• Menu

  Inwestycyjna aktywność powiatu poznańskiego

  poznan (3)

  Most w Borkowicach, FOT. ZARZĄD DRÓG POWIATOWYCH W POZNANIU

  Powiat Poznański od wielu lat konsekwentnie realizuje swoje zadania. Do priorytetów niezmiennie należą komunikacja drogowa, edukacja oraz zdrowie. Dzięki tak prowadzonej polityce już od długiego czasu w kolejnych edycjach Rankingu ZPP, utrzymuje się w czołówce najprężniej rozwijających się powiatów w Polsce.

   – Kompleksowo podejmowane zadania nie mają przecież na celu utrzymania korzystnych statystyk, ale faktyczne polepszenie warunków życia i pracy w naszym regionie – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański.

  Niewątpliwie bardzo istotna jest modernizacja dróg. Dzięki środkom własnym, jak również wkładowi ze strony rządu oraz gmin, możliwa była realizacja szeregu robót w gminach Rokietnica, Dopiewo czy Mosina. Ponadto na kilkunastu kilometrach dróg poprawiono stan techniczny nawierzchni, umocniono pobocza i przebudowano skrzyżowania na łączną kwotę prawie 10 mln zł. W sumie na ten cel wydano ok. 23 mln zł. W 2016 r. kontynuowane będą kompleksowe remonty na ul. Kierskiej w Kiekrzu, a także na ul. Grunwaldzkiej w Plewiskach.

  – Prace te są niezbędne dla podniesienia komfortu podróżowania, ale przede wszystkim dla poprawienia bezpieczeństwa. Drogi w naszym regionie są silnie eksploatowane, bo wciąż wiele osób pracuje poza miejscem zamieszkania i przemieszcza się między Poznaniem a powiatem. Mając to na uwadze, angażujemy się też w ramach Stowarzyszenia Metropolia Poznań w prace na rzecz stworzenia Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, która odciąży strukturę drogową – dodaje Jan Grabkowski.

  Kolejnymi grupami zadań, które stawia przed sobą powiat poznański są te związane z jakością edukacji i warunków lokalowych w placówkach dydaktycznych. W ubiegłym roku nastąpiło zakończenie szeroko zakrojonych prac modernizacyjnych w Zespole Szkół im. A. Wodziczki w Mosinie. Pozostaje jeszcze przebudowa budynku internatu oraz szereg mniejszych inwestycji na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach.

  Jednocześnie, niesłabnące zainteresowanie edukacją zawodową oraz 10-letnia współpraca szkół prowadzonych przez powiat poznański z firmami z naszego regionu (SKF, Solaris Bus&Coach, Panopa Logistik, VW Poznań) zaowocowała rozstrzygnięciem konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej Centrum Kształcenia Praktycznego w Swarzędzu. Inwestycja rozpocznie się w 2016r., a pierwsi chętni będą mogli skorzystać z jego 17 wszechstronnie wyposażonych pracowni oraz oferty dydaktycznej w 2017 r.

  Wreszcie, mając na uwadze dobrą kondycję, samopoczucie i zdrowie mieszkańców, Powiat Poznański inwestuje w Szpital w Puszczykowie. W ubiegłym roku otwarto tam nowoczesny Oddział Kardiologiczny z pododdziałem wszczepiania rozruszników serca oraz intensywnego nadzoru kardiologicznego z pracownią EKG (koszt 1 mln zł). Kolejnym wyzwaniem będzie budowa nowego bloku operacyjnego, co poszerzy zakres usług placówki, dzięki czemu będzie mogła oferować prawdziwie kompleksową opiekę medyczną.

  – Niezwykle cieszy mnie, że widzimy długofalowe skutki naszej pracy. Przykładowo, nasz sztandarowy projekt, zainaugurowany w 2012 r. Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach, zdobył na tegorocznej Budmie I nagrodę w V edycji konkursu „Na Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną w Wielkopolsce”, co świadczy o tym, że niezmiennie pozostaje nowatorską i rzetelnie przeprowadzoną inwestycją, która nie tylko służy mieszkańcom, lecz także znajduje uznanie wśród ekspertów – podsumowuje starosta.

  www.powiat.poznan.pl

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *