• Menu

  Jak dobierać chwytaki pneumatyczne właściwe dla konkretnych linii produkcyjnych?

  chwytaki pneumatyczneStopień skomplikowania niektórych systemów pneumatycznych jest bardzo duży.

  Konstruujący je inżynierowie muszą zwracać uwagę na każdy szczegół, gdyż nawet najmniejszy błąd może sprawić, że zasilana sprężonym powietrzem linia produkcyjna nie spełni swojego zadania.

  Najlepiej widać to na przykładzie chwytaków pneumatycznych, których dobór w wielu przypadkach okazuje się być momentem kluczowym.

  Zastosowanie systemów pneumatycznych

  Systemy pneumatyczne stosowane są z powodzeniem od wielu lat w bardzo różnych branżach. Znaleźć je możemy w firmach zajmujących się produkcją żywności, w przemyśle chemicznym, motoryzacyjnym, a nawet w wymagającej niezwykłej jakości i precyzji branży farmaceutycznej. Każdy taki system nacechowany jest określonym stopniem skomplikowania zależnym od branży i roli, jaką pełni w firmie. Jego budowa zwykle jednak zgodna jest z pewnym schematem wynikającym z zasad funkcjonowania i efektywności pracy.

  W przypadku systemów pneumatycznych wykorzystywanych do produkcji określonego asortymentu, takimi punktami stałymi będą na przykład urządzenia wytwarzające służące za napęd sprężone powietrze, często stosowane zbiorniki ciśnieniowe czy różnego rodzaju przewody pneumatyczne. Bardzo ważną – być może nawet kluczową – rolę pełnią tu niewielkie elementy stanowiące niejako zwieńczenie większości pneumatycznych systemów produkcyjnych. Elementami tymi są chwytaki pneumatyczne.

  Rola chwytaków pneumatycznych

  Chwytaki pneumatyczne są tymi elementami pneumatycznych systemów produkcyjnych, które odpowiadają za zdolność do manipulowania i chwytania przedmiotów – sprawdź chwytaki pneumatyczne w Air-Com.pl. Stosuje się je przede wszystkim w robotach przemysłowych bądź też manipulatorach, w których stanowią element zwieńczający ramię. To właśnie od chwytaka zależy, czy ramię robota lub manipulatora we właściwy sposób unieruchomi przenoszony przedmiot i czy prawidłowo wykona zaprogramowaną sekwencję ruchów. Im większy stopień skomplikowania tychże ruchów i z im mniejszym lub delikatniejszym przedmiotem mamy do czynienia, tym większe wymagania stawiane są wobec chwytaków. Nie sposób bowiem porównywać stopnia trudności pracy chwytaka pneumatycznego w systemie produkującym i pakującym np. dżemy z pracą tego urządzenia w systemach stosowanych przez firmy farmaceutyczne, gdzie niezwykła precyzja i szczegółowo określona siła nacisku jest wymogiem podstawowym.

  Wybór chwytaków pneumatycznych

  Przy projektowaniu i konstruowaniu pneumatycznych systemów produkcyjnych prawidłowy wybór chwytaka ma niezwykle duże znaczenie. Jakikolwiek błąd na tym etapie może w konsekwencji sprawić, że linia produkcyjna nie tylko nie będzie w pełni efektywna, ale może okazać się zupełnie bezużyteczna. Należy przy tym pamiętać, że chwytaki dobiera się z myślą o przedmiotach, którymi mają one manipulować. Ze względu na mnogość wersji chwytaków pneumatycznych, różnorodność manipulowanych obiektów oraz duże zróżnicowanie poszczególnych konstrukcji, przy wyborze konkretnego modelu stosuje się określone algorytmy wsparte specjalistyczną wiedzą oraz doświadczeniem osób odpowiedzialnych za projekt i budowę całego systemu.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *