• Menu

  Jesteśmy stolicą polskiego triathlonu

  Susz Triathlon to najważniejsza impreza i najlepszy walor wizerunkowy naszej gminy – mówi burmistrz Susza, Krzysztof Pietrzykowski

  W państwa budżecie pojawia się coraz więcej dochodów własnych. W jaki sposób są one generowane?

  Rzeczywiście, dochody własne gminy Susz rosną systematycznie, co roku o ponad 15 proc. i dziś są ponad dwukrotnie wyższe niż w 2010 roku. Na ten wzrost składają się trzy elementy: stale rosnąca powierzchnia gruntów, na których prowadzona jest w gminie działalność gospodarcza, zwiększanie się powierzchni zabudowy na tych gruntach oraz coraz wyższa wartość obiektów firmowych, od których zależy dochód własny gminy.

  Wzrost każdego z tych trzech składników powoduje dynamiczny wzrost naszych dochodów własnych. Bardzo nas to cieszy, bo jasno pokazuje, że przyjęta przez nas 7 lat temu i prowadzona konsekwentnie strategia rozwoju przedsiębiorczości przynosi oczekiwane rezultaty. Lokalne firmy odważnie inwestują nie tylko w rozbudowę firmowych pomieszczeń i hal produkcyjnych, ale również w nowoczesne rozwiązania technologiczne. A my wspieramy przedsiębiorców, bo na ich rozwoju zyskuje cała gmina.

  Jaki jest harmonogram modernizacji Starego Miasta i jakie inne inwestycje są planowane w gminie w najbliższym czasie?

  Rewitalizacja Starego Miasta w Suszu jest na etapie procedury wyłonienia wykonawcy prac. Trwa również opracowywanie dokumentacji przełożenia kostki granitowej na jezdniach oraz wymiana kostki polbrukowej na chodnikach na starobruk. Będą nowe nawierzchnie chodników i plac, zmodernizowane zostanie oświetlenie i pojawi się wiele nowych elementów małej architektury. Jestem przekonany, że Stare Miasto zyska zupełnie nowy blask i stanie się wizytówką naszego miasta.

  Kolejne ważne dla miasta inwestycja to, rozpoczęta już, budowa Suskiego Ośrodka Kultury. Po 25 latach od spalenia się poprzedniego obiektu i „tułaczki” suskiej kultury po różnych obiektach, budujemy jej siedzibę, która w pełni zaspokoi potrzeby w tym zakresie. Będzie gotowa w 2018 roku. Również w przyszłym roku oddamy do użytku nowoczesny kompleks boisk sportowych przy ul. Polnej. To kolejna już w mieście inwestycja w infrastrukturę sportową, ale robimy to, bo istniejący przy jeziorze orlik nie jest w stanie zaspokoić potrzeb z tym zakresie. Chętnych do aktywnego spędzania czasu jest na terenie miasta i gminy bardzo wielu i potrzeba nowych obiektów, aby odpowiedzieć na to zainteresowanie. Budujemy je z przekonaniem, że stwarzając warunki do uprawiania sportu, inwestujemy w zdrowie mieszkańców gminy. Przykładem może być jedyny w województwie 4-poziomowy skatepark, który powstał w Suszu w 2015 roku i cieszy się ogromną popularnością.

  Susz Triathlon zakończył się sukcesem po raz kolejny. Co stanowi o marce tej imprezy i jakie znaczenie ma ona w budowaniu państwa wizerunku?

  Susz Triathlon to najważniejsza impreza i najlepszy walor wizerunkowy naszej gminy. Jesteśmy stolicą polskiego triathlonu i udowadniamy to, organizując świetne zawody co roku od 26 lat. Jestem przekonany, że markę tej imprezy w połowie tworzy wspaniała tradycja suskich zawodów. To w Suszu w 1991 roku odbył się I Ogólnopolski Sprint Triathlon, to również tu 20 czerwca 1998 roku odbył się pierwszy i ostatni w Polsce Europejski Puchar Triathlonu. Taka historia zobowiązuje.

  Drugim czynnikiem, dzięki której Susz Triathlon to marka, są ludzie. Wszystkie osoby zaangażowane w organizację Susz Triathlon – od głównych organizatorów i sędziów, przez członków zespołów pomocy technicznej i wolontariuszy, aż do mieszkańców naszej gminy, żywo dopingujących zawodników na całej trasie zawodów –łączy prawdziwa pasja i silne przekonanie, że można w niewielkim Suszu robić najlepszą imprezę triathlonową w Polsce. I co roku staramy się to robić.

  Rozmawiał Piotr Danilczuk

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *