• Menu

  Jak działa chrom w tabletkach na odchudzanie?

  chrom na odchudzanieChrom w tabletkach to często polecany suplement diety przy odchudzaniu. Dlaczego? Jest teoria, która mówi, że zbyt niski poziom chromu w Twoim organizmie może zwiększać apetyt na słodycze i… alkohol.

  Choć teoria ta nie została w pełni potwierdzona, nie ulega wątpliwości, że chrom jest ważnym pierwiastkiem dla Twojego organizmu, który bierze udział w gospodarce glukozy. Czy tabletki z chromem mogą pomóc Ci w odchudzaniu?

  Czym tak naprawdę jest chrom?

  Chrom to pierwiastek, który występuje naturalnie w Twoim organizmie. Jest go jednak niewiele. Dzienne zapotrzebowanie na chrom wynosi około 40 ug. Jak wykazują badania często nie mamy problemu z przyswajaniem takiej dawki chromu w codziennym pożywieniu. Bezpieczna dawka chromu jest dość wysoka. Możesz więc przyjąć nawet 200 ug chromu dziennie i nie martwić się o negatywne konsekwencje dla organizmu. Pamiętaj jednak, że przedawkowanie chromu, w dłuższej perspektywie może wiązać się z uszkodzeniem struktury DNA w komórkach, a nawet negatywnie wpłynąć na wydzielanie insuliny do krwi.

  Chrom naturalnie dostarczasz do organizmu jedząc wątróbkę wołową, zielony groszek, halibuta, kukurydzę czy drożdże. Jest go także całkiem sporo w jajkach.

  Dlaczego chrom jest ważny dla Twojego organizmu? Bo bierze udział w wytwarzaniu insuliny w trzustce. Chrom odpowiada także za utrzymanie prawidłowego poziomu trójglicerydów we krwi. Jest zatem niezbędny do kontrolowania cholesterolu. Chrom ma także działanie antyoksydacyjne.

  Jak działa chrom w tabletkach na odchudzanie?

  Istnieją hipotezy mówiące o tym, że niedobór chromu może sprawiać, że chętniej będziesz sięgać po słodycze. To, co zostało potwierdzone naukowo to fakt, że niedobór chromu może powodować napady lęku, wahania nastrojów, a nawet depresję. Niepodważalny jest również udział chromu w właściwej gospodarce glukozy i insuliny. Niedobór chromu może przyczynić się do rozwoju cukrzycy.

  W badaniach przeprowadzonych na szczurach, ponad 50 lat temu, wykazano, że to właśnie chrom jest w stanie poprawić kondycję diabetyków i cofnąć objawy choroby.

  Jak więc działa chrom? Tabletki z tym składnikiem są często polecane przez dietetyków jako suplement diety. Jego działanie jednak opiera się głównie na zapobieganiu rozwoju cukrzycy. Wielu pacjentów uważa także, że chrom działa na nich jak placebo.

  Jaki chrom na odchudzanie wybrać?

  Jeżeli zdecydujesz się na suplementację diety chromem, skonsultuj swoją decyzję z lekarzem. Pamiętaj, że chrom w nadmiarze może Ci szkodzić. Dobierz więc odpowiednią dawkę do zapotrzebowania.

  Jaki wybrać chrom? Apteka oferuje wiele typów suplementów diety z chromem. Najlepiej wchłania się do organizmu jako jon na trzecim stopniu utlenienia. Jak rozpoznać taki chrom? Tabletki na odchudzanie będą miały oznaczenie „chrom (III)”. Warto wiedzieć, że wchłanianie chromu może ograniczać żelazo, cynk, wapń i mangan. Dobrze będzie się natomiast przyswajał w obecności witaminy C.

  Czy chrom w tabletkach na odchudzanie się sprawdzi? Nie ma na to jednoznacznych dowodów. Pamiętaj, że podstawą redukcji wagi jest zdrowa, zbilansowana dieta, o odpowiedniej kaloryczności i aktywność fizyczna. Chrom może okazać się jednak Twoim sojusznikiem.

  Jedna odpowiedź do “Jak działa chrom w tabletkach na odchudzanie?”

  1. marian pisze:

   Cały tekst jest o niedoborze chromu, co się może stać przy jego przedawkowaniu/nadmiarze w organiźmie?

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie