• Menu

  Jak wybrać odpowiedni materac do łóżka?

  Jak wybrać materac do łóżkaŁóżko często jest niedoceniane,a to w nim spędzamy wiele godzin w ciągu dnia. W końcu nie tylko w nim śpimy, ale często też jemy posiłki, oglądamy telewizję, czytamy książki, a także robimy wiele innych rzeczy.

  Dlatego jego wybór jest bardzo ważny i może mieć wpływ na nasze zdrowie oraz dobre samopoczucie. Najważniejszym elementem łózka jest materac, który trzeba wymieniać co jakiś czas. Co powinniśmy wiedzieć, aby kupić odpowiedni?

  Cena i wygląd to najmniej istotne kryteria

  Wiele osób podczas wyboru materaca do łóżka skupia się jedynie na jego cenie i wyglądzie, a to ogromny błąd. Niekoniecznie musimy sięgać po najdroższe modele, ale te najtańsze rzadko dobrze spełniają swoje funkcje. Dlatego warto dokonać racjonalnego wyboru, a cenę traktować jako ważny czynnik, ale nie priorytet. Natomiast wybór pod kątem wyglądu zupełnie sobie darujmy. W końcu materac i tak przez większość czasu będzie przykryty. Najważniejsze jest, żeby pasował do łóżka pod względem rozmiaru. Na https://zeusmeble.pl/ znajdziemy funkcjonalne materace w racjonalnych cenach, które posłużą nam przez wiele lat.

  Najważniejsza jest odpowiednia twardość i sprężystość

  Jak już wspomnieliśmy, materac ma bardzo ważny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego nie może być on ani za miękki, ani za twardy. Najistotniejszą cechą funkcjonalnego materaca jest dopasowanie do kształtów ciała i przybieranej pozycji. Dzięki temu nasz kręgosłup przez cały czas będzie miał odpowiednie podparcie. Nie warto jednak wybierać zbyt twardych materaców, ponieważ może to prowadzić do uciskania naczyń krwionośnych. W efekcie budzimy się odrętwiali, a także narażamy się na długotrwałe kłopoty z krążeniem. Za miękkie materace to też nie jest dobre rozwiązanie, ponieważ często zapadają się pod ciężarem ludzkiego ciała. To sprawia, że kręgosłup się wygina. Na za miękkim materacu także trudniej się śpi i mogą występować kłopoty przy zmianie pozycji.

  Zwróć również uwagę na wentylację

  Materac służy nam przez cały rok. Dlatego równie istotnym czynnikiem jest prawidłowa wentylacja. To dzięki niej uda nam się utrzymać temperaturę ciała na stałym poziomie i nie będziemy się przejmować panującą porą roku. Warto też pamiętać, że funkcjonalny materac musi też wchłaniać oraz odparowywać wilgoć. Dzięki czemu nie będziemy narażeni na żadne nieprzyjemne doznania w trakcie snu. Warto więc zwrócić uwagę, czy wybierany przez nas model ma na bokach niewielkie kanaliki, dzięki którym łatwiej pozbędzie się wilgoci.

  Pamiętaj też o swoich indywidualnych predyspozycjach

  Warto też pamiętać, że odpowiedni materac powinien być dopasowany do naszych preferencji. W końcu każdy z nas ma swoje potrzeby i powinien do nic go dopasować. Musimy pamiętać, że nie ma uniwersalnego materaca, który będzie idealny dla każdego. Alergicy muszą brać pod uwagę, że potrzebna im będzie powłoka ochronna. Nie ma też idealnej twardości – wszystko zależy od tego, jak materac reaguje na nasze ciało. Dlatego warto go przetestować przed zakupem. Nie zapominajmy też, że materac należy wymieniać co kilka lub kilkanaście lat, aby nadal dobrze spełniał swoje zadanie.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie