• Menu

  Ile emerytury chcielibyśmy dostawać?

  Ile emeryturyNie od dziś wiadomo, że świadczenia emerytalne w Polsce do najwyższych nie należą. Ile emerytury chcielibyśmy dostawać? Jaka kwota zapewniłaby nam życie w godnych warunkach i spokojną starość?

  Oczekiwania a rzeczywistość

  Trzy tysiące złotych – właśnie taką emeryturę chcieliby otrzymywać Polacy. Teoretycznie nie są to wygórowane oczekiwania, jednak realia są zupełnie inne. Obecnie 260 tysięcy osób dostaje emeryturę w wysokości poniżej minimalnej krajowej. Najniższa z nich wynosi 4 grosze, najwyższa ponad 20 tysięcy złotych (takie emerytury zarezerwowane są jedynie dla nielicznych).

  Osób otrzymujących emeryturę niższą od minimalnej jest niestety coraz więcej. Świadczenie emerytalne w wysokości do 1000 złotych brutto jeszcze w 2013 roku otrzymywało 91 tys. osób, trzy lata później było to już 130 tysięcy, a dziś liczba ta plasuje się na poziomie 260 tysięcy. Prognozy nie pozostawiają złudzeń: groszowych emerytur będzie coraz więcej. Być może to właśnie rozdźwięk pomiędzy oczekiwaniami, a rzeczywistością sprawia, że emeryci i renciści coraz częściej sięgają po pożyczki.

  Potwierdzają to eksperci z portalu pozyczkago.pl „Rynek szybkich pożyczek przez internet powoli zaczyna dostrzegać generację silver. To właśnie oni są najbardziej rzetelnymi klientami firm pożyczkowych, terminowo spłacają swoje zobowiązania i nie pożyczają więcej, niż mogą oddać” – mówią.

  Tak niskie emerytury są wynikiem tego, że w obowiązującym obecnie systemie ich wysokość jest wynikiem odłożonych składek. Na świadczenie pieniężne w minimalnej wysokości ze strony państwa mogą liczyć jedynie osoby mające określony staż pracy – dla kobiet wynosi on 20 lat, dla mężczyzn – 25 lat.

  Wysokość emerytury a umowy śmieciowe

  Jak wynika z opublikowanych przez ZUS danych na umowach cywilnoprawnych pracuje obecnie około 4,6 mln osób. I właśnie tyle nie płaci pełnych składek. Łącznie osoby te zarabiają rocznie około 40 mld złotych. Dzięki różnego rodzaju ulgom i zwolnieniom w ich kieszeniach zostaje około 5 mld złotych, które normalnie zostałyby przeznaczone na składki.  Milion osób z tej grupy stanowią te, które pracują w oparciu o umowę-zlecenie i umowę o dzieło, a 2,5 mln to ludzie młodzi, imający się dorywczych i typowo sezonowych prac. Kolejne pół miliona to Ci, którzy jednocześnie pracują na etacie, a dorabiają do pensji różnego rodzaju zleceniami i umowami o dzieło. Groszowa emerytura przypadnie w udziale także tym, którzy mieli przerwy w pracy.

  Nie wszystkim wiedzie się źle…

  Przeciwwagą dla wspomnianej grupy są Ci, którzy na wysokość swojej emerytury z całą pewnością narzekać nie mogą. Najwyższe obecnie wypłacane świadczenie emerytalne wynosi ponad 20 tysięcy złotych. Kto może liczyć na takie stawki? Przede wszystkim wysokiej klasy specjaliści, wykładowcy wyższych uczelni, osoby mające długi staż pracy.

  Jaką emeryturę chcieliby dostawać Polacy? 3000 złotych to ich zdaniem kwota, która zapewnia godne życie i spokojną starość. Co na to eksperci? Ci uważają, że świadczenia w obecnej wysokości są wystarczające, gdyż osoby w starszym wieku mają o wiele mniejsze potrzeby niż osoby młode. Wniosek? Na podwyżki w najbliższym czasie nie mamy co liczyć.

  Świadczenia emerytalne a status zawodowy

  Na to, ile na starość chcieliby dostawać Polacy ma również wpływ ich status zawodowy. I tak:

  • Osoby młode i uczące satysfakcjonowałaby emerytura w wysokości 2695 złotych,
  • Bezrobotni chcieliby dostawać emeryturę rzędu 2751 złotych,
  • Emeryci i renciści chcieliby mieć 2942 złotych,
  • Rolnicy chcą otrzymywać świadczenie wynoszące 2975 złotych,
  • Osoby pracujące na etacie lub część etatu satysfakcjonowałaby emerytura w wysokości 3042 złotych,
  • Przedsiębiorcy chcieliby dostawać emeryturę rzędu 3363 złotych.

  Co jest jeszcze istotne? Miejsce zamieszkania i związane z tym koszty życia. Jak wiadomo – w im większym mieście żyjemy, tym więcej wydamy na codzienną egzystencję. Mieszkańcy miast chcieliby dostawać 3000 złotych, a osoby mieszkające na wsi 2800 złotych.

  Emerytura a wykształcenie

  Na wyższą emeryturę liczą również osoby lepiej wykształcone (choć nie jest to regułą). W praktyce przedstawia się to następująco:

  • Osoby z wykształceniem podstawowym chciałyby dostawać 2468 złotych,
  • Osoby z wykształceniem zawodowym chcą otrzymywać emeryturę w wysokości 2840 złotych,
  • Osoby legitymujące się wykształceniem średnim satysfakcjonowałaby emerytura wynosząca 2834 złotych,
  • Mając wykształcenie wyższe liczymy na 2841 złotych,
  • Osoby z wykształceniem wyższym magisterskim chcą dostawać 3231 złotych.

  Podobnie jak w przypadku pracy zawodowej, gdzie to panowie chętniej negocjują wysokość swoich wynagrodzeń, to oni również liczą na wyższą niż panie emeryturę. Płeć męska chciałby dostawać 3135 złotych, natomiast panie zadowoliłyby się już świadczeniem w wysokości 2884 złotych.

   

  Jedna odpowiedź do “Ile emerytury chcielibyśmy dostawać?”

  1. Grabara Urszula pisze:

   Taka emerytura powinna byc na dzien dzisiejszy .Emeryci czuja sie pokrzywdzeni i okradzeni . W innych krajach jak Wlochy przykladowo zona ma swoja emeryture i pobiera 60 % po smierci meza a jak sa dzieci to o 10% wiecej na kazde dziecko . Natomiast w naszym kochanym kraju jest rozboj na prostej drodze,jeszcze wychodzi sie z propozycja zeby dac emerytury dla kobiet ktore nigdy nie pracowaly zawodowo i im sie nalezy emerytura najnizsza . To jest jeden absord inne kobiety musialy pracowac zeby utrzymac rodziny studiowac oplacac zlobki przedszkola i maja nawet nie 2000 emerytury . Ja tez bym tak chciala wychowac dzieci i otrzymac emeryture od panstwa . Czy jest ktos w tym naszym kraju jeszcze normalnie myslacy ? Dokad normalny emeryt ktory przepracowal 35 lat po studiach wyzszych bedzie upokazany i okradany . Pisze sie ze emeryt nie musi miec za wysoka emeryture ale ten emeryt musi miec na leki , a nie mowiac o godnym zyciu . Pytam sie gdzie sa emerytury ludzi ktorzy pracowali ciezko i tych emerytur nie ogladali poniewaz odeszli z tego swiata . Dlaczego placimy podatki od emerytur , skoro juz je pobrano przy pensji . Pamietajcie panowie poslowie dluzej tak byc nie moze . To jest skandal zacznijcie myslec bo narod tego nie wytrzyma .!!!!

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane