• Menu

  Jak pracować mniej i efektywniej?

  Jak pracować mniejZnamy 8 sposobów na zwiększenie efektywności pracy. Poznaj je i popraw wydajność swojej pracy spędzając w niej dokładnie tyle samo czasu co do tej pory, a może nawet mniej!

  Ocena własnej efektywności pojawia się w nas najczęściej po wyjściu z pracy. W drodze do domu analizujemy co zrobiliśmy, czy zrealizowaliśmy plan dnia, zastanawiamy się też co mogliśmy zrobić lepiej, co nam wyszło, a co nie. Jak pracować efektywnie, czyli zminimalizować czas i zmaksymalizować zyski? Oto kilka redakcyjnych porad.

  1. Zorganizuj przestrzeń do pracy

  Porządek na biurku, przejrzystość, brak zbędnych rzeczy na biurku jest dla efektywności pracy bardzo ważna. Zaadaptuj ją tak, by nic Cię nie rozpraszało. Czystość na biurku, przyjemna zieleń i zapach w twojej przestrzeni pracy to również szacunek do samego siebie.

  1. Zaplanuj działań już na początku dnia

  Kurczowe trzymanie się planu, skrupulatne realizowanie działań, nieodkładanie niczego na potem jest kluczowe w kształtowaniu w sobie dyscypliny. Jeśli nie wyznaczysz sobie planu zaraz po rozpoczęciu czasu pracy, praca będzie przebiegła w totalnym chaosie. Spontaniczne działanie spowodują, że nie będziesz w stanie wykonać pracy dobrze i stosunkowo szybko.

  1. Działaj według hierarchii

  Oprócz tego, że powinnaś mieć listę wszystkich zadań na dany dzień, musisz też ustalić, co jest najpilniejsze – co należy zrobić pilnie, a co może poczekać na później. Większość osób jest dużo bardziej wydajna rano, dlatego warto te najtrudniejsze rzeczy zrobić od razu, a później, kiedy zmęczenie będzie coraz większe, robić to, co łatwiejsze i mniej pilne.

  1. Wyłącz portale społecznościowe, pocztę i niewykorzystywane do pracy strony

  Powiadomienia, wiadomości od znajomych, kusząca reklama –  z tym komunikatami zmierza się dzisiaj użytkownik internetu. W pracy to najbardziej dokuczliwy dystraktor przeszkadzający w skupieniu. Zwyczajnie zabierają twój czas i nie przynoszą żadnej korzyści dla pracy i dla Ciebie. W niektórych miejscach pracy korzystanie z Facebooka i innych portali jest zabronione, ale jest to już rzadkość.

  1. Zapanuj czas na chwilowe odprężenie

  Przejdź się do kuchni i zrób sobie herbatę, wyjdź na powietrze na 10 minut, przeczytaj motywujący cytat. Znajdź dla siebie coś, co można potraktować jako przerywnik przynoszący chwilowe odprężenie, może do dostarczyć nowych bodźców do pracy.

  1. Jeśli masz niejasność, problem, szukaj rozwiązania korzystaj z pomocy innych ludzi

  Praca w grupie ma swoje zalety. Przede wszystkim na „okręcie” nie jest się samemu, odpowiedzialność się gdzieś rozprasza, a także pomysłów może być więcej. Co jeśli mamy samodzielne stanowisko? Przede wszystkim nie zapominajmy, że nie odbiera nam to prawo do pytania innych o radę. Jak się okazuje, boimy się pytać, ale jak już się odważymy, szybciej rozwiązujemy problem. Potoczne powiedzenie: co cztery głowa to niejedna, ma swoje podstawy.

  1. Ustalaj sobie zakres czasowy na wykonanie poszczególnego zadania

  Mniej więcej wiemy, ile czasu powinno zająć nam poszczególne zadanie. W efektywności jest ważne określenie czasu, trochę jak w sporcie zakładamy do jakiego czasu dążymy. Jeśli na początku ustalimy sobie, że np. na dane zadanie mamy godzinę, dużo łatwiej będzie ci się zmobilizować, by zmieścić się w wyznaczonym czasie. Nie ustalenie sobie żadnej granicy czasowej, może powodować tendencję do przeciągania realizacji zadania. To wymaga od osoby ogromnej dyscypliny, jednak na mecie satysfakcja jest spora!

  1. Nie rozpoczynaj kilku spraw jednocześnie

  W hierarchii planu pracy, zadania powinno wykonywać od najtrudniejszego do najłatwiejszego. Mamy tendencję do przekładania rzeczy, wymagających od nas sporej wiedzy, czasu, zaangażowania. Jednak nie da się oszukać siebie ani szefa, jest w podświadomości wizja zmierzenia się z trudnością. W dłużej perspektywie może ona dokuczać. Zatem nie warto czekać, im szybciej zaczniemy je robić, tym szybciej pozbędziemy się problemu i uporczywych myśli. I co najważniejsze nie przeplataj pracy, skończ jedno zadanie  i zacznij kolejne. To w ramach dyscypliny. Do dzieła!

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie