• Menu

  Kobiety potrafią więcej (niż myślisz)! Poznajcie Maker Woman

  Maker Woman

  Maker Woman

  Jeśli uważasz, że obsługa maszyn stolarskich, plotera laserowego czy frezarki to umiejętności zarezerwowane dla mężczyzn, to znaczy, że nie słyszałeś o inicjatywie Maker Woman. Czym jest i dlaczego udowadnia, że kobiety także potrafią samodzielnie tworzyć niezwykle  innowacyjne projekty z wykorzystaniem zaawansowanej technologii?

  Projekt Maker Woman to wynik współpracy pomiędzy stowarzyszeniem Robisz.to a Fundacją Orange. Głównym celem inicjatywy jest zapobieganie społecznemu oraz technologicznemu wykluczeniu kobiet poprzez nieformalną edukację w zakresie nowych technologii i rzemiosła. 36 uczestniczek, które wzięły udział w programie, nauczyły się wielu przydatnych umiejętności – zarówno teoretycznych, jak i praktycznych.

  Poznały m.in. podstawy nowoczesnych metod projektowania, programowania,  obsługi maszyn CNC do obróbki różnych materiałów, plotera laserowego czy drukarek 3D. Opanowały podstawy tworzenia stron internetowych, fotografii produktu i zagadnień związanych z  prowadzeniem własnej firmy.

  Przy wsparciu mentorów, uczestniczki pracowały nad swoimi pomysłami, tworząc prototypy i gotowe produkty, m.in. protezę dłoni wydrukowaną w 3D, regulator oddechu dla osób narażonych na stres, wózek na zakupy dla starszych osób, meble czy ozdoby.

  – Kibicuję wszystkim uczestniczkom. Wierzę, że umiejętności, jakie zyskały,  w połączeniu z ich kreatywnością dadzą im mocną kartę na przyszłość. Technologie stają się nieodłączną częścią naszej codzienności, a wykorzystane „z głową”, z pomysłem, mogą zmieniać naszą rzeczywistość na lepsze. W FabLabie widać to bardzo często – powiedziała Ewa Krupa, prezes Fundacji Orange w czasie finału trzech edycji Maker Woman, 10 lipca w Warszawie.

  FabLab to miejsce, w którym nie trzeba nic umieć, by zacząć projektować. Dzięki dostępnym tam technologiom i przy wsparciu innych ludzi można zrealizować najśmielsze pomysły. Wiele uczestniczek Maker Woman startowało od zera, a teraz mogą śmiało powiedzieć, że są „mejkerkami” i umieją samodzielnie zaprojektować i wykonać złożony przedmiot, także sterowany aplikacją dodaje Maciej Naskręt ze Stowarzyszenia Robisz.to.

  Uczestniczki Maker Woman to grono wyjątkowych osób i niezwykłych osobowości. Jedną z nich jest Magda Zaraś. Jej karierę, jako kierownika projektów IT, przerwała długa choroba. Dzięki uczestnictwie w projekcie wróciła na ścieżkę zawodową, tym razem jednak jako jako twórczyni produktu, który ma szansę pomóc wielu potrzebującym. Zaprojektowała dziecięcą protezę dłoni drukowaną w 3D. Dzięki zastosowaniu takiej technologii, jej rozwiązanie jest 3 razy tańsze niż inne dostępne na rynku. Obecnie rozwija produkt, m.in. dzięki grantowi Amazing Woman przyznanemu przez francuską Fundację Orange.

  Inna z bohaterek, malarka i autorka instalacji artystycznych w przestrzeni publicznej, postanowiła przygotować prototyp obiektu służącego osobom, które cierpią na stres czy bezsenność. Ania Wójcik, bo o niej mowa, stworzyła niewielki przedmiot mieszczący się w dłoni, który powiększa i zmniejsza swoją objętość, regulując oddech. Jego tempem steruje aplikacja. Autorka chciałaby uruchomić produkcję Oddychacza, a później stworzyć biuro projektowe, które zajmie się zaangażowanym społecznie dizajnem.

  Prototypy wszytskich uczestniczek projektu Maker Woman cechuje innowacyjność. Stworzone przez nie projekty przyporządkować można do takich dziedzin jak: zdrowie, wystrój wnętrz, artykuły dla dzieci, przedmioty kultury i sztuki czy wearables i ubrania. Łącznie powstało 36 zalążków produktów, które zostały zaprezentowane w czasie Maker Woman Day 10 lipca 2018 w FabLabie przy ul. Twardej w Warszawie.

   

   

   

  Jedna odpowiedź do “Kobiety potrafią więcej (niż myślisz)! Poznajcie Maker Woman”

  1. Marek pisze:

   Oczywiście, ze potrafią! nigdy w to nie wątpiłem., tak i dzieci.. teraz,w tych czasach gdzie technologii jest pełno jest dużo młodych genialnych umysłow. w które moim zdaniem warto inwestować. jak mój syn, zawsze uwuelbiał grzebać w komputerach, dużo czytał książek o programowaniu, ostatnio nawet zauważyłem, ze czytuje blogi typu Netgraf i jak widzę jakie strony tworzy, bez żadnej szkoły pod tym kątem to jestem z niego bardzo dumny. jestem pewien, ze się sprawdzi w tej dziedzinie.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *