• Menu

  Giełda wierzytelności – skuteczna forma windykacji

  Giełda wierzytelnościNiezapłacone faktury to problem, z którym boryka się wiele firm. Każdy, kto opiera działalność na transakcjach bezgotówkowych i funkcjonuje na odroczonych płatnościach, musi wziąć pod uwagę ryzyko z takiej formy prowadzenia działalności.

  Im wyższa kwota na fakturze, tym większe ono się staje. Nie istnieją przy tym skuteczne metody na uniknięcie zwarcia transakcji z kimś nieskłonnym do płacenia swoich rachunków, dlatego windykacja długów staje się tak istotną kwestią w prowadzeniu działalności.

  Istnieją firmy i portale internetowe, które szczycą się możliwością sprawdzenia kontrahenta, jednak należy mieć na uwadze, że prowadzą one swoje wewnętrzne bazy danych. Oznacza to, że dostęp do nich jest płatny, a także nie zawierają kompleksowej informacji handlowej na temat każdego z podmiotów funkcjonujących na rynku. W związku z tym coraz więcej firm zmuszonych jest do uruchomienia działu windykacji lub skorzystania z outsourcingu w tym zakresie.

  Skuteczna windykacja opiera się na kilku krokach, pośród których wstąpienie na drogę sądową wydaje się ostatecznością. Procesy sądowe mają tendencję do wieloletniego trwania, a egzekucja komornicza nie należy do specjalnie efektywnych. Dlatego też windykacja miękka jest lepszym sposobem na odzyskanie należności. W tym celu wysyła się informacje mailowe lub SMS, wystawia się noty obciążeniowe i wezwania do zapłaty. Niekiedy przedstawiciel firmy odwiedza dłużnika i podczas rozmowy usiłuje przekonać go do spłaty zadłużenia.

  Nie każdy może pozwolić sobie czasowo na podobne działania. Brak płatności za fakturę może poważnie rzutować na działanie firmy, szczególnie jeśli jest to niewielka działalność lub wysoka kwota zadłużenia. W takich sytuacjach potrzebne są jak najszybsze i najbardziej efektywne działania. Umożliwia je giełda wierzytelności, która pozwala na niemal natychmiastowe odzyskanie zadłużenia. Wierzytelność wystawia się na aukcji, a zainteresowane podmioty zakupują prawo własności do niej. Dzięki temu firma natychmiast odzyskuje swoje środki, a nowy właściciel długu może zająć się odzyskiwaniem należności.

  W chwili obecnej nie istnieje bardziej skuteczny i szybszy sposób na odzyskanie swoich pieniędzy zarówno od firm, jak i od osób prywatnych.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie