• Menu

  Gmina Długołęka – miejsce do życia dla każdego

   2Gmina Długołęka – największa gmina powiatu wrocławskiego i jedna z największych w Polsce. Graniczy z Wrocławiem, a przez jej obszar przebiega droga ekspresowa w kierunku Warszawy, łącznik Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, a za 3 lata powstanie kolejny węzeł obwodnicy.

  W gminie, którą mam przyjemność zarządzać od 16 lat, mieszka ponad 27 tys. osób. Rocznie średnio przybywa nam  kolejnych tysiąc mieszkańców. Dla nich położenie jest jednym
  z najważniejszych kryteriów wyboru miejsca zamieszkania – mówi wójt Iwona Agnieszka Łebek. Moją ambicją jest, aby każdemu żyło się tu przyjemnie, wygodnie i bezpiecznie – dodaje.

  Po pierwsze – dobra jakość życia

  W odpowiedzi na dewizę wójta, co roku w każdej z 41 miejscowości realizowanych jest szereg inwestycji. Największy nacisk kładziony jest na rozbudowę dróg i chodników oraz sieci kanalizacji. Tam, gdzie nie ma możliwości realizacji dużych, wielomilionowych zadań, wdrażamy mniejsze projekty związane np. z budową oświetlenia, koszeniem poboczy, budową placów zabaw, boisk czy siłowni napowietrznych – podkreśla I. A. Łebek. Na uwagę zasługują inwestycje w oświatę.

  W 2013 r. oddano do użytku jeden z pierwszych w Polsce publicznych żłobków w gminie wiejskiej oraz nowy budynek przedszkola. W jednym miejscu powstał kompleksowy zespół szkół, do którego dzieci mogą uczęszczać od żłobka, aż do liceum. Kompleks rozrasta się – obecnie budujemy kolejne sale wykładowe, a niedługo powstanie hala sportowa. Pół roku temu oddaliśmy też nowy budynek szkoły w Kiełczowie. Oprócz  multimedialnych sal, powstała tam sala do gry w squasha. Korzystają z niej uczniowie, ale też mieszkańcy gminy – dodaje wójt.

  Po drugie – mekka dla inwestorów

  W gminie zarejestrowanych jest już ponad 3 tys. firm. Wśród nich największe światowe marki z branży motoryzacyjnej, budowlanej oraz mniejsze firmy usługowe i produkcyjne. Swoje oddziały mają tu Selgros Cash&Carry, Volvo Truck Bus Service, BOSH Układy Hamulcowe, Chassis Brakes International czy Betard. Oni zaufali gminie i z powodzeniem prowadzą tu swoje biznesy. Do tego grona dołączają kolejni gracze. Panattoni Europe wybuduje u nas centrum logistyczne, a dealer Jaguara i BMW właśnie stawia największy salon samochodowy w Polce – zdradza wójt i podkreśla, że atrakcyjność inwestycyjna gminy wzrosła dzięki usytuowaniu terenów aktywności gospodarczej nieopodal nowych połączeń komunikacyjnych. Jednym z takich miejsc jest tzw. węzeł w Łozinie.

  Kultura i sport – na to stawiamy

  Istotnym czynnikiem poprawiającym jakość życia mieszkańców oraz ich poziom zadowolenia, jest rozwój kultury i sportu. Działają tu liczne kluby piłkarskie, koszykarskie, a nawet drużyna hokeja na trawie. Systematycznie rozbudowywana jest infrastruktura sportowa, w tym nowe boiska wielofunkcyjne i orliki. Lada dzień otworzymy drugi kompleks lekkoatletyczny z bieżnią okólną, i skocznią w dal – opowiada Łebek. Prężnie działa Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminna Biblioteka Publiczna. Gmina jest inicjatorem wielu wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych, które przyciągają tysiące uczestników. Największe z nich to w tym roku Dni Gminy Długołęka, podczas których mieszkańcy będą bawili się w rytm utworów Bajm i Sound’n’Grace. Znajdują się tu także liczne stadniny koni, imponujące zabytki oraz interesujące szlaki turystyczne. Działania gminy wielokrotnie znajdowały uznanie jury prestiżowych konkursów takich jak np.: Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza, Regionalny Lider Innowacji i Rozwoju i Markowy Samorząd. Iwona Agnieszka Łebek została także, już po raz 9., nominowana do ogólnopolskiej nagrody Wójt Roku.

  www.gmina.dlugoleka.pl

   

  Udostępnij w sieci ....
  Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on Google+Share on VKShare on Tumblr

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *