• Menu

  Jak wygląda frezowanie komina?

  Frezowanie komina jest czynnością udrażniającą przewód kominowy, która jest przeprowadzana najczęściej w starszych budynkach, gdzie instalacja odprowadzająca jest eksploatowana do dłuższego czasu.

  Frezowanie ma na celu zarówno przywrócenie prawidłowej pracy przewodów, jak i poprawę bezpieczeństwa mieszkańców budynku.

  Na czym polega frezowanie kominów?

  Jest to mechaniczne rozwiercanie światła przewodu kominowego za pomocą urządzeń szlifujących. Wnętrze komina jest poddawane obróbce, która jest wykonywana przy użyciu wiertnicy osadzonej na stelażu u wylotu przewodu. Głowica wiertnicza przemieszcza się wzdłuż wnętrza komina szlifując jego ściany i oczyszczając z zalegających trudnych do usunięcia w inny sposób osadów, które powstały w skutek spalania węgla czy innych materiałów opałowych.

  Specjalistyczne urządzenie szlifujące posiada sprzęgło, które zwalnia obroty głowicy roboczej w momencie, kiedy trafi ona na jakąś przeszkodę. Dzięki zastosowaniu metody oczyszczania, jaką jest frezowanie komina eliminuje się możliwość wystąpienia uszkodzeń wnętrza przewodu.

  Za pomocą metody frezowania można uzyskać średnicę przekroju maksymalnie do fi 180, a wnętrze przewodu będzie równe i proste. Okres jaki jest potrzebny do wykonania pracy przy rozwiercaniu komina zależy od jego długości, średnicy, która jest potrzebna oraz od twardości cegły, z której przewód został wykonany. Przyjmuje się, że średnio czas wykonania usługi wynosi jeden lub dwa dni robocze.

  W jakich przypadkach stosuje się frezowanie kominów?

  Przede wszystkim zastosowanie takiej metody jest konieczne, kiedy w budynku jest stwierdzona nieszczelność, a nie ma możliwości przebudowy instalacji odprowadzającej dym z urządzeń grzewczych. Rozwiercanie jest najmniej inwazyjną metodą poprawy stanu komina, ponieważ ingeruje tylko w wewnętrzną jego część.

  Drugim przypadkiem kiedy istnieje konieczność wykonania frezowania jest za mały przekrój przewodu w stosunku do mocy kotła grzewczego. Taka sytuacja może wystąpić po wymianie pieca na większy i bardziej wydajny.

  Frezowanie komina znajdującego się w budynku może być niezbędne także wtedy, kiedy na jego ścianach pojawiają się wykwity, które świadczą o wnikaniu kondensatu w elementy konstrukcyjne obiektu.

  Bardzo ważną okolicznością, kiedy konieczne jest frezowanie kominów bywa stwierdzenie wyczuwalnego zapachu dymu wewnątrz budynku. Ten fakt powinien skłonić właściciela obiektu do natychmiastowej interwencji, ponieważ istnieje realne zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców.

  Źródło: http://www.komeno.pl

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie