• Menu

  Jakie domy budują Polacy?

  Jakie domy budują PolacyChętnych do budowy własnego domu nieustannie przybywa. Obecnie już ponad 53% Polaków mieszka w domach jednorodzinnych, podczas gdy jeszcze kilka lat temu liczba ta wynosiła poniżej 50%.

  Jak jednak dokładnie wygląda struktura rynku budowlanego w naszym kraju? Jakie domy powstają najczęściej? Dowiedz się więcej na ten temat.

  59% inwestorów sięga po gotowe projekty domów – wynika z badania Oferteo, dotyczącego polskiego rynku budowlanego w 2016 roku. Przemawia za tym niższa cena i szybki dostęp do gotowej dokumentacji. Jednocześnie szeroka oferta projektów umożliwia wybór rozwiązania, które zadowoli nawet bardzo wymagających inwestorów.

  Rynek budowlany w 2016 roku – mała działka i niewielki metraż

  W 2016 roku Polacy z reguły nie budowali domów o powierzchni większej niż 200 m(zdecydowało się na to tylko 11% respondentów biorących udział w badaniu Opineo). Najpopularniejszy metraż to od 151 do 200 m2 – takie domy stanowiły około 25% powstających w 2016 roku inwestycji. Nie oznacza to jednak, że małe domy nie cieszyły się popularnością. Projekty domów do 100 m2 wybrało aż 14% inwestorów.

  Najczęściej budowane były domy jednopiętrowe (65%) lub parterowe (28%). Znikoma część inwestorów zdecydowała się na budowę domu dwupiętrowego lub wyższego.

  Inwestorzy w większości rezygnowali również z kosztownego podpiwniczenia. Tylko 15% domów wybudowanych w 2016 roku miało piwnicę.

  Tomasz Flak z pracowni architektonicznej Dobre Domy potwierdza, że dane przedstawione w raporcie mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Jak zauważa: Dla naszych klientów duże znaczenie ma optymalizacja kosztów budowy. Dlatego też chętnie wybierają gotowe projekty domów o powierzchni 120–150 m2. Taki metraż zapewnia komfort domownikom, a jednocześnie nie generuje zbyt wysokich kosztów, wynikających z konieczności budowy rozległych fundamentów czy dodatkowych kondygnacji.

  Ankietowani najczęściej deklarowali również, że budowali domy na stosunkowo niewielkich działkach o powierzchni od 5 do 10 arów. Tylko 4% respondentów zdecydowało się na zakup działki 50-arowej lub większej. Co ciekawe – na popularności zyskały najmniejsze działki (do 5 arów). W 2015 roku na ich zakup zdecydowało się tylko 3% respondentów, w 2016 roku – już 10%.

  Domy tradycyjne, ale ekologiczne

  Najwięcej osób w 2016 roku zdecydowało się na budowę domu w technologii tradycyjnej murowanej z bloczku komórkowego (45%) lub cegły ceramicznej (34%). Wciąż niewielu inwestorów postawiło na technologię szkieletową lub wznoszenie domu z bali. Przywiązanie do tradycyjnych rozwiązań widać było również w wyborze pokrycia dachu – niezmiennie największą popularnością cieszyła się klasyczna dachówka ceramiczna.

  Jednocześnie wzrosło zainteresowanie budownictwem ekologicznym. Aż 40% inwestorów zamontowało w domu ogrzewanie gazowe. Coraz więcej osób zdecydowało się również na pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, takich jak pompa ciepła czy kolektory słoneczne.

  Jak sytuacja będzie wyglądać w tym roku? Czas pokaże. Ty jednak nie musisz czekać – przejrzyj projekty na stronie pracowni www.dobredomy.pli znajdź swój dom marzeń!

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane