• Menu

  Gmina Długołęka – miejsce do życia dla każdego

   2Gmina Długołęka – największa gmina powiatu wrocławskiego i jedna z największych w Polsce. Graniczy z Wrocławiem, a przez jej obszar przebiega droga ekspresowa w kierunku Warszawy, łącznik Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, a za 3 lata powstanie kolejny węzeł obwodnicy.

  W gminie, którą mam przyjemność zarządzać od 16 lat, mieszka ponad 27 tys. osób. Rocznie średnio przybywa nam  kolejnych tysiąc mieszkańców. Dla nich położenie jest jednym
  z najważniejszych kryteriów wyboru miejsca zamieszkania – mówi wójt Iwona Agnieszka Łebek. Moją ambicją jest, aby każdemu żyło się tu przyjemnie, wygodnie i bezpiecznie – dodaje.

  Po pierwsze – dobra jakość życia

  W odpowiedzi na dewizę wójta, co roku w każdej z 41 miejscowości realizowanych jest szereg inwestycji. Największy nacisk kładziony jest na rozbudowę dróg i chodników oraz sieci kanalizacji. Tam, gdzie nie ma możliwości realizacji dużych, wielomilionowych zadań, wdrażamy mniejsze projekty związane np. z budową oświetlenia, koszeniem poboczy, budową placów zabaw, boisk czy siłowni napowietrznych – podkreśla I. A. Łebek. Na uwagę zasługują inwestycje w oświatę.

  W 2013 r. oddano do użytku jeden z pierwszych w Polsce publicznych żłobków w gminie wiejskiej oraz nowy budynek przedszkola. W jednym miejscu powstał kompleksowy zespół szkół, do którego dzieci mogą uczęszczać od żłobka, aż do liceum. Kompleks rozrasta się – obecnie budujemy kolejne sale wykładowe, a niedługo powstanie hala sportowa. Pół roku temu oddaliśmy też nowy budynek szkoły w Kiełczowie. Oprócz  multimedialnych sal, powstała tam sala do gry w squasha. Korzystają z niej uczniowie, ale też mieszkańcy gminy – dodaje wójt.

  Po drugie – mekka dla inwestorów

  W gminie zarejestrowanych jest już ponad 3 tys. firm. Wśród nich największe światowe marki z branży motoryzacyjnej, budowlanej oraz mniejsze firmy usługowe i produkcyjne. Swoje oddziały mają tu Selgros Cash&Carry, Volvo Truck Bus Service, BOSH Układy Hamulcowe, Chassis Brakes International czy Betard. Oni zaufali gminie i z powodzeniem prowadzą tu swoje biznesy. Do tego grona dołączają kolejni gracze. Panattoni Europe wybuduje u nas centrum logistyczne, a dealer Jaguara i BMW właśnie stawia największy salon samochodowy w Polce – zdradza wójt i podkreśla, że atrakcyjność inwestycyjna gminy wzrosła dzięki usytuowaniu terenów aktywności gospodarczej nieopodal nowych połączeń komunikacyjnych. Jednym z takich miejsc jest tzw. węzeł w Łozinie.

  Kultura i sport – na to stawiamy

  Istotnym czynnikiem poprawiającym jakość życia mieszkańców oraz ich poziom zadowolenia, jest rozwój kultury i sportu. Działają tu liczne kluby piłkarskie, koszykarskie, a nawet drużyna hokeja na trawie. Systematycznie rozbudowywana jest infrastruktura sportowa, w tym nowe boiska wielofunkcyjne i orliki. Lada dzień otworzymy drugi kompleks lekkoatletyczny z bieżnią okólną, i skocznią w dal – opowiada Łebek. Prężnie działa Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminna Biblioteka Publiczna. Gmina jest inicjatorem wielu wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych, które przyciągają tysiące uczestników. Największe z nich to w tym roku Dni Gminy Długołęka, podczas których mieszkańcy będą bawili się w rytm utworów Bajm i Sound’n’Grace. Znajdują się tu także liczne stadniny koni, imponujące zabytki oraz interesujące szlaki turystyczne. Działania gminy wielokrotnie znajdowały uznanie jury prestiżowych konkursów takich jak np.: Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza, Regionalny Lider Innowacji i Rozwoju i Markowy Samorząd. Iwona Agnieszka Łebek została także, już po raz 9., nominowana do ogólnopolskiej nagrody Wójt Roku.

  www.gmina.dlugoleka.pl

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie