• Menu

  Inkubatory przedsiębiorczości – kuźnia sukcesów

  Jedną z instytucji otoczenia biznesu są inkubatory przedsiębiorczości, które wspierają przedsiębiorców rozpoczynających prowadzenie własnej działalności gospodarczej – najczęściej start-upów

  Oferta inkubatorów zazwyczaj składa się z kilku elementów i najczęściej obejmuje wynajęcie powierzchni biurowej i produkcyjnej (taniej niż na rynku), usługi doradczo-szkoleniowe (m.in. warsztaty i konferencje), wsparcie w ubieganiu się o dotacje na powstanie i rozwój firm.

  Przede wszystkim zapewnia pomoc nowo powstającym firmom: obsługę formalno-prawną związaną z rejestracją działalności oraz biurową (adres do prowadzenia działalności gospodarczej, sekretariat, odbieranie telefonów, poczty) i informatyczną (szerokopasmowy Internet, administrowanie siecią). Nie bez znaczenia dla debiutantów jest doradztwo merytoryczne, m.in. konsultacje prawne, doradztwo z zakresu finansów, marketingu, transferu technologii, funduszy europejskich oraz możliwość podejmowania współpracy ze środowiskiem nauki.

  Forma działania inkubatorów jest różna. Zakładają je zarówno firmy z powodzeniem działające od lat na rynku, jak i debiutujące.

  Są wśród nich m.in. instytuty, jak np. Instytut Metali Nieżelaznych (projekt „Inkubator Zaawansowanych Technologii Przeróbki Plastycznej Stopów Lekkich na bazie Al i Mg”) i Krajowa Izba Gospodarcza („KIGMED.eu – Inkubator Innowacyjnych Technologii dla e-Medycyny”), a także Fundacja Na Rzecz Budowy Społeczeństwa Opartego Na Wiedzy „Nowe Media” („S2B Science 2 Business Inkubator Innowacyjności”), Centrum Innowacji i Transferu Technologii Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego Sp. z o.o. („Zainwestujmy w Innowacje – Inkubator Technologiczny”).

  Wśród dziesiątek inicjatyw są takie, jak „IQ Advisors – inkubator technologii informacyjnych i komunikacyjnych”, „InQbe – inkubator projektów technologicznych i internetowych”), „TechnoBoard – pre- i inkubator komercjalizacji przedsięwzięć gospodarki elektronicznej”, „Stworzenie w ramach Wielkopolskiego Instytutu Jakości Inkubatora Przedsiębiorczości wspierającego powstawanie innowacyjnych firm”, „Karpackie Centrum Inicjatyw Ekologicznych – Inkubator Technologiczny”, „Poznański Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości”, „Dolnośląski Inkubator Innowacji ARS”, „Inkubator BonusCard – wsparcie innowacji w obszarze chemii, energii, internet i mobile”, „Wsparcie B+R poprzez dokapitalizowanie innowacyjnych pomysłów – pierwszy podlaski inkubator” czy „BioMed – inkubator innowacyjnych pomysłów biznesowych”.

  Czekając na polskiego Skype’a

  Wspomaganiem młodych, ambitnych ludzi z pomysłami zajmują się Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości (AIP), które powstały w kwietniu 2004 roku pod hasłem: „Miejsce, gdzie można najszybciej, najtaniej i najmniej ryzykownie zacząć prowadzić swój biznes”. Pozwalają ograniczyć ryzyko i skupić się na prowadzeniu firmy przy minimalnych kosztach. Młodzi przedsiębiorcy nie muszą rejestrować swojej działalności gospodarczej, wystarczy, że wypełnią formularz i od razu mogą zacząć działać. Początek roku 2005 to już 10 prężnie działających AIP. W 2009 roku Inkubatory AIP zostały wpisane przez polski rząd na listę projektów kluczowych dla polskiej gospodarki.

  – Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości mają obniżyć koszty funkcjonowania podmiotów gospodarczych na rynku. Za 250 zł miesięcznie oferujemy kompleksową opiekę. Uczestnicy mogą skorzystać także z biurka czy sal konferencyjnych podczas spotkań z kontrahentami. Warto zaznaczyć, że składki ZUS zapłacą dopiero, gdy zarobią pieniądze. Mogą sami wybrać, czy chcą być zatrudnieni na etacie czy umowach cywilnoprawnych – wyjaśnia Dariusz Żuk, prezes Polski Przedsiębiorczej, która jest jedną z największych i najważniejszych instytucji w Europie wspierających start-upy.

  W ramach dotychczasowej działalności wykreowała ona kilkadziesiąt inicjatyw, w których udział wzięło ponad 100 tys. młodych osób, powstało kilka tysięcy firm i zostały utworzone tysiące nowych miejsc pracy. Jacek Aleksandrowicz, szef Akademicki Inkubatorów Przedsiębiorczości, dodaje: – 80 proc. firm zrzeszonych w AIP przetrwało. Dodatkowo, gdy podmioty zostają przekształcone w spółkę czy samodzielną firmę, nadal 70 proc. utrzymuje się na rynku. To znacznie więcej niż poza inkubatorami.

  Według danych AIP z różnych form wsparcia oferowanych w ramach systemu akademickich inkubatorów przedsiębiorczości skorzystało dotychczas 7 tys. start-upów, a obecnie działa w nich blisko 1700 firm. Jednym z głównych celów Inkubatorów AIP jest wyłonienie marek, które mają szanse na osiągnięcie globalnego sukcesu. Do 2020 roku organizacja chce wprowadzić na rynek trzy firmy á la Skype. Ponad 50 proc. pomysłów biznesowych dotyczy działalności w Internecie (aplikacje, sklepy), a 25 proc. produkuje ubrania i ozdoby. Dziś w biznesowym CV „etap” w AIP mają m.in.: PhotoBlog.pl, MISBHV, Key2Print, Chomikuj.pl, Glov, GoldenlineiApeironSynthesis. W styczniu we Wrocławiu otwarto największy pod względem powierzchni w Polsce Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości.

  Unijne dofinansowanie

  Fundacja AIP pozyskała ponad 81 mln zł z Programu Innowacyjna Gospodarka na 4 projekty mające na celu wsparcie początkujących przedsiębiorców. Największy z nich: „Droga do Polski Przedsiębiorczej” ukierunkowany jest na rozwój nowoczesnych, proinnowacyjnych usług dla MŚP oraz wsparcie wdrażania innowacyjnych rozwiązań organizacyjnych, technicznych i informatycznych.

  W ramach projektu powstała sieć 50 inkubatorów w 24 miastach oraz 10 wyspecjalizowanych punktów wsparcia start-upów (tzw. AIP Business Link). W kwietniu AIP otworzyły nowy obiekt na Uniwersytecie Papieskim w Krakowie. – Przedsiębiorczość jest jednym z kluczowych obszarów wsparcia w nowej perspektywie finansowej UE – poinformowała wiceminister Iwona Wendel podczas inauguracji AIP Kraków. Dodała, że nacisk zostanie położony na wsparcie tworzenia przedsiębiorstw w oparciu o nowatorskie pomysły, tzw. start-upów.

  Fundusze na ten cel będą dostępne w ramach Programu Inteligentny Rozwój, Polska Wschodnia oraz regionalnych programów operacyjnych. I tak w Programie Inteligentny Rozwój, drugim co do wielkości środków (8,6 mld euro), największym w Unii Europejskiej programie finansującym badania, rozwój i innowacje, wsparcie uzyskają m.in. naukowcy i przedsiębiorcy na wspólne prowadzenie przedsięwzięć badawczo-rozwojowych, a wyniki prac B+R znajdą praktyczne zastosowanie w gospodarce.

  Główne założenie tego programu to „Od pomysłu do rynku”, czyli wsparcie powstawania innowacji: od tworzenia koncepcji niespotykanych produktów, usług lub technologii, przez przygotowanie prototypów/linii pilotażowych, po ich komercjalizację. To także wsparcie start-upów, których działalność oparta jest na wysoko innowacyjnych pomysłach lub na komercjalizacji wyników prac B+R. Finansowane będą działania stymulujące aktywność inwestorów prywatnych, czyli funduszy seed capital, funduszy venture capital oraz aniołów biznesu. W tym celu uruchomione zostaną instrumenty finansowe o charakterze kapitałowym i pożyczkowym.

  W ramach Programu Polska Wschodnia planowana jest realizacja działania „Platformy startowe dla nowych pomysłów”. Wsparcie kierowane będzie do młodych ludzi (do 35. roku życia), zwłaszcza absolwentów szkół wyższych oraz studentów ostatnich lat studiów, którzy chcą realizować innowacyjne pomysły biznesowe w Polsce Wschodniej. Platformy zapewniać będą usługi okołobiznesowe i specjalistyczne oraz wsparcie finansowe (dotacje do 800 tys. zł).

  W Regionalnych Programach Operacyjnych dostępne będzie wsparcie usług świadczonych przez inkubatory przedsiębiorczości. Przewiduje się również wsparcie projektów inwestycyjnych MŚP poprzez poprawę dostępu do finansowania w postaci pożyczek i poręczeń. Natomiast ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (w ramach RPO oraz Programu Wiedza Edukacja Rozwój) finansowane będą instrumenty wspierające rozpoczęcie działalności gospodarczej przez osoby bezrobotne i nieaktywne zawodowo.

  Na inwestycje w sektorze B+R w latach 2014–2020 zostanie przeznaczone blisko 30 mld euro z funduszy unijnych.

  Warto dodać, że organizacje wsparcia biznesu (np. inkubatory biznesu, parki naukowe i technologiczne, ośrodki doradztwa biznesowego, izby gospodarcze) oprócz wsparcia ze wspomnianych programów mogą liczyć na dofinansowanie w ramach programów: „Południowy Bałtyk” (83 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego), adresowanego do firm, stowarzyszeń i instytucji mających siedzibę w nadmorskich regionach Danii, Litwy, Niemiec, Szwecji i Polski (podregiony: miasto Szczecin, szczeciński, stargardzki, koszaliński, słupski, starogardzki, gdański, trójmiejski i elbląski), oraz „Litwa–Polska” (51,5 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego) – podregiony ełcki, suwalski i białostocki.

   Prognozy i oczekiwania

  Na ile to unijne i krajowe wsparcie pobudzi przedsiębiorczość i innowacyjność? Tego dowiemy się dopiero za jakiś czas. Tymczasem w czerwcu w Zabrzu otwarto kolejny Inkubator AIP. Zdaniem Mateusza Maika, dyrektora Inkubatorów AIP na Śląsku, do końca roku w AIP Zabrze powstanie 10–15 start-upów. W ciągu kolejnych dwóch lat ich liczba powinna wzrosnąć do 40. Obecnie w pięciu inkubatorach w całym województwie śląskim rozwija się ok. 130 młodych firm. Województwo to jest ewenementem, bo inkubatory AIP działają w pięciu miastach – to najlepszy wynik w całej Polsce.

  Pozostaje wiec czekać, aż ilość przekształci się w jakość, czyli w firmy zdolne do konkurencji na globalnym rynku, oferujące produkty bądź usługi, które zawojują świat.

  Jerzy Bojanowicz

  2 odpowiedzi na “Inkubatory przedsiębiorczości – kuźnia sukcesów”

  1. Nowości o działalności gospodarczej | Przedsiębiorcy napisał(a):

   […] proste: czy jest więcej miejsc pracy w ich miejscowościach, czy szanse są wi więcej… Inkubatory przedsiębiorczości – kuźnia sukcesów – Fakty FaktyInkubatory przedsiębiorczości – kuźnia sukcesówFaktyPrzede wszystkim zapewnia pomoc nowo […]

  2. agatajas napisał(a):

   Coś w tym jest ale żeby inkubatory dziwne wolę nauka chemii przez Skype z Preply

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *