• Menu

  Jak wygląda inspekcja używanego auta przed kupnem?

  inspekcja samochodu używanego

  Inspekcja samochodu używanego ma kluczowe znaczenie dla przyszłego nabywcy – pozwala zweryfikować stan techniczny auta i wykluczyć jakiekolwiek nieprawidłowości. Jak powinna przebiegać inspekcja i gdzie można ją przeprowadzić?

  Inspekcja samochodu używanego – dlaczego jest tak istotna?

  Auta używane i sprowadzane z zagranicy cieszą się w naszym kraju ogromnym zainteresowaniem nabywców – według statystyk w 2017 roku na rynku pojawiły się prawie 2 miliony ogłoszeń z używanymi samochodami. Pojazdy „z drugiej ręki” są o wiele tańsze niż modele z salonu, często za ułamek ceny można kupić sprawne auto, które służy przez długi czas. Zdarza się jednak, że właściciele zatajają rzeczywisty stan techniczny pojazdu, a usterki i nieprawidłowości wychodzą na jaw dużo później. Na rynku dostępne są auta powypadkowe czy nawet popowodziowe (np. sprowadzone z USA), które kuszą atrakcyjną ceną. Wiele osób nie ma też zaufania do sprzedawców, dlatego tak dużym zainteresowaniem cieszy się inspekcja samochodu używanego.

  Jak przebiega inspekcja samochodu używanego?

  Sprawdzanie auta przed kupnem to usługa, na którą decyduje się coraz więcej osób zainteresowanych nabyciem pojazdu „z drugiej ręki”. Ekspertyzy przeprowadzane przez doświadczonych mechaników i diagnostów samochodowych pozwalają dokładnie zweryfikować stan pojazdu, a także ocenić jego dokumenty.

  Pierwszy etap kontroli wykonywany jest na podstawie numeru identyfikacyjnego pojazdu (VIN), a także dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, polisy OC czy książki serwisowej. Profesjonalne podmioty zajmujące się weryfikowaniem stanu samochodów używanych sprawdzają kompletność i autentyczność dokumentów, oceniają, czy pojazd nie był skradziony, a także uzyskują informacje o historii samochodu.

  Kolejnym etapem weryfikacji jest ocena opon i felg – sprawdzany jest rocznik, rozmiar opon, stopień ich zużycia, a także indeks prędkości.

  Inspekcja samochodu używanego obejmuje również weryfikację powłoki blacharsko-lakierniczej – pozwala to wykryć ewentualne uszkodzenia karoserii. Niezwykle istotne jest także sprawdzenie stanu silnika oraz akumulatora – specjaliści używają do pracy profesjonalnych endoskopów, czyli urządzeń z kamerą inspekcyjną.

  Ważnym elementem procesu weryfikacji pojazdu jest sprawdzenie podwozia na kanale lub za pomocą podnośnika – na tym etapie ocenia się m.in. stan tarcz hamulcowych czy grubość klocków. Specjaliści przeprowadzają również diagnostykę elektroniczną, która pozwala na sprawdzenie parametrów technicznych pojazdu. Ostatnim etapem jest weryfikacja wnętrza samochodu oraz jazda próbna.

  Raport po inspekcji auta – co powinien zawierać?

  Zdecydowałeś się skorzystać z inspekcji samochodu używanego? Po sprawdzeniu stanu auta otrzymasz raport z oględzin pojazdu, w którym znajdziesz informacje na temat ewentualnych uszkodzeń nadwozia, podwozia, silnika czy innych elementów, a także obszerną fotorelację. W raporcie znajdzie się także wycena napraw mechanicznych oraz blacharskich.

  Jedna odpowiedź do “Jak wygląda inspekcja używanego auta przed kupnem?”

  1. Michał pisze:

   Jak już kupisz to tanie ubezpieczenie w znajdziesz telefonie to prostsze i szybsze w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane