• Menu

  Hołdujemy idei specjalizacji

  Nie mieliśmy problemu z wyborem tego, w czym jesteśmy mocni. Na pierwsze miejsce wysuwa się produkcja mebli i przemysł drzewny – mówi Gustaw Markek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego

  „Warmia i Mazury regionem, w którym warto żyć” – to hasło przewodnie strategii rozwoju społeczno-gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego do roku 2025.

  Tak, i dodajemy: niezależnie od wieku, wykształcenia, stanu posiadania, pochodzenia, miejsca zamieszkania, płci. Bo w centrum wszystkich działań samorządu województwa jest człowiek. Naszym celem są działania skierowane przede wszystkim na wzrost gospodarczy, innowacyjność, na współpracę z inwestorami, lokalnymi samorządami, sferą nauki. Wszystko to z jednoczesnym poszanowaniem natury. W regionie takim jak Warmia i Mazury to środowisko przyrodnicze często determinuje charakter relacji między człowiekiem a gospodarką. Zrównoważony rozwój oparty o produkcję, przetwórstwo i usługi to obecnie azymut regionu. Napędu dodają nam inteligentne specjalizacje.

  Inteligentne specjalizacje Warmii i Mazur to ekonomia wody, żywność wysokiej jakości oraz przemysł drzewny i meblarski. Skąd ten wybór?

  Idea specjalizacji polega na prostej zasadzie, żeby rozwijać to, co już robimy dobrze. Nie mieliśmy problemu z wyborem tego, w czym jesteśmy mocni. Na pierwsze miejsce wysuwa się produkcja mebli i przemysł drzewny. Wynika to nie tylko z naturalnych warunków, ale i tradycji. Dziś ta branża jest wiodąca w Europie. Inna specjalizacja – ekonomii wody – to nie tylko turystyka czy transport, ale także  szkutnictwo. To u nas budowane są łódki, duże łodzie czy jachty dalekomorskie, które znajdują nabywców na całym świecie. Utrzymujemy mocną pozycję w przetwórstwie rolno-spożywczym, zwłaszcza mleczarskim i mięsnym. Żywność z Warmii i Mazur jest dobrej jakości i zdrowa – pochodzi przecież z jednego najczystszych regionów kraju. Mieliśmy świadomość, że zaczynając od podstaw, trzeba się liczyć z ogromnymi kosztami i długim oczekiwaniem na efekt. Doskonaląc już rozwinięte branże, generujemy pewnego rodzaju efekt domina – jeden sektor ciągnie za sobą kolejne. To dużo efektywniejsze działanie.

  W oparciu o strategię rozwoju regionu do 2025 roku powstał też Regionalny Program Operacyjny Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 20142020. Na co region stawia przede wszystkim?

  Chcemy, żeby za sprawą regionalnego programu gospodarka regionu stała się bardziej konkurencyjna. Dlatego też zdecydowana większość środków jest przeznaczona na wsparcie przedsiębiorczości i projekty innowacyjne, łączące sferę biznesu oraz nauki. Wzrost innowacyjności i konkurencyjności gospodarki regionu oznacza poprawę warunków funkcjonowania firm na Warmii i Mazurach, ich nowoczesności, podnoszenia i rozszerzania oferty. Stawiając na przedsiębiorczość,  nie tracimy oczywiście z pola widzenia innych dziedzin. Nasz program regionalny obejmuje wszystkie najważniejsze sfery życia społeczno-gospodarczego.

  Czy wizja zapisana w strategii znajduje potwierdzenie w faktach?

  Jak najbardziej. Coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, że wszystko, czego potrzeba do życia, mamy w jednym miejscu. Tu pracujemy i tu odpoczywamy. Minuty dzielą nas od miejsc, gdzie po pracy można znaleźć wytchnienie, jakiego inni doznają dopiero na wczasach. Na Warmii i Mazurach swobodnie można zaspokoić potrzeby kulturalne, prężnie działają teatry, filharmonia, mamy szeroką ofertę edukacyjną. Nasz region stwarza kompleksowe warunki do życia. Nadrabiamy dystans rozwojowy w stosunku do innych regionów Unii Europejskiej, wzrasta pozycja regionu w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej, obserwujemy szybszy niż średnio w kraju wzrost wydajności pracy. Dzięki licznym inwestycjom w infrastrukturę transportową, a także uruchomieniu Portu Lotniczego Olsztyn–Mazury znacznie poprawiła się zewnętrzna dostępność komunikacyjna województwa – również z innymi regionami Europy. Wszystko to jest potwierdzeniem, że strategia, którą obraliśmy jest słuszna. Efekty będą coraz wyraźniejsze w kolejnych latach.

  Rozmawiał Piotr Danilczuk

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *