• Menu

  Co kantor internetowy może zrobić dla Twojej firmy?

  kantor internetowy dla firmPolskie firmy rozwijają działalność na rynkach międzynarodowych, rosną obroty handlu zagranicznego. Taki stan rzeczy jest wynikiem nie tylko odwagi czy przemyślanej strategii działania, lecz także wyboru odpowiednich rozwiązań technologicznych. Należy do nich m.in. kantor internetowy – czy korzystanie z takiego narzędzia przynosi jakiekolwiek korzyści przedsiębiorstwu?

  Jak pokazują dane GUS, w 2016 roku obrót polskiego importu wyniósł 777,5 mld zł i był o 241,3 mld zł wyższy niż w 2010 roku. W 2016 roku obrót eksportu wyniósł 798,2 mld zł i był o 317,1 mld zł wyższy niż w 2010 roku.

  Tabela 1: Raport „Polska w liczbach 2017”, Główny Urząd Statystyczny.

  kantor internetowy dla firm

  Źródło: Główny Urząd Statystyczny, Raport „Polska w liczbach 2017”.

  Takie wyniki nie byłyby możliwe, gdyby polscy przedsiębiorcy nie inwestowali w nowoczesne rozwiązania dla swoich firm zarówno na polu procesów produkcyjnych czy usługowych, jak i w segmencie optymalizacji kosztowej przedsiębiorstwa (także w jego otoczeniu finansowym). Obecnie poszukiwane są elastyczne, wygodne w obsłudze i przede wszystkim bezpieczne narzędzia– wszak dotyczą one cennego kapitału firmy. Ich głównym zadaniem jest zwiększenie efektywności działań przy jednoczesnym niezakłócaniu normalnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Tym potrzebom wychodzą naprzeciw kantory internetowe, które umożliwiają zaskakująco dużą redukcję kosztów wymiany walutowej.

  Jaki powinien być idealny kantor internetowy dla firm?

  Firmy uczestniczące w handlu zagranicznym rozliczają się z dostawcami bądź odbiorcami na całym świecie. Jeśli taki przedsiębiorca chce korzystać z usług bankowości tradycyjnej, musi liczyć się z tym, że będzie mu potrzebny oddzielny rachunek dla każdej waluty, którą obraca. Ich obsługa jest zazwyczaj płatna, a przelewy generują dodatkowe koszty i zabierają czas, który można byłoby przeznaczyć na inne działania. Dzięki kantorom internetowym obrót zagranicznymi walutami jest dużo prostszy, a przede wszystkim tańszy.

  konieczności przewalutowania na złotówki. Zaletą jest też duża liczba par walutowych oraz banków współpracujących (czyli takich, w których kantor posiada własny rachunek; pozwala to na skrócenie czasu przelewu do tych banków oraz często wyeliminowanie kosztów przelewów).

  Warto też zwrócić uwagę, czy kantor ma w ofercie przelewy międzynarodowe. Jeśli tak, to czy ich koszty są stałe i niezależne od wysokości przesyłanej kwoty? Ile walut i ile państw-odbiorców jest w ofercie kantoru? W dobie najnowszych technologii serwis powinien być dostępny na urządzeniach mobilnych, bardzo przydatna jest też funkcja kalkulatora walutowego. Pozwala on nie tylko przeliczyć wartość transakcji po określonym kursie, lecz także porównać ofertę kantoru z kosztami operacji w poszczególnych bankach.

  Czym jest portfel walutowy?

  Portfel walutowy to kolejny element, bez którego nie można mówić o perfekcyjnym e-kantorze. Dzięki niemu przedsiębiorca otrzymuje bezpłatny dostęp do walutowych rachunków bankowych. Co ciekawe, w Rkantor.com otwarcie Portfela nie wymaga otwierania konta w banku. W intuicyjnym panelu można wymieniać waluty, zlecać przelewy i korzystać z innych funkcji serwisu. Roztropnego przedsiębiorcę z pewnością zainteresują rozwiązania takie jak wymiana z odroczoną wpłatą, alert kursowy i zlecenie oczekujące.

  Kantor internetowy – co z bezpieczeństwem?

  Najwyższy poziom bezpieczeństwa operacji zapewniają kantory online z kapitałem bankowym oraz licencją krajowej instytucji płatniczej (KIP), co oznacza, że kantor internetowy podlega stałemu nadzorowi Komisję Nadzoru Finansowego (KNF), a pieniądze klientów są wydzielone od pieniędzy kantoru i nie wchodzą do masy upadłościowej w razie jego bankructwa. Warto przyjrzeć się technologii oraz poziomowi zabezpieczeń poszczególnych serwisów. Bezpieczeństwo to – prócz komfortu obsługi i konkurencyjności ofert – podstawowe kryterium, jakim powinien kierować się przedsiębiorca przy wyborze najlepszego rozwiązania.

  Jaki e-kantor wybrać?

  Na polskim rynku kantorów internetowych robi się coraz bardziej tłoczno. Serwisy prześcigają się w udoskonalaniu i urozmaicaniu swoich usług. W tym kontekście pojawia się pytanie: Jaki kantor online jest najlepszy dla mojej firmy? W ostatecznej decyzji pomóc może ranking stworzony przez Polski Instytut Badań Jakości.

  W teście uwzględniono 12 kantorów internetowych – zarówno z sektora bankowego, jak i prywatnego. Ogólny wynik to efekt sumy ocen cząstkowych z czterech obszarów: zakres usług (30% wagi oceny ogólnej), komfort i bezpieczeństwo (30%), koszty wymiany (30%) oraz obsługa klienta (10%).

  Zwycięzcą okazał się Rkantor.com, zdobywając 94 punkty na 100 możliwych.

  Tabela 2: Test kantorów internetowych 2017 Polskiego Instytutu Badań Jakości.

  kantor internetowy dla firm

  Źródło: Polski Instytut Badań Jakości.

   

  6 odpowiedzi na “Co kantor internetowy może zrobić dla Twojej firmy?”

  1. Teddy napisał(a):

   ha! no pewnie, że rkantor wygrał. pewnie płacił za to badanie! ciekawe czy kłopoty banku, który jest właścicielem kantoru spowodują jego zamknięcie. Jak myślicie?

  2. Adrian napisał(a):

   ciekawy artykuł, wszystkie wspomniane w nim kantory znajdziemy na porównywarce kantorów internetowych kantorbox

  3. Tomek napisał(a):

   Ciekawe. Nie uwzględniono wszystkich kantorów, a według mnie są kantory lepsze od wielu wyżej wymienionych. Sam wymieniam w Kantor Ekspert i ich kursy są lepsze od większości konkurentów. Sprawdziłem na własnej skórze bo miałem wcześniej styczność z dwoma innymi kantorami. Pozdrawiam

  4. Kawko napisał(a):

   Ja nie kupuję waluty akurat w żadnym z wymienionych, tylko w Pluskantor.pl. Jego mocną stroną są na pewno przewalutowania całodobowe w czasie rzeczywistym, co daje pewność że jak zawieram transakcję o niestandardowej porze kurs nie ulegnie zmianie, jest automatycznie finalizowane i mogę dosłownie za minutkę przelew zrobić za granicę lub na polskie konto. Kursy bardzo w porządku.

  5. Jankow napisał(a):

   Kantor internetowy to dobre rozwiązanie aby uniknąć ryzyka walutowego w firmie. W każdej chwili wpływy w walucie można wymienić na PLN, dosłownie w parę minut, nie nie martwię się więc tym, że zanim zrealizuję wymianę kurs zmienić się na moją niekorzyść. Z Amronet też bardzo często robię przelewy za granicę, jak sytuacja jest odwrotna i PLN wymieniam na inną walutę, najczęściej EUR. Oszczędne przewalutowanie oraz transfer w jednym miejscu, w dowolnym momencie, o każdej porze:)

  6. morek napisał(a):

   Nie mam co prawda firmy, ale pieniądze dość często wymieniam i to właśnie przez e-kantor, bo tak jest dla mnie po prostu najwygodniej, najbezpieczniej i najtaniej. Mam konto na Pluskantor, gdzie wymiana dokonywana jest natychmiastowo! Do tego spread mają bardzo korzystny (nie wyższy niż 2 grosze, a często niższy) i nie pobierają żadnej prowizji od wymiany.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *