały na deformację rogówki. Sam zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut, a ostrość widzenia poprawia się wręcz natychmiastowo.

  Laserowa korekta stożka rogówki

  Istnieje również metoda, polegająca na poprowadzeniu lasera po rogówce według jej mapy. Ta metoda jest o tyle skuteczna, że w początkowej fazie choroby istnieje możliwość całkowitego usunięcia stożka. Jednak jak w przypadku każdego leczenia, trzeba najpierw skonsultować się z lekarzem, który zleci nam właściwe badania. Ufając specjaliście, mamy pewność, że dobierze on najwłaściwszą metodę leczenia.

  Korekta stożka rogówki jest jak najbardziej możliwa, choć nie da się całkowicie powstrzymać rozwoju choroby. Ostatecznym rozwiązaniem jest przeszczep rogówki, jednak wcześniej warto zorientować się, czy istnieją lepsze metody leczenia. Przeszczep wiąże się bowiem nie tylko z długim okresem rekonwalescencji, ale również z przyjmowaniem leków immunosupresyjnych do końca życia.

  Warto zatem zaufać specjalistom, którym zależy przede wszystkim na komforcie i poprawie widzenia pacjenta. Wybrana metoda leczenia z pewnością będzie dopasowana do stopnia zaawansowania choroby oraz indywidualnych wskazań.

  Więcej na: http://www.voigtmedica.pl/korekta-stozka-rogowki/

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *