• Menu

  Poznaj 4 sposoby na to, jak pozbyć się długów

  jak pozbyć się długówW czasach współczesnych, kiedy to w sklepach można kupić niemal wszystko, czego dusza zapragnie, oszczędzanie nie jest w cenie.

  Skupiamy się raczej na wydawaniu niż na odkładaniu zarobionych pieniędzy. Nieograniczony apetyt na konsumpcję może skończyć się fatalnie dla naszego portfela i budżetu domowego. Jak sobie poradzić z długami? Poznajcie 4 nasze wskazówki.

  Po pierwsze: zaciągaj pożyczki z głową

  Na rynku istnieje wiele produktów finansowych, tych bardziej i mniej udanych. Istnieją ważne sytuacje w życiu, na przykład sytuacja losowa czy poważna choroba, kiedy zwyczajnie musimy skorzystać z pożyczki. Nie zawsze rodzina i przyjaciele dysponują wolną kwotą, którą mogą nam pożyczyć na dłuższy czas. W takiej sytuacji można sięgnąć po pożyczkę, jednak należy robić to z głową. Ustrzec nas przed przykrymi konsekwencjami finansowymi związanymi z nieroztropnym zrobieniem długu może porównywarka chwilówek. Biorąc chwilówki bez BIK, warto być ostrożnym i dokładnie czytać regulaminy oraz tabele opłat, zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy. Warto też zerknąć na ranking chwilówek.

  Po drugie: spłacaj swoje zobowiązania na bieżąco

  Najłatwiejszym sposobem na brak problemów z firmami pożyczkowymi jest sumienne spłacanie swoich zobowiązań finansowych. Zawsze miejmy pod ręką harmonogram spłat kredytu, rat czy pożyczki gotówkowej i się go bezwzględnie trzymajmy. Jeśli jesteśmy z natury roztargnieni i zapominalscy, ustawmy w swojej bankowości elektronicznej zlecenie stałe. Dzięki niemu, nie będziemy musieli pamiętać o wykonywaniu przelewu ręcznie – zrobi to za nas bank. Warto wiedzieć, że niektóre placówki pobierają za tą usługę opłaty.

  Po trzecie: stwórz budżet domowy

  Prawda jest taka: ile pieniędzy byśmy nie mieli, tyle w zasadzie wydamy. Zasada ta dotyczy zdecydowanej większości osób. Świat zewnętrzny zresztą zachęca nas do pielęgnowania w sobie tej krótkowzrocznej postawy względem pieniędzy. Dlatego też, aby lepiej zapanować nad codziennymi wydatkami, warto stworzyć prosty budżet domowy, w którym będziemy zapisywać kwoty zakupów i ustalać z ołówkiem w ręku, jakie spodziewane wydatki czekają nas w następnych miesiącach. Wówczas łatwiej będzie nam kontrolować wypływ pieniędzy z konta bankowego i z portfela.

  Po czwarte: zmniejsz bieżącą konsumpcję

  Jeśli nie jesteśmy w stanie zwiększyć swoich przychodów, to musimy przynajmniej ograniczyć dotychczasowe wydatki. Na początku z pewnością nie będzie to ani zadanie łatwe, ani też przyjemne. Z czasem jednak nowy nawyk zastąpi stary, a my zobaczymy, że zaciskanie pasa wcale nie jest takie straszne. Zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć na nadpłatę kredytu lub wcześniejszą spłatę rat, aby szybciej uwolnić się od długu.

  Udostępnij w sieci ....
  Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on Google+Share on VKShare on Tumblr

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *