• Menu

  Nie wiesz jakie felgi aluminiowe wybrać? Zobacz, na co zwrócić uwagę przy zakupie!

  jakie felgi aluminiowe wybraćPrzy wyborze felg zwykle zaczynamy od decyzji – stalowe czy aluminiowe. Jednak ten etap mamy już za sobą.

  Teraz musimy zmierzyć się z wyzwaniem odpowiedniego doboru wspomnianych komponentów do swojego samochodu i ogumienia. Od czego zacząć, na co zwracać uwagę?

  Większa wytrzymałość, lepsze chłodzenie układu hamulcowego i…  – zakładamy, że z charakterystyki felg aluminiowych możecie być wypytywani na wyrywki, o każdej porze dnia i nocy; dlatego od razu przejdziemy do konkretów, praktycznych porad, a na samym końcu – szybkiego porównania felg aluminiowych z popularnymi ‘używkami’.

  Duża felga i niski profil opony

  Bez wątpienia dużą wygodą jest posiadanie dwóch kompletów obręczy – jednego na lato, drugiego na zimę. Natomiast jedną z ważniejszych rzeczy, o której nie tyle wypada, a trzeba pomyśleć, jest rozmiar. Koło o dużej średnicy w zestawieniu z oponami niskoprofilowymi będzie wyglądać rewelacyjnie, jednak decydując się na taki zakup, musimy być świadomi:

  • gorszego tłumienia wstrząsów,
  • większego obciążenie zawieszenia,
  • szybszego zużycie jego elementów.

  Ucierpi na tym nasz komfort prowadzenia pojazdu i pojawi się ryzyko odkształcenia felgi. Takie zestawienie tłumi nierówności w zdecydowanie mniejszym stopniu oraz  przenosi więcej wibracji na zawieszenie – przez co je bardziej obciąża i przyczynia się do jego szybszego zużycia.

  Zatem jakie felgi, do jakich opon?  Kompromisowym rozwiązaniem jest montaż dużych kół latem, a zimą mniejszych z wyższym profilem opon. Pamiętajcie, że niezależnie od posiadanych felg, w zimowych warunkach należy zachować szczególną ostrożność. Każdy poślizg może skutkować uderzeniem w krawężnik, zniszczeniem powłoki ochronnej, co narazi felgi na korozję.

  Jak dobrać felgi do opon?

  Główne parametry wyboru felg to:

  • średnica, która dla dobrego dopasowania powinna być zawsze mniejsza od szerokości opony, np. najczęściej opony o szerokości ok. 185mm montowane są na feldze o szerokości ok. 153mm. Warto zapoznać się z ogólnodostępną tabelką dopuszczalnych wartość szerokości opon i felg,
  • odsadzenie ET, tj. odległość powierzchni montażu od geometrycznego środka felgi. Im mniejsza wartość, tym bardziej felga będzie wystawać na zewnątrz,
  • rozstaw śrub, czyli dopasowanie ich rozstawu i sprawdzenie, czy mieści się na zaciskach hamulcowych.  Trzeba mieć też na uwadze średnicę otworu centrującego.

  Rozmiar felg i ich właściwe skompletowanie wg powyżej wymienionych kategorii to złożona kwestia techniczna – dlatego przed zakupem warto skonsultować się ze specjalistą, ewentualnie skorzystać z internetowego konfiguratora felg.

  Felgi aluminiowe do auta – nowe czy używane?

  W dobie życia wg filozofii: nie wyrzucaj – napraw, coraz częściej można skorzystać z usługi renowacji felg aluminiowych lub zakupu ‘używek’. Jednak na temat opłacalności takiej inwestycji, zdania osób z branży są podzielone.  Dlaczego? Przypadek analogiczny do zakupu używanych opon – nigdy nie mamy  100% pewności, że stan produktu jest zgodny z opisem sprzedającego.

  Bardzo często zachętą do zakupu używanej felgi aluminiowej jest atrakcyjna cena, natomiast kupując nową – nie płacimy tylko za obręcz wykonaną ze stopu lekkiego, ale za gwarancję jakości oraz naszego bezpieczeństwa.

  Pamiętajmy, że raz zamontowane felgi aluminiowe nie podlegają zwrotowi, dlatego warto z odpowiednim namaszczeniem przeanalizować wszystkie parametry i dokonać trafionego wyboru. Zyska na tym nie tylko komfort prowadzenia auta, a także nasz… portfel.

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane