• Menu

  Koniec ze zmianą czasu?

  PSL przygotowało projekt ustawy, która zakłada, że od przyszłego roku, w naszym kraju będzie obowiązywał czas letni. Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych poparła dokument jednogłośnie, bez podziałów politycznych.

  Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes partii tłumaczy, że likwidacja zmiany czasu przynieście korzyści ekonomiczne, wynikające z oszczędności w sektorze energetycznym oraz zdrowotne, bo spadnie liczba osób z depresją, która zdaniem posłów jest skutkiem zbyt krótkiego dnia. Poza tym skończą się zawirowania na kolei związane z przestawianiem zegarków, bowiem przy wprowadzaniu czasu letniego, wszystkie pociągi będące w trasie są opóźniane o godzinę. Przestawianie czasu jest także kłopotliwe dla banków, które aby uniknąć problemów z systemem, blokują dostęp do swoich usług.

  Po co nam zmiana czasu?

  Obowiązek zmiany czasu obowiązuje niemal w siedemdziesięciu krajach na świecie. W Polsce wprowadzany był w okresie międzywojennym, później w latach 1957-1964, następnie w 1977.

  Koronnym argumentem przemawiającym za przestawianiem zegarów miała być oszczędność energii elektrycznej i efektywniejsze wykorzystanie światła słonecznego. Dzisiaj ta teoria jest przeżytkiem, bo zmieniły się nasze obyczaje. Pralkę czy kuchenkę uruchamiamy bez względu na aktualną godzinę, po prostu robimy to po powrocie z pracy, a pracujemy zdecydowanie dłużej i w innych porach dnia, niż to było np. w latach 70. Lodówki i zamrażarki pracują całą dobę. Racjonalne jest więc inwestowanie w energooszczędny sprzęt i inteligentne systemy szacujące zużycie prądu, a co za tym idzie dobranie optymalnej stawki taryfowej, niż przestawianie zegarów dwa razy w roku.

  Obecnie cofamy wskazówki zegara w ostatnią niedzielę października, a w ostatnią niedzielę marca – przesuwamy je ponownie godzinę do przodu.

  Niestety poselską inicjatywę PSL, może zablokować Unia Europejska, bowiem jedna z jej dyrektyw określa czas letni w całej Unii i nie dopuszcza wyłamania się poszczególnych krajów. Analiza Komisji Europejskiej sprzed trzech lat mówi, że zharmonizowany czas we wszystkich krajach wspólnoty jest niezbędny ze względu na wspólny rynek gospodarczy.

   

   

   

  Udostępnij w sieci ....
  Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on Google+Share on VKShare on Tumblr

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *