• Menu

  Poznaj 4 sposoby na to, jak pozbyć się długów

  jak pozbyć się długówW czasach współczesnych, kiedy to w sklepach można kupić niemal wszystko, czego dusza zapragnie, oszczędzanie nie jest w cenie.

  Skupiamy się raczej na wydawaniu niż na odkładaniu zarobionych pieniędzy. Nieograniczony apetyt na konsumpcję może skończyć się fatalnie dla naszego portfela i budżetu domowego. Jak sobie poradzić z długami? Poznajcie 4 nasze wskazówki.

  Po pierwsze: zaciągaj pożyczki z głową

  Na rynku istnieje wiele produktów finansowych, tych bardziej i mniej udanych. Istnieją ważne sytuacje w życiu, na przykład sytuacja losowa czy poważna choroba, kiedy zwyczajnie musimy skorzystać z pożyczki. Nie zawsze rodzina i przyjaciele dysponują wolną kwotą, którą mogą nam pożyczyć na dłuższy czas. W takiej sytuacji można sięgnąć po pożyczkę, jednak należy robić to z głową. Ustrzec nas przed przykrymi konsekwencjami finansowymi związanymi z nieroztropnym zrobieniem długu może porównywarka chwilówek. Biorąc chwilówki bez BIK, warto być ostrożnym i dokładnie czytać regulaminy oraz tabele opłat, zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy. Warto też zerknąć na ranking chwilówek.

  Po drugie: spłacaj swoje zobowiązania na bieżąco

  Najłatwiejszym sposobem na brak problemów z firmami pożyczkowymi jest sumienne spłacanie swoich zobowiązań finansowych. Zawsze miejmy pod ręką harmonogram spłat kredytu, rat czy pożyczki gotówkowej i się go bezwzględnie trzymajmy. Jeśli jesteśmy z natury roztargnieni i zapominalscy, ustawmy w swojej bankowości elektronicznej zlecenie stałe. Dzięki niemu, nie będziemy musieli pamiętać o wykonywaniu przelewu ręcznie – zrobi to za nas bank. Warto wiedzieć, że niektóre placówki pobierają za tą usługę opłaty.

  Po trzecie: stwórz budżet domowy

  Prawda jest taka: ile pieniędzy byśmy nie mieli, tyle w zasadzie wydamy. Zasada ta dotyczy zdecydowanej większości osób. Świat zewnętrzny zresztą zachęca nas do pielęgnowania w sobie tej krótkowzrocznej postawy względem pieniędzy. Dlatego też, aby lepiej zapanować nad codziennymi wydatkami, warto stworzyć prosty budżet domowy, w którym będziemy zapisywać kwoty zakupów i ustalać z ołówkiem w ręku, jakie spodziewane wydatki czekają nas w następnych miesiącach. Wówczas łatwiej będzie nam kontrolować wypływ pieniędzy z konta bankowego i z portfela.

  Po czwarte: zmniejsz bieżącą konsumpcję

  Jeśli nie jesteśmy w stanie zwiększyć swoich przychodów, to musimy przynajmniej ograniczyć dotychczasowe wydatki. Na początku z pewnością nie będzie to ani zadanie łatwe, ani też przyjemne. Z czasem jednak nowy nawyk zastąpi stary, a my zobaczymy, że zaciskanie pasa wcale nie jest takie straszne. Zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć na nadpłatę kredytu lub wcześniejszą spłatę rat, aby szybciej uwolnić się od długu.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie