• Menu

  Jest chwilowe porozumienie z Rosjanami

  Jak podaje RMF FM, na kolejnej rundzie negocjacji z Rosjanami w sprawie obustronnych zezwoleń na wykonywanie transportów osiągnięto porozumienie. Na razie jest to porozumienie wstępne. Umowa ma obowiązywać 2 miesiące i zakłada 20 tys. zezwoleń (po równo ogólnych i specjalnych) dla każdej ze stron. W kwietniu mają być wynegocjowane ostateczne warunki porozumienia.

  Łukasz Włoch OCRK

  Łukasz Włoch

  Komentarz Łukasza Włocha głównego eksperta Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców

  Możemy mówić o połowicznym sukcesie polskiej delegacji. Na pewno porozumienie normujące relacje handlowe między Polską a Rosją choćby na jakiś czas jest lepsze od żadnego. Udało się również uzyskać zobowiązanie od Rosjan do zmiany dyskryminującego polskich przewoźników prawa. Nie jest to jednak porozumienie ostateczne, a wynegocjowana kwota – 20 tys. zezwoleń w ciągu 2 miesięcy – stosunkowo niska, niemalże dwa razy niższa niż średnia miesięczna liczba zezwoleń w roku ubiegłym.

  Historia współpracy transportowej z naszym wschodnim sąsiadem pokazuje, że to nie pierwszy taki problem w tych relacjach. Zawsze jednak udawało się wypracować jakiś kompromis. Polska jest w o tyle korzystnej sytuacji, że większość towarów eksportuje do Unii Europejskiej. Natomiast gros rosyjskiego eksportu idzie na Zachód. Ze względu na organiczną przepustowość portu w Kłajpedzie, kłopoty z transportem na terytorium Ukrainy i Turcji czy wysokie koszty transportów przez Finlandię trudno Rosjanom Polskę ominąć.

  W wyniku wejścia w życie rozporządzeń nr 248 i nr 301 rosyjskiego Ministerstwa Transportu od 1 lutego 2016 r. polscy przewoźnicy stracili zezwolenia na wykonywanie transportów na terenie Rosji. Zezwoleniem specjalnym (a nie jak do tej pory ogólnym) zostały objęte wszystkie towary wyprodukowane w kraju trzecim, nawet jeśli były składowane na terytorium Rzeczpospolitej lub wyprodukowane przez zagraniczną firmę w Polsce.

  Źródło OCRK

  2016-02-22

  Jedna odpowiedź do “Jest chwilowe porozumienie z Rosjanami”

  1. Tomasz napisał(a):

   Oby w kwietniu faktycznie udało się wynegocjować stałe porozumienie. Obawiam się jednak, że kompromis może być trudny do osiągnięcia.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *