• Menu

  Koniec syndyków


  syndykJedynie 7 proc. przedsiębiorców w Polsce wie, że syndyk jako zawód już od początku roku nie istnieje. Tak wynika z ogólnopolskiego badania OBOAK.

  Ponad 90 proc. przedsiębiorców w Polsce kojarzy syndyka z komornikiem lub masą upadłościową. W Polsce do końca 2015 roku obowiązywały bowiem przepisy ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, które dawały skromne możliwości zarówno na przetrwanie firmom borykającym się z płynnością finansową, jak i ich wierzycielom na odzyskanie należności. Jak pokazują statystyki, blisko 85 proc. prowadzonych procesów upadłościowych kończyło się likwidacją zadłużonego przedsiębiorstwa.

  W związku z tym, z powodów wizerunkowych, ale i praktycznych, na miejsce syndyka został powołany doradca restrukturyzacyjny. Jego zadaniem ma być kontrola działalności operacyjnej przedsiębiorstwo w kryzysie, doradztwo w zarządzaniu, wspomaganie procesu negocjacji dla zawarcia układu z wierzycielami oraz czuwanie nad procesem realizacji zatwierdzonego przez sąd układu.

  – Największą różnicą pomiędzy syndykiem a doradcą restrukturyzacyjnym jest podstawowy zakres ich działalności – komentuje Maciej Pietrzak, prezes PMR Restrukturyzacje S.A. – Syndyk był wyznaczany przez sąd w celu zaspokojeniu wierzytelności z majątku firmy, w stosunku do której została ogłoszona upadłość likwidacyjna. Jego zadaniem było prawidłowe i jak najszybsze przeprowadzenie postępowania upadłościowego firmy, spieniężenie jej majątku i spłacenie zobowiązań – wyjaśnia Pietrzak. – Podstawowym zadaniem doradcy jest natomiast sprawna analiza sytuacji danej firmy, w tym przede wszystkim ocena szans uchronienia przedsiębiorstwa przed likwidacją oraz skuteczne przeprowadzenie jej restrukturyzacji. To najlepsza droga do zaspokojenia wierzytelności  w jak najwyższym stopniu, utrzymania miejsc pracy oraz zachowanie firmy na rynku.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie