• Menu

  Jak zabezpieczyć służbowe auto przed kradzieżą?

  Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżąUtrata auta nie jest miłym doświadczeniem i nie ma tu znaczenia, czy jest to auto prywatne czy służbowe.

  Zdenerwowanie wynikające z kradzieży, stres związany z poszukiwaniem auta oraz cała formalna ścieżka polegająca na zgłoszeniu kradzieży to dodatkowe obciążenie. Jak tego uniknąć? Należy odpowiednio zabezpieczyć auto na wypadek kradzieży i ważne, aby było to skuteczne zabezpieczenie.

  Kradzież aut w Polsce w statystykach

  W Polsce w 2017 roku skradziono ponad 10 tysięcy pojazdów. Średnio dziennie zostaje skradzionych około 30 aut. Giną samochody zarówno prywatne jak i te stanowiące własność firm, osobowe i ciężarowe często z cennym ładunkiem.  Jak więc  najskuteczniej zabezpieczyć  samochód przed kradzieżą?

  Blokada na kierownice i pedały, blokada skrzyni biegów – mechaniczne zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą

  Najbardziej powszechne zabezpieczenie  to  blokada na kierownicę i pedały. Blokada na kierownicę – ramię blokady zapiera się o deskę rozdzielczą, uniemożliwiając tym samym obrót kierownicą. Blokada pedałów – unieruchamia kierownicę poprzez połączenie z pedałami. Zaletą tych rozwiązań jest niski koszt blokady, ale wada to bardzo słabe zabezpieczenie, które nie daje skutecznej ochrony i nie może zagwarantować, że auto nie zostanie skradzione. Wystarczy przeciąć kierownicę w odpowiednim miejscu, co uwolni ją od wszelkich zabezpieczeń.

  Blokada skrzyni biegów jest nieco bardziej skomplikowanym mechanizmem zabezpieczającym przed kradzieżą, ale niestety i te da się przełamać. Nie zabezpiecza to też auta przed kradzieżą „na lawetę”. W przypadku tej blokady  możliwe jest wciśnięcie sprzęgła i przetoczenie samochodu np. na lawetę.

  Alarmy i immobilisery – skuteczniejsza ochrona pojazdu

  Właściwie chyba każde auto schodzące obecnie z linii produkcyjnej posiada zamontowane fabrycznie zabezpieczenia, alarmy chroniące samochód przed kradzieżą. Zawodowi złodzieje i z tym dadzą sobie radę, ucząc się rozkodowania alarmu w najbardziej popularnych markach.

  Alarmy oparte na nowych rozwiązaniach technologicznych, za każdym razem wykorzystują  losowo generowany sygnał. Zabezpiecza to auto w ten sposób, że mimo przechwycenia ostatniego kodu  nie da się go wykorzystać ponownie ponieważ traci ono swoja ważność, analogicznie jak np. kod SMS do autoryzacji płatności online.

  Kolejnym zabezpieczeniem antykradzieżowym samochodu, są immobilisery, które po wyłączeniu stacyjki pojazdu blokują zapłon, system zasilania paliwa,  rozrusznik. Po takiej blokadzie ponowne uruchomienie samochodu możliwe jest przy zbliżeniu do czujnika immobilisera specjalnego transpondera.

  Monitoring GPS – najskuteczniejsze zabezpieczenie samochodu

  Coraz częściej stosowanym i najbardziej zaawansowanym zabezpieczeniem auta przed kradzieżą jest system monitoringu GPS. Czym różni się od wcześniejszych rozwiązań? Daje możliwość namierzenia auta w przypadku ewentualnej kradzieży. Zamontowanie lokalizatora GPS w niewidocznym miejscu samochodu pozwala na monitorować jego położenie w czasie rzeczywistym. Niestety złodzieje i na to rozwiązanie mają swoje sposoby polegające na zagłuszeniu sygnału GPS.  Bardziej zaawansowane systemy monitoringu GPS, jak system Flotman, posiadają jednak funkcjonalność, która informuje o utracie połączenia z satelitą i wysyła powiadomienie w systemie.

  Jeżeli trafi nam się złodziej, który nie odłączył nadajnika GPS, ani nie zakłócił jego nadawania to mamy szansę namierzyć auto po wysyłanym sygnale. Statystyki dowodzą, że w dużej części skradzionych samochodów monitoring GPS pomógł  w odzyskaniu auta lub ładunku.

  Jak działa namierzanie skradzionego samochodu za pomocą GPS-u?

  Podstawowym elementem jest nadajnik GPS. Ważne, aby był on zamieszczony w miejscu niedostępnym lub mało widocznym. W przypadku nadajników GPS Flotman możliwy jest montaż nadajnika GPS z podpięciem pod szynę CAN lub dużo prostsze rozwiązanie – wpięcie nadajnik do łącza OBDII. Każdy lokalizator GPS marki Flotman oparty jest na polskich podzespołach, co przekłada się na brak awaryjności i krótki czas realizacji zamówień.

  Oprócz tego wszystkie nasze urządzenia posiadają homologacje oraz certyfikaty PIMOT, które potwierdzają ich sprawdzoną jakość. Wysyłany przez nadajnik sygnał GPS pozwala na monitoring samochodu: śledzenie GPS samochodu w czasie rzeczywistym na mapie, jak i odtworzenie trasy, a nawet kierunku i prędkości jazdy.

  Poza tym nadajniki GPS posiadają wewnętrzną baterię, która pozwala na nadawanie sygnału przez pewnie czas mimo odpięcia nadajnika od źródła zasilania. Oznacza to, że nadajnik odpięty od źródła zasilania można nadal zlokalizować. Dzięki tej funkcjonalności systemu Flotman, w przypadku kradzieży, można szybko zareagować i przekazać informacje o lokalizacji policji: skąd jest sygnał GPS, w jakim kierunku jedzie samochód.

  Kradzież pojazdu służbowego to problem dla firmy, menadżera, który zarządza flotą no i oczywiście pracownika, który taki pojazd stracił. Powoduje to dodatkowy stres, zaburzenie płynności w pracy, jeżeli auto było narzędziem niezbędnym w wykonywaniu zadań przez pracownika a co za tym idzie straty dla firmy. Z tego też powodu dobrze, aby system do ochrony floty stanowił element systemu do zarządzania flota.

   

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie