• Menu

  Jak dobrać laptop do wykonywanej pracy?

  Jak dobrać laptopObecnie na rynku komputerowym jest szeroki wybór laptopów różniących się od siebie wielkością, parametrami technicznymi, oraz ceną. Dlatego wybór odpowiedniego sprzętu nie jest wcale takim łatwym zadaniem.

  Jeśli więc stoisz przed dylematem zakupowym, postaramy się Ci pomóc w podjęciu decyzji.

  Laptop dla grafika

  Jeśli zajmujesz się grafiką komputerowa, wiesz, że największy komfort pracy masz tworząc na komputerze stacjonarnym i to używając dwóch monitorów. Jenak wadą takiego rozwiązania jest brak mobilności. Dlatego też coraz chętniej sięgamy po laptopy. Byś mógł swobodnie pracować na takim sprzęcie, musi on spełniać kilka podstawowych kryteriów:

  Matryca musi być dostosowane do pracy dlatego jej przekątna powinna wynosić przynajmniej 15”, o rozdzielczość nie mniejszej niż 1600×900. Jeśli wybierzesz większy panel np. 17” jego rozdzielczość powinna być również relatywnie wyższa np. 16×10. Warto zwrócić również uwagę by podświetlenie ekranu było równomierne i mocne.

  Jak dobrać laptop

  Jeśli pracujesz głównie z grafiką 2D wystarczy procesor graficzny (czyli z zintegrowanym z GPU). W przypadku bardziej zaawansowanych działań, warto wybrać notebooka z kartą graficzną Nvidia Quadro lub AMD FireGL/FirePro.

  Używając specjalistycznych programów graficznych, które wymagają mocnego procesora i dużej pamięci roboczej, warto byś się zdecydował na procesor dwu – lub czterordzeniowy z mocnym CPU, np. Intel Corel 5 lub i7 zaś pamięć operacyjna RAM zaś nie powinna być niższa niż 8 GB.

  Laptop dla copywritera, redaktora lub blogera

  Jeśli spędzasz wiele godzin na pisaniu, na pewno wygodniej mieć stacjonarne stanowisko pracy, z osobną klawiaturą i wygodnym fotelem. Jednak posiadanie laptopa pozwala Ci na bardziej mobilny styl pracy , którą możesz wykonywać niezależnie od miejsca, w którym się znajdujesz.

  Przestrzeń robocza dla redaktora lub copywritera jest bardzo istotna. Trudno siedzieć kilka godzin na tekstem, patrząc w mały 11-13” ekran i pisząc na malutkiej klawiaturze. Dlatego warto zdecydować się na laptopa o 15 – 17” calowej matrycy. Zazwyczaj standardem jest notebook 15.6 cala, który posiada już pełnowymiarową klawiaturę

  Karta graficzna nie będzie stanowić w tym wypadku poważnego wyzwania, nawet jeśli potrzebujesz opracować zdjęcia w prostym programie graficznym, bez problemu do tego celu będzie się nadawać standardowa karta zintegrowana z procesorem.
  Procesor i pamięć RAM stanowią o szybkości pracy sprzętu, na szczęście edytory tekstu nie mają specjalnych wymagań technicznych.
  Warto również zwrócić uwagę na komfort pracy jaką będzie dawać nam laptop, np. nie powinien się on przegrzewać ani hałasować.

  Na szczęście taki sprzęt można dostać już w stosunkowo niskich cenach. Jeśli chciałbyś wiedzieć coś więcej na temat kupna taniego urządzenia, poczytaj różne wątki na forach i dowiedz się gdzie kupić laptop do 1500 zł.

  Jak dobrać laptop

  Laptop dla muzyka

  Jeśli zawodowo lub amatorsko zajmujesz się muzyka i potrzebujesz mobilnego sprzętu zwróć uwagę na kilka podstawowych parametrów, które będą niezbędne.

  Karta dźwiękowa jest zazwyczaj w laptopach słabej jakości warto więc wybrać taką, która będzie dostosowana do odtwarzania i przetwarzania nagrań z jak najniższym poziomem szumów, wysokim zakresem dynamiki dźwięku oraz o niskim poziomie zniekształceń.

  Programy do obroki dzięków mają wysokie wymagania sprzętowa dlatego zainwestuj w odpowiedni szybki procesor i dużą ilość pamięci RAM.

  Głośniki w standardowych laptopach są dość słabej jakości, wyszukaj więc sprzęt, który jest wyposażony w dobre głośniki z wbudowanym subwooferem.

  Pamiętaj, że od dobrze dobranego sprzętu zależy komfort Twojej pracy.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *