• Menu

  Jak pracować wydajnie, szczególnie w upalne dni

  Jak pracować wydajnieZa oknami żar leje się z nieba, a przed Tobą masa pracy do wykonania? Przesiadywanie w biurze w czasie letnich miesięcy nie należy do przyjemności, a skupienie się na wykonywaniu swoich zadań wydaje się wręcz niemożliwe.

  Znamy jednak kilka sposobów, które pomogą Ci pracować bardziej efektywnie w te upalne dni. 

  Używaj klimatyzacji z umiarem

  Chłodna temperatura w pomieszczeniu, w którym pracujemy to absolutna podstawa. Kiedy pot leje się z  naszego czoła nie jesteśmy w stanie myśleć o niczym innym niż tylko o tym, że najchętniej ucieklibyśmy już z biura. Izabela Foltyn – specjalistka z portalu www.praca-myslowice.pl tłumaczy, że lekkie obniżenie temperatury w miejscu pracy sprzyja poprawie koncentracji i bardziej kreatywnemu wykonywaniu swoich obowiązków.

  Należy jednak pamiętać, by nie przesadzić z chłodem, ponieważ może to dla nas skończyć się chorobą. Najlepiej więc ustawić temperaturę tylko o kilka stopni niższą niż ta, która panuje na zewnątrz. Dobrą alternatywą jest również wiatrak. Przy jego wyborze jednak należy zwrócić uwagę na to, by nie był on zbyt głośny, ponieważ hałas również nie pozwoli nam na skupienie się.

  Stwórz konkretny plan i pamiętaj o …urlopie

  W czasie letnich miesięcy nasza koncentracja spada. Jeśli nie chcemy o niczym zapomnieć powinniśmy zacząć od stworzenia sobie szczegółowego planu zadań na kolejne dni. Będzie nam to potrzebne znacznie bardziej niż w przypadku zimniejszych miesięcy. Warto również w tym czasie zaplanować sobie dłuższy urlop i połączyć przyjemne z pożytecznym. Wakacje będą dla nas przyjemną formą nagrody za dobrze wykonaną pracę. Ponadto po powrocie z urlopu znacznie łatwiej będzie nam skupić się na wykonywanej pracy.

  Najważniejsze rzeczy z samego rana

  Jeśli w Twojej pracy niektóre kwestie posiadają wyższy priorytet, to warto w letnich miesiącach zacząć od nich swój dzień. Z rana, kiedy temperatura jest niższa, a my nie jesteśmy jeszcze tak bardzo zmęczeni, nasza możliwość skupienia się jest znacznie lepsza. Warto więc tak zaplanować sobie dzień, by najbardziej wymagające rzeczy umieszczone były w naszym grafiku we wczesnych godzinach.

  Odłóż Facebooka na później

  Media społecznościowe stały się ważną częścią życia biurowego. To dzięki nim dowiadujemy się o najnowszych trendach w marketingu, ale też utrzymujemy kontakt z naszymi przyjaciółmi. Wiele osób zaczyna swój dzień do Facebooka. W trakcie lata warto jednak zmienić swoje nawyki, by stać się bardziej efektywnym. Poranne godziny wykorzystajmy na pracę, natomiast Facebooka sprawdź, gdy nasza koncentracja chyli się ku upadkowi.

  Wstawaj wcześniej

  Dla niektórych wczesne wstawanie wydaje się najgorszą z możliwych kar. Jeśli jednak jesteśmy w stanie obudzić się nieco wcześniej, to na pewno warto przemyśleć taką strategię. Rześkie poranki pomagają nam w uzyskać większe skupienie. Mamy wtedy również więcej energii do działania. W niektórych miejscach pracy istnieje możliwość rozpoczęcia swojej „dniówki” nieco wcześniej, by również wcześniej wyjść z biura. To atrakcyjne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy nie znoszą upałów.

  Spróbuj pracy z domu

  Nie każdy pracodawca wymaga od nas obecności na miejscu. Niektórym zależy na tym, by praca została wykonana. Jeśli należysz do takich szczęśliwców, to wypróbuj pracę zdalną. Dlaczego warto? Przede wszystkim dlatego, że w takim wypadku nie tracisz czasu na dojazd w korkach, gdzie duszna atmosfera doprowadzi Cię do szału. W przypadku pracy w domu znacznie łatwiej dopasować Ci zadania do aktualnej produktywności.

  Pij dużo i jedz lekko

  Nie możesz również zapominać o odpowiedniej diecie i dużej ilości wody. Ciężkie, tłuste potrawy sprawią w takie dni, że będziesz jeszcze bardziej senny i nie będziesz miał ochoty na wykonywanie jakiejkolwiek pracy. Lepiej więc postawić na owoce i warzywa sezonowe, które dostarczą Ci niezbędnych witamin i pomogą Ci lepiej przetrwać ten ciężki czas. Pamiętaj również o regularnym picu wody. Jej brak sprawi, że będziesz czuć się osłabiony i rozkojarzony.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *